Geç de olsa,“Kocaeli Turizmine” sıra geldi

Kiminle konuşsam, söze Kocaeli’nin turizm kenti olduğunu anlatmakla başlar.

Bana biraz Kocaeli’den bahseder misiniz desem, ilk cümlesi “Kocaeli; 3 tarafı denizle çevrili, göle kıyısı olan, her mevsim turizm alanları olan bir il” olur.

3 bin yıllık tarihi, müzeleri, sarayları, köşkleri, camileri, hamamları, parkları anlata anlata bitiremezler.

Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitelerine girildiğinde karşınıza“Yeşilin ve Mavinin Kucaklaştığı Şehir” yazısı, ardından bir birinden güzel Kocaeli’yi tanıtan görüntüler çıkar.

Coğrafi işaretli geleneksel ürünlerimizden İzmit pişmaniyesi, Kandıra yoğurdu, hindisi, bezi, Karamürsel sepeti, Eşmen ayvasını tanıtmak için festivallere ev sahipliği yapılır.

Hemşeri derneklerinin öncülüğünde İzmit esnafının nafakasına ortak olan şehirlerin tanıtım günleri etkinliği adı altında yöresel satış standları açılır.

Ama her ne hikmetse turist çekmek için Kocaeli’nin turizm potansiyelinin anlatıldığı “Turizm Çalıştayı” düzenlenmez.

Vali Hüseyin Aksoy ile Ağustos ayı sonlarında Kocaeli’yikonuşurken“Galip Bey önümüzdeki günlerde geniş katılımlı turizm çalıştayı düzenleyeceğiz. Amacımız Kocaeli’nin turizm potansiyelin ive turist gelmesini sağlayacak önlemleri konuşmak” demişti.

Ardından çalıştay organizasyon sorumluluğunu üstlenen vali yardımcısıSuat Yıldız ileKocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Bilsen Bilgili’yi aradım.

Ve 29 Ağustos’ta 9 başlıkta düzenlenecek Turizm Çalıştayı amacını “ Vali Aksoy ve Turizm Çalıştayı” başlıklı yazımda kamuoyuna duyurdum.

Kocaeli’de kültürün, sanatın, doğanın, denizin, sağlığın, eğitimin, sporun,kültürel mirasın ve inanç turizminin konuşulacağı, tartışılacağı o gün geldi.

Vali Aksoy bugün saat 10.30’da yapacağı toplantıda 8-9 Ekim tarihlerinde 9 ana başlıktan oluşan Turizm Çalıştayıhakkında ayrıntılı bilgi verecek.

Kocaeli’ye artı değer kazandıracak, Kocaeli’nin gelecek master planına ilişkin çalışmalara ışık tutacak çalıştayda, çoğunluğunu akademisyenlerin oluşturacağı konuşmacıların “Doğa Turizmi, Deniz Turizmi, Kültür Turizmi, Sağlık (Medikal) Turizmi, Sağlık (Termal) Turizmi, İş Turizmi, Gastronomi Turizmi, Kongre ve Fuar Turizmi, Spor Turizmi”konuşacaklarını anlatacak.

Kocaeli Valiliği öncülüğünde yapılacak Turizm Çalıştayı’naKocaeli Üniversitesi Rektörü başta olmak üzere üniversite akademsiyenleri, kaymakamlıklar, belediyeler, MARKA, KOSGEB, Odalar, STK’lar, spor federasyonları, otel temsilcileri ve yöneticileri, seyahat acente temsilcileri ve yöneticileri, kamu ve özel hastane yöneticileri, turizm işletmesi belgeli restoran yöneticileriyle turizmle ilgilenen herkesin davet edildiğini söyleyecek.

İlk kez düzenlenecek “Turizm Çalıştayı”nın, Kocaeli turizmine önemli katkıda bulunacağına inanıyorum.

Vali Hüseyin Aksoy’u öncülük ettiği, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü başta olmak üzere destek veren herkesi kutluyorum.

ÖNEMLİ OLAN TURİST


Ancak, aylar, yıllar sonra ilk kez düzenlenecek “Turizm Çalıştayı” öncesi gördüğüm eksikleri paylaşmak istiyorum.

Bir:Çalıştayda turizmin tüm dalları 9 ana başlıkta konuşulurken, turizmin öznesi “yerli ve yabancı turist” ile ilgili çalışma grubunun oluşturulmaması dikkatimi çekti.

Kocaeli’de turizm adına her türlü alt yapı bulunmasına, tanıtım yapılmasına rağmen en büyük sıkıntının “turist gelmemesi” olduğu bilinmesine rağmen öne keşke “Kocaeli’ye turist çekmek için ne yapılmalı?” sorusu ayrı ve özel bir oturum başlığı altında tartışılabilseydi.

