DİLOVASI HİÇBİR YERE TAŞINMIYOR AMA KÖMÜRCÜLER OSB TAŞINACAK

Bir zamanlar Türkiye’nin en güçlü yerel gazateciliğinin yapıldığı il olarak anılan Kocaeli’de “meslek erozyonu” yaşanıyor.

İsmet Çiğit’in Tahir Başkanı hedef alan, kadın gazetecileri aşağılayan yazısıyla bir kez daha kan kaybetmeye başladı.

Adını yazarak köşemi kirletmek istemediğim bir başkası, Özgür Kocaeli gazetesindeki yazısında Kocaelililerin Dilovası’na “Kanser Ovası” diyen Onur Hamzaoğlu’nu öve öve bitirememiş.

Kocaeli Üniversitesi’nden “devleti katliam yapmakla, PKK’lı teröristleri etkisiz hale getiren Türk askerini katil olmakla suçlayan” bildiriye imza koyduğu için ihraç edilen, tutuklanan, yargılanan Onur Hamzaoğlu’nu Tahir Hocanın Dilovası açıklamalarının haklı çıkardığını anlatmış.

Büyükşehir Belediyesi önceki Başkanı İbrahim Karaossmanoğlu başta olmak üzere Kocaelililerin Onur Hamzaoğlu’ndan özür dilemesini ve  iade-i itibar verilmesini istemiş.

Bilgi sahibi olmasdan fikir sahibi olan bu kişi aklınca Dilovası’nı Kömürcüler OSB’ye taşınacağını açıklayan Tahir Hocanın, bölgede kanser vakalarının arttığını iddia eden Onur Hamzaoğlu’nu haklı çıkardığını söylemeye çalışmış.

Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nu sahiplenirken önceki başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu itibarsızlaştırmaya özen göstermiş.

 


DİLOVASI GERÇEĞİ

Dilovası’nın yoğun göç aldığı, çarpık kentleşme ve sanayileşme nedeniyle bir dönem denizi, havayı, doğayı kirlettiği doğrudur.

Ancak ilgili Bakanlıkların, Kocaeli Valiliğin, Büyükşehir Belediye başkanlığının aldığı caydırıcı önlemler ve takip sonucu kirlenmenin en aza indirildiği de gerçektir.

Ama Dilovası bir zamanlar Onur Hamzaoğlu’nun iddia ettiği gibi hiçbir zaman “Kanser Ovası” olmamıştır.

Yine iddia edildiği gibi Dilovası, kanser vakalarının en çok yaşandığı ilçe değildir.

Dilovası halkının sanayiden rahatsız olduğu ve Dilovası’nın başka yere taşınmasını istediği haberleri gerçeği yansıtmadığı gibi Onur Hamzaoğlu’nu savunan, sahiplenen gazete ve gazetecilerin yaygarasıdır.

Bakmayın siz Onur Hamzaoğlu başta olmak üzere “çakma çevrecilerin” bilinçli ve kasıtlı olarak “Günah keçisi” seçtikleri Dilovası’nı en kirli ilçe olarak tanıtmalarına.

Dilovası’nı “kanser ovası” ilan edenlerle onları destekleyenlerin neden

Değirmendere, Alikahya, Kartepe, Körfez, Gebze’nin kirlilik oranlarını vermeyişlerini merak etmişimdir.

Kandıra’nın Dilovası’ndan daha kirli olduğunun açıklamaması, yazmaması hep dikkatimi çekmiştir.

Geliniz birilerinin “kanser ovası” ilan ettiği, Kocaeli ve Türkiye’nin en kirli ilçesi olarak açıkladığı Dilovası ile diğer ilçelerin kirlilik deperlerini karşılaştıralım.

Hangi ilçenin daha kirli hangilerinin daha temiz olduğuna birlikte karar verelim.

Bir: Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) hazırladığı ve 2012 yılında yayınladığı  rapora göre, Kocaeli dışında Türkiye’nin neredeyse tamamında hava kirli, canlılar zehir soluyor.

İki: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2014 yılı “Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporunda” yer alan kükürt dioksit ve hava kalitesi indeksine göre Kocaeli yaz ve kış sezonu için “çok iyi”, partikül madde 10 değerlendirmesinde ise hava kalitesi indeksine göre yaz ve kış sezonu için “iyi”.

Üç: Dilovası’nı “Kanser Ovası” ilan eden Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun yaptığı araştırma sonucuna göre, Kandıra’da dünya standartlarında 3.5 olan bebeklerin kakasında ve annelerin sütünde yüksek oranda ağır metaller oranı

1.7 kat daha kirli.

Dört: Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) paylaştığı 2018 verilerine göre dünyada 18.1 milyon kişiye kanser teşhisi konulurken 9.9 milyonu kanserden hayatını kaybetti.

