Dün, "Günahtır" diyordu. Bugün, gelirine göz dikti

Kocaeli Özel Halk Otobüsleri sorunlarını en çok sahiplenen, zaman zaman yöneticilerini eleştirenlerin başında gelen yazarlardanım.

Tahir Hocanın genel sekreterliği döneminde “Ulaşım Master Planı” dahil İzmit başta olmak üzere “ulaşım ve trafiği” gündeminin ilk sırasına aldığını ve 7/14 çözüm üretmek için çalıştığını bilenlerdenim.

Güzergahına benim gibi hala karşı olsa da konforlu, kaliteli, güvenli, seri ulaşım aracı tramvayı savunmasını destekleyenlerdenim.

Yalnız İzmit’te değil Kocaeli’nin genelinde tüm toplu taşıma araçlarında paralı binişlerin kalkmasını, paraların havuzda toplanarak pay edilmesini savunanlardanım.

Kısa-uzun tarife ve bindi-indi uygulanmasını, özel halk otobüslerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanarak ulaşımın tek elden yönetilmesini isteyenlerdenim.

Ama yıllardır alınan kararlara ve önlemlere rağmen eski alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen minibüsçülerin kendi aralarında uzlaşamaması sonucu önemli mesafe alındığı söylenemez.

Kocaeli’deki özel halk otobüsleri kooperatifleriyle oda başkanının anlaşılmaz inadı ve direnişine bakılırsa Ankara Büyükşehir EGO Genel Müdürlüğü yapan ulaşım konusunda deneyimli Balamir Gündoğdu da müdahil olsa sonuç alınacağını sanmıyorum.

Tahir Hocanın,  Büyükşehir Belediyelerine kooperatiflerin araçlarını kiralamasını engelleyen 5216 sayılı yasanın 7-p maddesinde yapılan değişiğe rağmen “Kiralama Protokolünü” neden rafa kaldırdığını doğrusu hala anlayabilmiş değilim.

Bırakın Kocaeli genelinde 2 bin 200 araç sahibinin üye olduğu 52 kooperatifi, 540’ı 5 Nolu Kooperatife, 50’si 55 Nolu Kooperatife, 90’ı Ulaşım Park bünyesinde faaliyet gösteren toplam 680 lastik ve demir tekerlekli araçların bulunduğu İzmit’te bile havuz sistemine geçilemiyor.

Önceliği “ulaşım ve trafik” olan Tahir Hocanın önümüzdeki süreçte alacağı radikal kararları benim gibi yalnız İzmit halkı değil tüm Kocaelililer merak ediyor.

İzmit’te 5 Nolu ve 55 Nolu kooperatifleri bir araya getiremeyen UKOME’nin Kocaeli genelinde ki 52 kooperatifi nasıl bir çatı altında toplayacağını doğrusu öğrenmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde uygulanması beklenen yeni fiyat tarifesinde 90 kilometre Kartal’a giden 200 nolu otobüse 10.50 TL ödeyen İzmitli yolcunun 500 metre mesafedeki Cumhuriyet Parkından Yeni Turan Durağına seyahat ederken 3.00 TL ödemesini nasıl izah ederken zorlanacaklarını düşünüyorum.

İzmit’ten başlayarak Kocaeli genelinde özel ve Ulaşım Park’a ait tüm araçlarda paralı binişlerin kalkmasını, hizmet veren araç sayısı azalacağından kooperatiflerin ve Ulaşım Parkın kasasına daha çok para gireceği havuz sistemine geçilmesini savunuyorum.

Vazgeçilen toplu taşıma araçlarının kiralanması protokolunun raftan indirilerek yeniden gündeme alınmasını bekliyorum.

Mevcut özel halk otobüslerinin konforlu, kaliteli, güvenli, seri, engellilere hizmet verecek araçlarla değiştirileceği günü görmeyi umuyorum.

 

KURT’UN TRAMVAY SEVDASI

Özel halk otobüsleri kooperatiflerinin çözüm bekleyen onlarca sorunu varken oda başkanı Mustafa Kurt’un Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Birlik Başkanlığı hayalinin ‘kursağında’ kaldığını yazmıştım.

Kadir Durmuş’un başkan olduğu KESOB seçimiyle ilgili Yürütmenin Durdurulması kararı alan Kocaeli İdare ve İstanbul Bölge İdare Mahkemelerinin verdiği “RED” kararı sonrası Mustafa Kurt gazeteleri dolaşmaya başlamış.