Umarım, özel bir bölüm ayrılmamış olsa da otel temsilcileri ve yöneticileri, seyahat acente temsilcileri ve yöneticileri, kamu ve özel hastane yöneticileri, turizm işletmesi belgeli restoran yöneticilerinin hazır bulunacağı çalıştayda“Kocaeli’ye neden turist gelmiyor?” ve “Kocaeli’ye turist getirmek için ne yapmalıyız?” sorularına cevap bulunur.

İki:Çalıştaya katılacak seyahat acente temsilcileri ve yöneticilerinesöz verilerek günü birlik de olsa Kocaeli’ye turist gelmesini sağlayacak projelerini paylaşmasına izin verilmeli.

Üç:Başiskele’de belediye imkanlarıyla bin metreden çıkarılan 50 derecede yüksek debili suyun aylardır neden boşa aktığı sorusunu “Sağlık (Termal) Turizmi” oturumu konuşmacıları sorar.

Dört: Turizm Çalıştayında“Kongre ve Fuar Turizmi” başlığıyla oturum düzenliyoruz. Böyle önemli bir toplantıyaev sahipliği yapacak kongre merkezi ve salonumuz olmadığı için toplantıyı Tryp by Wyndham Otel”de yapmak zorunda kalıyoruz.

Beş:Seka Park içinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kongre Merkezi açılışının geciktirilmesi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu dahilvalilik ve büyükşehir belediyesi konuklarını otel salonlarında ağırlamak zorunda kalıyor.

BAŞKAN HÜRRİYET’E KONUK OLDUK

Önceki gün ben, genel yayın yönetmeni SemrelAşçı ve Pınar Gül Tarhan ile

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e konuk olduk.

Her zamanki hanımefendi tavrı, şık kıyafetiyle kapıda karşıladı, merdivene kadar yolcu etti.

Hafta başı olması ve beklenmedik programlarla yorulmasına rağmen zindeydi, samimiydi, sorulara kaçamak cevap vermek yerine dobra dobra cevapladı.

4.5 ay gibi kısa sürede ilk günkü önyargılardan uzaklaşmış, devr-i sabık yaratmamak için aldığı karara uymuş görüntüsü veriyordu.

Son zamanlarda İsmet Çiğit’in kadın gazetecileri ve CHP’yi hedef alan aşağılayıcı, küçük düşürücü, itibarsızlaştırıcı yazılarıyla ilgili malzeme olmamak için ağzına fermuar çekmişti.

O konudaki cevabı, “O yazılara cevap verecek kişi ben değil kadın gazeteciler. CHP olarak örgütümüz gereğini yaptı” oldu.

Çaylarımızı yudumlarken “İzmit’in silüetini değiştirmek, yaşanabilir bir kentte mutlu insanlara dokunmak için çalışıyorum. Bundan da büyük keyif alıyorum” dedi.

Ama ilçe belediye başkanı olarak görev, yetki ve sorumluklarının sınırlı olmasından, söz verdiği projeler Büyükşehir Belediyesi görev alanına girmesinin rahatsızlığını hissediyordu.

Hayallerinden ve gerçekleştirmek istediği projelere, küçük dokunuşlara örnek gösterirken “ Kapanönü ile Ayakkabıcılar Çarşısını birleştirmeyi, Halkevi Meydanını katarak merkezde çok güzel bir meydan yapabiliriz. Ayakkabıcılar çarşısı içindeki hamamı yeniden düzenleyip etrafını avlu gibi planlayarak İzmit’in cazibe merkezi yapabiliriz” dedi.

Ardından esnaf sıkıntı çekerken, küçük ve birden fazla mirasçısı olan dükkanları yıkarak yenisini yapmanın zor olduğunu anlattı.

 

SORULAR VE CEVAPLAR

Sorularıma, 3 mahalleye içki ruhsatı verilip verilmeyeceğini sorarak başladım.

Fatma Hanımın cevabı, “Önce bir konuyu düzeltelim, mahalleye içki ruhsatı verilmiyor. 3 ayrı mahallede oturan 3 ayrı işletmecinin içki ruhsatı talebi söz konusu. Yasa ve yönetmelikler içkili yerlere ruhsat verme yetkisinin mecliste olduğunu yazıyor. O nedenle başkan olarak benim içki ruhsatı verme gibi bir yetkim yok. Oybirliğiyle aldığımız 3 işletmecinin teklifini görüşmek ve oylamak üzere meclise havale ettim. Yasa böyle istiyor. Meclisin vereceği karara uymak zorundayız” oldu.

Serzenişte bulunurken bakın ne dedi, “Alkol satışı konusunda herkesi samimi olmaya çağırıyorum. CHP ile içkiyi yan yana getirmek anlamında siyasi propoganda yapılıyor bu doğru değil. CHP’ye haksızlık yapılıyor. Olaya siyaseten bakmamak lazım. CHP’yi alkol ile yan yana getirmek isteyenler 17 yıllık AK Parti döneminde kimlerin nerelere içki ruhsatı verdiğine baksın.”