Beş: Sağlık Bakanlığınca 2018’de yayınlanan rapora göre kanser vakalarında Kocaeli ortalaması 184,57 (yüz binde).

Altı: İlk sırayı 297,85 ile Karamürsel alırken “Kanser Ovası” ilan edilen Dilovası 9. Sırada olup oranı 146,86.

Yedi: İlk sırada Karamürsel yer alırken son sırada yer alan Çayırova’da oran 68,68.

Sekiz: İşte kanser vakalarında ilçeler sıralaması; Karamürsel (297,85), Gölcük (297,30), İzmit (256,65), Derince (246,45), Kandıra (247,95), Başiskele (243,65) Kartepe (209,20), Körfez (185,54), Dilovası (146,86), Gebze (90,69), Darıca (84,78), Çayırova (68,68).

 

KÖMÜRCÜLER TAŞINACAK

Gelelim asıl konumuz Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın TRT’deki konuşmasının ardından gazetelerin “Dilovası taşınıyor” maşetlerine.

Son cümlemi ilk yazıyorum; taşınacak olan Dilovası değil Kömürcüler OSB.

Bir başka deyişle; Dilovası halkı Dilovası OSB, GEBKİM OSB, İMES OSB’den rahatsız değil, taşınmasını da istemiyor.

Dilovası halkı Dilovası’nı kirleten Kömürcüler OSB’den rahatsız ve taşınmasını istiyor ve kararlılar..

Onlar böyle düşünürken Kömürcüler OSB’nin taşınacağını ilk 31 Mart seçimleri öncesi Dilovası’na gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum duyurdu.

O tarihlerde Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın yaptığı açıklamada, “Dilovası bölgesi bizim birinci önceliklerimiz arasında ve çalışmalarımızın merkezindedir. Bu çalışmanın ağırlık merkezinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız vardır” demişti.

Başkan seçildikten sonra Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile biraraya gelen Tahir Hoca, önceki gün de Dilovası Kömürcüler OSB’de geniş kapsamlı bir toplantıya katıldı.

Toplantıda Bakan Kurum’un talimatıyla Kentsel Dönüşüm ve Altyapı Genel Müdürü Vedat Dülger, Vali Hüseyin Aksoy şehit cenazesini karşılamaya gittiğinden yardımcısı Osman Ekşi, milletvekili Cemil Yaman, Büyükjşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayır, Kömürcler OSB yetkilileri hazır bulundu.

Toplantıda; Kömürcüler OSB’nin demiryolu taşımacılığına uygun bağlantıları olan, kuru ve sıvı yük tahmil ve tahliye limanına yakın, çevreye kömür tozlarının yayılmayacağı aşağılarda bir yere taşınması için prensip kararı alınmış.

Toplantıdan sızan bilgilere göre, 5 yıl içinde taşınması planlanan Kömürcüler OSB’nin boşaltacağı alan ile Dilovası Belediyesi önceki yönetimlerinin oluşturduğu yaklaşık bin dönümlük rezevr alana TOKİ tarafından 15 bin konut yapılacak.

Bölgede oluşturulacak yeni şehir merkezine Dilovası’nda yaşayan kimse gitmeye zorlanmayacak.

Ama Dilovası’nda yaşamak istemeyenlere yapılacak konutlara taşınmaları için öncelik verilecek.

SONUÇ: Birilerinin yazdığı ve iddia ettiği gibi Dilovası hiçbir yere taşınmıyor. Dilovası halkının şikayetçi olduğu Kömürcüler OSB, 5 yıl içinde limana yakın yere taşınacak. Boşalacak bölgede TOKİ 15 bin konutluk yeni şehir merkezi inşa edilecek. Dilovası’ndan kşimse oraya gitmeye zorlanmayacak. Dilovası’ndan gitmek isteyenlere öncelik tanınacak.

************************************************************************

TAHİR HOCA VE “MUTLU ŞEHİR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, siyasetle tanışalı ve koltuğa oturalı yeni olomasına rağmen aldığı kararlarla Kocaeli’yi “Mutlu ve Marka Kent” yapmak konusunda kararlı olduğunu gösterdi.

Kısa sürede Kocaelispor’a verdiği destek, Gebze Metrosunun Ulaşım ve Altyapı Bakanlığına devri, Dilovası Kömürcüler OSB’nin taşınması konusundaki performans ve ortaya koydupu irade ile “Laf değil iş üreten, verdiği sözü tutan başkan” olacağını kanıtladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 25-27 Ekim’de düzenleyeceği “Uluslararası Kartepe Zirvesi-2019” Ana Temasını “Şehircilik ve Mutlu Şehir” olarak belirleyerek “Kocaeli’yi Mutlu ve Marka Kent Yapacağım” sözünün arkasında olduğunu ispatladı.