Şoför esnafının çektiği sıkıntıyı yok sanarak aylardır koltuk peşinde koşan Kurt, “Tramvaya harcanan para haramdır” sözünü unutmuş olacak ki tramvayın gelirine ortak olmak istiyormuş.

Kapısını çaldığı gazetecilere; şoför esnafına can suyu olacak, para kazandıracak projenin en önemli ayağının tramvay olduğunu söylemiş.

Sizin anlayacağınız, “Ben tramvaya harcanan para haramdır derken, tramvayın bu kadar konforlu, güvenli, seri hizmet vereceğini günde 50 bin yolcu taşıyacağını düşünmemiştim. Bizim klimasız, engelsiz, eski araçlarla seyahat eden yolcuların Ulaşım Park’a ait 90 otobüsün taşıdığı 18 vagondan oluşan tramvayı tercih edeceğine hiç ihtimal vermemiştim” demeye getirmiş.

İzmit’te yolcu taşıyan özel halk otobüs sahiplerinin kurtuluşunu tramvayda gören Mustafa Kurt’a “günaydın” demek lazım.

Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’u eleştiriyorum ama

Kooperatif araçlarının Ulaşım Park’a ait tramvay ve otobüslerle yarışamayacağı geç de olsa kafasına “dank “etmiş olması konusunda umarım yanılmam.

Yolcunun kaliteli, konforlu, güvenli, seri araçları tercih ettiğini nihayet gören, anlayan, tramvaydan medet uman Mustafa Kurt’u hak etmese de kutluyorum.

Mustafa Kurt, bu. Belli mi olur. Yarın bir bakmışsınız bugün savunduklarını dün olduğu gibi yine unutur!

Son bir hatırlatma; 5 nolu kooperatif başta olmak üzere 52 kooperatifin üyeleri ulaşım zammında esnafın hakkını koruyamayan, yeterli mücadele etmeyen, esnafın mağdur edilmesine seyirci kalan oda ve 5 nolu kooperatif başkanı hakkında pekiyi şeyler düşünmüyorlar.

Benden söylemesi.

*************************************************************************

HALK EĞİTİMDE BİN 123 KURS AÇILMIŞ 33 BİN İŞ GÜVENLİĞİ BELGESİ VERİLMİŞ

Gazetecilikte; masa başı, imece, kes-kopyala-yapıştır habercilik alırken meslek itibarsızlaştırılarak güvenirlikte son sıralara düştü.

Özel haberlerin yerini “emek hırsızlığı” alırken gazeteler, tamamı servis edilen haberlerle valiliğin ve belediyelerin yayın organı oldu.

Teknolojinin gelişmesi, internet haberciliğinin yaygınlaşmasıyla biz eskilerin “fikr-i takip” dediği haber takipçiliği de unutuldu.

Gazetecilerin arşivi, günlük ajandası ve kendi haberinin yayınlandığı gazeteyi bile okuma alışkanlığı olmadığı için polis ve adliye haberleri hariç dün yaşananları, yazılanları hatırlayan, takip eden yok.

Aylar önce Körfez halk Eğitim Müdürlüğünde yaşanan “İş Güvenliği Sertifikalarının” çerez dağıtır gibi verilmesini haberinde olduğu gibi.

Bizim Yaka Gazetesi’nin 15 Nisan 2019 tarihinde manşetten duyurduğu “O Çete Çökertildi” haberinin unutulduğu gibi.

Ama “haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganıyla özel haberlere imza atan, haberin izini süren Bizim Yaka Gazetesi her haber sonrası olduğu gibi “O Çete Çökertildi” haberinin sonucunu velinimeti değerli okurları için araştırdı.

İsterseniz önce ne olmuştu, Bizim Yaka Gazetesi ne yazmıştı onu hatırlayalım.

 

6 AY ÖNCEKİ O HABER

Geliniz Körfez Halk Eğitim Müdürlüğünde dağıtılan “Sahte İş Güvenliği Sertifikası” soruşturması sonucuna geçmeden önce 15 Nisan 2019 tarihinde bu köşede özetle ne yazmışız ona bakalım.