Yazımı yazdığım saatlerde henüz İzmit Belediye meclisi toplanmamış, olumlu ya da olumsuz karar çıkmamıştı.

Sizin anlayacağınız hastane ve okula 100 metre mesafede içki ruhsatı verilmeyeceği yönetmeliklerde yazmasına rağmen AK Parti döneminde AK Partili başkanlarca içki ruhsatı verildiğini söylemeye çalıştı.

Fatma Başkanı dinlerken AK Parti için çok zor bir meclis olacağını düşündüm.

AK Parti “hayır” derse gazeteler, “İzmit’te onlarca işletme, lokanta, otelde AK Parti döneminde verilen ruhsatlarla içki satarken şimdi ne oldu da AK Parti, içki ruhsatına hayır dedi” yazacak.

Evet ders manşetler “AK Parti, içki ruhsatına evet dedi” diye atacakları manşetle oy deposu muhafazakar seçmene AK Parti’yi şikayet edecek.

Doğrusunu isterseniz İzmit Belediye meclisinin AK Parti üyelerinin Kemalpaşa Mahallesi eski postane sokak, Ömerağa Mahallesi Dündar Çiğit Sokak, Sanayi Mahallesi Ömer Türkçakal Bulvarındaki 3 işletmecinin içki ruhsatı oylamasında nasıl oy kullandıklarını merak ediyorum.

Başkan Hürriyet’e ikinci sorum, “Başkanlığa başladığınız günlerde önceki başkan Nevzat Doğan dönemini didik didik ettiniz. Geçmiş dönemde haksız kazançlar sağlanmı, haksız atamalar yapılmış. Doğrudan alımlarda kayırmalar var. Bazı ihaleler adrese teslim yapılmış, bazıları yıllık olarak yüksek fiyatlardan yapılmış. Bazı personele yanlış atama nedeniyle fazla ödemeler yapılmış. Yargıya intikal etmesi gerekenleri, oraya göndereceğim dediniz. Yargıya intikal eden dosya var mı?” oldu.

Cevabı, “Evet. Suç duyurusunda bulunduğumuz dosyaları savcılık soruşturuyor. Müfettişler, inceledikleri dosyalarda bizim tespit ettiğimiz usulsüzlükleri tespit etmiş.”

Bir başka sorum; İzmit Belediyesi ve UNICEF'in ortaklaşa yapmış olduğu "Benim Evim Çoçuk ve Gençlik Merkezi" projesinin örnek proje seçilmesi sebebiyle Köln’de 14-18 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Çocuk Dostu Şehirler Zirvesine katılıp katılmayacağı oldu.

“Evet katılacağım” derken sanki benim bazı şeyler söyleyeceğimi düşünerek sesinin tonunu azaltarak cevap verdi. Duyup duymamakta zorlandım.

Sohbetin havasını bozmamak, Fatma Hanımın keyfini kaçırmamak için bir şey söylemedim.

Ama burada yazmak istiyorum; Devlette devamlılık esastır. Projeyi kim yaparsa yapsın görev süresi içinde yapılacak törene o, sonrası yeni seçilen başkan gider ve ödülü alır.

Bundan daha doğal bir şey olamaz.

Ama O çok eleştirdiği, yerden yere vurduğu, savcılığa suç duyurusunda bulunduğu, müfettiş istediği önceki Başkan Nevzat Doğan, Çocuk ve Gençlik Merkezini 2013 yılında Cephanelik’te hayata geçirmiş ve UNİCEF’e başvurmuştu.

İzmit Belediyesi adına Köln’de 14-18 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak ve tüm masrafları UNICEF tarafından karşılanacak ödülü almaya Fatma Hanımı gitmeli.

İzmit belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten önceki Başkan Nevzat Doğan’a kuru kuru da olsa küçük bir teşekkür etmesini beklerdim.

SEKA PARK’A ÖVGÜ

Fatma Başkan SEKA Park’tan övgüyle bahsederken, “Seka Park muhteşem bir yer.  Kim ne kazanıyor, hiç. Akdeniz’de Ege’de böyle yerler cıvıl cıvıl. Vatandaş gidiyor, çayını, kahvesini hatta birasını içiyor. Kimse kimseye yan gözle bakmıyor. Bu tür yerleri canlandırmak, hareketlendirmek lazım. Marka firmalar getirmek lazım” dedi.

Alkol satışı yapılan yerleri belli noktalarda sıkıştırmak yerine daha ferah yerlere taşımanın asayiş olaylarını da azaltacağını söylemeye çalıştı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?