CHP, İSMET ÇİĞİT’İ önce övdü, sonra dövdü

Gazeteci ve siyasetçi olmak için hiç bir şart aranmazken ortak yanları sayılamayacak kadar fazladır.

Güven vermeyen, sözünü tutmayan, rakiplerini aşağılayan, hakaret eden gazetecilerle siyasetçilerin bezer yanları saymakla bitmez.

Bugün kol kola girip dost olan gazeteciler gibi siyasetçiler de yarın birbirlerine en ağır hakaretleri yapmakta üstlerine yoktur.

Uzağa gitmeye gerek yok. Son günlerde İsmet Çiğit’in kadın gazetecileri aşağılayan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı itibarsızlaştırmaya yönelik yazısı sonrası siyasilerden gelen tepkilere bakmak yeterli.

Sefa Sirmen’in başkanlığı döneminde CHP’nin arka bahçesi olarak tanınan, CHP’nin seçim kazanması için çaba harcayan Özgür Kocaeli’nin kaptan köşkünde oturan İsmet Çiğit, kızsa da tavır alsa da CHP’ye desteğinden hiç vazgeçmedi, CHP hayranlığı hiç bitmedi.

31 Mart seçimlerinde açıkça CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan’a destek verdi.

O kadar çok destek verdi ki, 19 Eylül’de kadın gazetecileri aşağılayan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı hedef alan yazısında “Başkan seçilen Fatma Kaplan Hürriyet’i ziyaret sonrası  yazdığım yazıda, 15 yıl sonra bir CHP’li Belediyeye girmenin keyfinden söz edip, 5 yıl sonra umarım Fatma Hanımı daha üst görevde ziyaret ederim” yazmıştı.

CHP de Sefa Sirmen başta olmak üzere tüm il başkanları İsmet Çiğit’i korudu, kolladı, sahiplendi.

28 Mart’ta yazdığım “CHP’liler içki masasında 3 gazeteci ile ne konuştu?” başlıklı yazımda CHP ile İsmet Çiğit’in gönül bağını anlatan yazısına yer vermiştim.

İşte o yazı, “Geçen pazartesi günü sabahı, CHP İl Başkanı Sayın Cengiz Sarıbay aradı. ‘İsmet, bu akşam küçük bir grup yemek yiyip, biraz sohbet edelim. Seçime çok az kaldı. Bazı şeyleri konuşmamız lazım’ diyerek ısrar etti. Ben, Cengiz Sarıbay, Haydar Akar. Gazeteci dostlar Sadun Çetin ve Adem Turgut arabaya bindik. Yolda Tahsin Tarhan’ı aradı…Hereke sahilinde en meşhur balıkçıya oturduk. Masada 6 kişiyiz. Sadun Çetin ile Tahsin Tarhan içmiyorlar. Adem ile Akar kontrollü içiyorlar. 70’liğin büyük bölümü Sarıbay ile bana kaldı…İçki masasındaki muhabbetin ardından Sarıbay, ‘CHP olarak bugüne kadar pek çok seçim kaybettik. Son haftaya hep kazandık umudu ile girdik, seçimde hüsrana uğradık. Bu kez öyle olsun istemiyorum. Hepimiz çok çalışıyoruz. Doğru adayları belirledik. Meclis listelerine büyük itirazlar olmadı. Öyle denildiği gibi içimizde terörist falan da yok. Başta İzmit olmak üzere, bütün ilçelerde iddialıyız ve bir kısmında son haftaya önde giriyoruz. Üçünüz de şehrimizin güvenilen kalemlerisiniz…Seçim çabalarımızın gazetelerinizde yansıtılmasını, haber olmasını istiyorum. CHP’nin bu defa yan gelip yatmadığını, bütün partililerin seçim için yumruk gibi çalıştığını kente duyurmanızı istiyoruz.’ Böylesine keyifli bir yemeğin karşılığı olarak yazmamı istedikleri şeyi işte yazıyorum: CHP İzmit’te çok çalışıyor. Bu defa mahcup olmamayı, seçimi kazanmayı gerçekten çok istiyor.”

Cengiz Sarıbay’ın herkese eşit davranması gerekirken gazeteciler arasında ayırım yaparak İsmet, Sadun ve Adem’i kastederek “Üçünüz de şehrimizin güvenilen kalemlerisiniz…Seçim çabalarımızın gazetelerinizde yansıtılmasını, haber olmasını istiyorum” demesi nedeniyle sitem etmekte, “samimiyet sınavında sınıfta kaldı” demekte hani haksız değilim.

Aslında Cengiz Başkana, sitem etmek yerine Galip Ataman’ın kalemini içki masasında bir duble rakı ile satın alamayacağını, gazetesinde ve köşesinde istediğini yazdıramayacağını bildiğinden beni çağırmadığına teşekkür etmem lazım.

Bir teşekkür de 6 kişi arasında kalması gereken bir konuyu kamuoyu ile paylaşan İsmet Çiğit’e.

Neymiş efendim; CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP milletvekilleri Haydar Akar ve Tahsin Tarhan CHP’li bilinen(!) 3 gazeteciyi içki masasında “kafaya alarak” CHP’nin seçim kazanması için gazetelerinde haber yapmalarını, köşelerinde yazı yazmalarını istemiş.

Bu seçim CHP’nin önceki seçimlerden ders aldıklarını seçimin içki masalarında değil de halkın arasında dolaşarak kazanılacağını öğrendiklerini düşünmekle yanılmışım”. 

CHP’LİLERDEN TEPKİ

Çok değil 5 ay sonra ne olduysa oldu CHP ile İsmet Çiğit’in arasına kara kedi girdi.

Ve İsmet Çiğit’in son yazısının ardından CHP suç duyurusunda bulunurken il başkanı ve başkan vekili zehir zemberek kınama açıklaması yaptı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?