“Bu köşede; hak etmeyen, liyakatsız yöneticilerin eğitimi

itibarsızlaştırdığını defalarca gündeme taşıdım…

Şanssızlıklar sonunda yaşanan üzücü olaylara rağmen Kocaeli’nin her alanda hep ilk sırada yer aldığını, örnek gösterildiğini, model olduğunu yazdım.

Körfez Halk Eğitim Merkez Müdürlüğünde usulsüz dağıtılan iş güvenliği sertifikaları olayının patlak vermesi sonrası Ankara’dan gelen

müfettişlerin yaklaşık 2 ay devam eden soruşturma sonrası “İş Güvenliği Sertifikası” dağıtan çetenin ortaya çıkartıldı…

Yüz değil, bin değil, 30 bin sertifikadan bahsediliyor. Sahte belge

düzenleyenlerin milyonlarca lira haksız kazanç elde ettiği konuşuluyor.

Olaya adı karışan Körfez Halk Eğitim müdür ve yardımcısı

geçtiğimiz günlerde emekli olmak için dilekçe verdiler.

Müfettiş raporunun hazırlanmasının ardından Cumhuriyet

Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

Aralarında Körfez Halk Eğitim müdür ve yardımcısı dahil Türkiye’nin değişik yerlerinde onlarca kişi hakkında dava açılacak.”

İş Güvenliği Sertifikasını kimlerin nerede kullandığını anlatırken şunları yazmışız;

“İş yerlerinde işin yürütülmesi sırasında ortaya çıkabilecek kazalar ve

oluşabilecek sorunları gidermek amacıyla yetki verilen kurumlar kurs

açıyor.

Çok tehlikeli kabul edilen iş yerleri için “A Sınıfı”, tehlikeli kabul edilen iş

yerleri için “B Sınıfı”, az tehlikeli kabul edilen iş yerler için “C Sınıfı”

sertifika veriliyor”.

 

İDARİ SORUŞTURMA BİTTİ

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin aylar süren idari soruşturmasının Körfez ve Derince Halk Eğitim Müdürlüğü ayağı bitti.

Müfettişlerin hazırladığı raporda adı geçenlere verilecek idari cezaların uygulanması, mali ayağının soruşturulması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak üzere dosya geçtiğimiz günlerde Körfez ve Derince ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderildi.

Soruşturma bittiğine göre, milli eğitim bakanlığı müfettişlerinin rapora yazdığı yöneticilerden kimlere hangi idari ceza verildiği ve kimler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağına göz atalım;

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu yetkililerinden öğrendiğim kadarıyla Körfez Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 1.123 kurs açılmış ve 33 Bin usulsüz “İş Güvenliği Sertifikası” verilmiş.

“İş Güvenliği Sertifikalarını” inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri hazırladıkları 20 çuval içindeki belgelerle yaklaşık 600 sayfadan oluşan soruşturma raporunu bugünlerde Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderecekler.

Ayrıca Körfez Savcılığına da bir müdür ve 2 müdür yardımcısı hakkında suç duyurusunda bulunulmasını isteyecekler.

Olayın meydana çıktığı ve soruşturmanın başladığı günlerde Körfez Halk Eğitim Müdürü ve bir yardımcısı emekli olmuştu.

Diğer müdür yardımcısı ise FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile bağlantısı olduğu iddiasıyla meslekten ihraç edilmişti.

İddiaya göre emekli olan müdür ve müdür yardımcısına idari olarak maaş kesim cezası teklif edilmiş.

Mali konularla ilgili zimmete para geçirip geçirilmediğini soruşturmak üzere Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması istenmiş.

Bu arada Milli eğitim bakanlığı müfettişlerinin Körfez Halk Eğitim Merkezinden verilen “İş Güvenliği Sertifikalarının” Türkiye’nin her yerinde kullanıldığını belirlemesi üzerine soruşturmanın İstanbul, Bursa, Antalya, Gaziantep başta olmak üzere birçok ilde sürdürülmesi bekleniyor.

SONUC: Korfez Halk Egitim’de açılan 1.123 kursta verilen 33 bin ilgilendiği sertifikası ile ilgili başlatılan ve 8 aydan fazla süren 20 cuval çuval belge ifade toplanan 600 sayfada toplanan raporda hiç bir ceza yok. Verilen idari cezalar suçlanan kişiler emekli olduğu için uygulanmıyor. Verilen is guvenligi sertifikalarını iptal edilmemesi akıllara sanki birileri müdahale etmiş gibi bir izlenim getiriyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?