Beyin göçü neden olur?

Hep duyuyoruz , “Bu çocuk çok zeki, çok başarılı, çok yetenekli vs".

Evet çocukların hepsi günümüzde çok zeki.

Bunda öğrenme yetisinin teknolojiyle buluşmasının son derece etkisi var.

Ancak bazı çocuklar biraz daha farklı. İlgi alanları, kavrama yeteneği, matematik hafızası gibi üst düzey becerileri ve başarıları var.

Peki ülkemizde bu tarz çocuklar nasıl sıyrılıyor ? Bunların farkındalığını kimler tespit ediyor? Okullarda öğretmenlerin buna yönelik bir uygulamaları var mı? Bu çocuklar için özel okullar var mı?

Çünkü bu tarz çocuklar IQ testine göre seviye olarak yüksek kaldığında,diğer çocuklarla aldığı ortak eğitimden sıkılacaktır.

Bazı özel okullarda sınıflandırma var. Yani A sınıfı pratik zekası daha kuvvetli, kavrama ve algılama yeteneği yine daha güçlü olan çocuklardan oluşuyor.

Devlet okullarında da böyle bir uygulama yapılmalı bence. Özel sınıflar olmalı.

Kimi çocuk matematikte üstünken diğeri çok güzel keman çalabilir.

Yani yetenekler ve zeka birbiriyle ilişkilidir. Yabancı ülkelerde bu tarz özel çocuklar için özel okullar ve eğitim sınıfları var.

Dolayısıyla bu çocuklar ilerleyen yaşlarda daha da kendini, yeteneklerini beynini geliştirerek özel çocuklar olarak karşımıza çıkıyor.

Birçok iş sahasında bu özel gençler farkındalıklara sebep oluyor. Ancak ülkemizde bu tarz çocuklar ve gençler olanaksızlıklardan dolayı, kenarda köşede kaldıklarından dolayı yabancı ülkeler bu gençleri keşfedip hemen kendi ülkelerine davet ediyorlar.

Sağladıkları imkanlar da oldukça güzel. İşte beyin göçü böyle oluyor. Bununla ilgili bir çalışma yapılsa devlet ya da özel okul fark etmeksizin öncelikle bu şekilde özelliği olan çocuklar keşfedilse, çünkü bazı aileler farkında bile değil çocuğunun farklı durumu olduğundan.

Kısacası bu çok önemli bir sorun. Ülkemizin geleceği için de cevherlerimizi yabancılara kaptırıyoruz tabiri caizse. 

Bu konuda eğitimciler, psikologlar devreye girerek bence dikkat çeken her çocuk için bir test ya da uygulama yaparak özellikli olup olmadığını anlamalı ve sonrasında da özel sınıflar oluşturarak eğitime devam ettirilmelidir. Ve yine sonrasında üniversite gibi eğitim devamı okullarda da özellikli olarak okumaya ve öğrenmeye devam etmelidir.

Ve bunun da sonunda özellikli gençlere uygun iş sahalarında yer açılmalıdır. Ülkemizde bu tarz çok çocuk olduğunu düşünüyorum. Yetkililerden, büyüklerimizden isteğimiz bu çocukları keşfetmeleri  ve onlara destek olmaları.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Maral Minareci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?