Deprem

Ülkemiz deprem ülkesi bunu bilmeyen yok sanırım. Deprem ile ilgili bizi 2 şey ilgilendiriyor. Birincisi yapının sağlam olup olmadığı ikincisi depremin büyüklüğü ve ne kadar sallanacağımız. 99 depremini yaşayan kişilerden biri olarak o geceyi hiç unutmadım. Unutamam da. Biz deprem anında neler yapacağımızı, deprem çantasını falan konuşuyoruz ancak o an bunların hepsini unutabiliriz. Evlerimizde haddinden fazla eşya var. Kullanışlı eşyalar yerine göze hitap eden ağır mobilyalar alıyoruz.Aslında deprem anında sarsıntı ile düşüp bize zarar verecek bir çok eşya var.Gardroplar, portmantolar, dolaplardaki  tabak,bardak, ayna,avize gibi eşyaların monte edilip sabitlenecek olanları  duvara sabitlenmeli.Deprem bir gerçek her gün olmuyor tabi ancak büyük depremler ülkemizde sıkça oluyor.Ne kadar hazırız ? 99 depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Beklenen bir Marmara depremi var. En çok İstanbul'u etkileyecek. İstanbul mega kent. Olası bir depremde nasıl kaos olduğunu, iletişimin koptuğunu hep birlikte gördük.Bundan ders çıkarılmalı. Can kaybı yaşanmaması için yapılması gereken pek çok şey var. Binalar ve içindekiler ihmal ile birleşince depremde  kayıplar olacaktır. 


Korku panik yaratır. Panik olunca yapmamanız gereken şeyleri yaparsınız. Sakinliğimizi koruyarak, o anı iyi yönetmek gerek. Japonya,Amerika da depremlerin sık olduğunu biliyoruz. Ancak bir deprem olduğunda asla bizim gibi binalar yıkılmıyor,patlama ya da yangın çıkmıyor, asla bizim kadar can kaybı yaşanmıyor. Bu ülkelerde de 7 ve üzeri büyüklüğünde deprem oluyor. Binaların hepsi depreme uygun şekilde yapılıyor.Yolları ulaşılabilir genişlikte. Çok fazla eşya yok evlerinde,tüm kurum ve kuruluşlar hemen organize oluyor. Ama en önemlisi insana çok değer veriyorlar. Bizim ülkemizde insana o değer verilmiyor. Para,hırs,rant her şeyden kıymetli bizde. 3 kattan yüksek bina olmaması gereken yerlerde 6-7 katlı binalar var. Kolon kesilmez ,evin şekli değiştirilmez denilse de bizim insanımız odayı büyütmek için kolon kesiyor. Deniz kumundan yapılan binalar ve çarpık yapılaşma. Deprem bir gerçek. 
 Deprem ile ilgili başka bir duruma da değinmek istiyorum.


Yıllardır araştırma yapılıyor önceden depremi bilebilmek için. Bir çok uzman bunun mümkün olmadığını söylerken bir kısım kendince araştırma yapan kişiler ise gerekli maddi kaynak sağlandığında mümkün olabileceğini iddia ediyor. Bu kişilerin arasında bir eleme yapılarak  yetkili merciler ve kişiler, gerçekten yardımcı olabileceğini düşündüğünüz projeleri değerlendirmeli bence. Böyle bir keşif son derece yararlı olacaktır. En büyük sıkıntı kaos yaratılması. 
Gerek deprem konusunda uzmanlar , gerek inşaat konusunda uzmanlar gereken her şeyi anlatıyor. İşin bu tarafındaki pencere ne durumda önemli olan da bu .

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Maral Minareci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?