Ne yaparsanız yapınız, mega projeler ded üretseniz, uluslararası zirveler de düzenleseniz insanlar mutlu değilse sonuç almanız mümküğn değil.

bu yıl düzenleyeceği diği Uluslararası kartepe Sempozyumunun 2019 yılı

İlki, 2017’de 26-28 Ekim 201 tarihlerinde düzenlenen Kartepe Zirvesi 2017’nin konusu “15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu” idi.

İkincisi; “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” ana temasıyla 26-28 Ekim 2018 tarihlerinde yapıldı.

Uluslararası alanda ün yapmış saygın konukların yanı sıra Türkiye’den medya, akademi ve siyasetin önemli isimleri katılarak konuşmalar yaptı ama Kocaeli bir türlü “mutlu ve marka kent” olamadı.

Nereden mi biliyorum?

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarının (ÜNİAR) yaptığı 81 ildeki 123 devlet ve 65 vakıf olmak üzere 188 üniversitede öğrenim gören 35 bin 715 öğrenciye bulundukları şehirlerde yapılan anket sonuçlarından.

Yaşam masrafı, güvenlik, esnaf-halkın tutumu, ulaşım, yaşanabilirlik, sağlık, sosyal ve kültürel imkanlar gibi kriterlerin değerledirildiği ‘öğrenci dostu’ ankette il sırada Eskişehir yer alırken Kocaeli en memnuniyetsizler şehirler arasında yer aldı.

Kocaeli’de okuyan yaklaşık 100 bin üniversite öğrencisi özellikle ulaşım, yaşanabilirlik, sosyal, kültürel, sanatsal ve spor imkanlarıyla esnaf ve halkın tutumu konusunda olumsuz cevaplar verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), yayınladığı “İllere ve cinsiyete göre mutluluk düzeyi” araştırmasında yer alan en mutlu Büyükşeihrler sıralamasında Kocaeli 18’imci sırada açıklandı.

Bu ve daha başka sonuçları gören, yıllarca Kocaeli’yi bürokrat kimliğiyle yöneten Tahir Hoca, “İnsanlarımızın ve şehirlerimizin daha mutlu olması için konuşacak, tartışacak, mutlu şehre çıkan yeni yolları açmaya çalışacağız” derken belli ki Kocaeli’de suratı asık insanlarla mutsuz öğrenciler görmek istemiyor.

25-27 Ekim'de toplanacak Zirvenin 2019 Ana Temasını “Şehircilik ve Mutlu Şehir” olarak belirlerken belkş de bu kriterleri dikkate almıştır.

Aslında 31 Mart seçimleri öncesi 18 Şubat’ta seçim beyannamesini açıklamak için halkın karşısına Kocaeli’nin Türkiye’nin ilk 3 şehirden biri olmasını sağlayacak projelerle çıkmıştı.

Yaptığı her konuşmada, katıldığı her toplantıda, “Marka ve Mutlu Şehir Kocaeli” için çalışacağını söylemişti.


********************************************************************************

KOGACE, İSMET ÇİĞİT’İ YARIN ‘İHRAÇ’ EDECEK

 

Son günlerde Büyükşehşir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı itibarsızaştırmaya, kadın gazetecileri aşağılamaya, CHP’i küçük düşürmeye yönelik yazılarla gündeme gelen İzmet Çiğit “pes” etmiyor.

Kadın gazetecilerden kullandığı aşağılayan sözcükler nedeniyle bırakın özür dilemeyi aksine “savaş açtığını” ilan ediyor.

Kankası Güngör Atslan’dan aldığı güçle herkese meydan okuyan İsmet Çiğit,

Genç gazetecilere kötü örnek olurken eminim babası rahmetli Dündar Çiğit ile abisi Cevat Çetin’in, hatta Ruşen Hakkı’nın kemiklerini sızlatıyordur.

Babasının kurduğu gazeteyi tanzer Ünal’a kaptırtdıktan sonra yeni yapılanmada bayrağı teslim alarak kaptan köşküne oturduğu Özgür Kocaeli Gazetesini sattıktan sonra yeni patronu recep hakdız tarafından kendi ifadesiyle “kovulan” İsmet Çiğit bugünklerde ikinci kararla şoke olacak.

Bir dönem başkanlığını yaptığı Kocaeli gazeteciler Cemiyeti KOGACE disipline sevkettiği İsmet Çiğit’i büyük olasılıkla  yarın yapacağı toplantıda KOGACE’den ihraç edecek.

Bir ayda iki ayrı kuruldan “kovularak” kırılması güç bir rekora imza atacak olan İsmet Çiğit’in tek umudu Güngör Arslan ve kuracakları gazete imiş.

İsmet’i son yazılarından dolayı eleştirsemde, 17 Ağustos depremi sonrası gazeteden kovulduğumu söylese de bilerek ve kasıtlı olarak böyle bir yanlışa imza attığını düşünmüyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?