Başkan Ellibeş ile 55 yıl öncesi ve bugün konuştuk

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş ile tanışıklığım siyasetçi kimliğinin ötesinde 55 yıl öncesine dayanır.

Ben 1980 öncesi Kocaeli Meslek Yüksekokulu Müdürü iken diplomasında imzam olan Mehmet Ellibeş de öğrencim idi.

15 yıl süren Gölcük Belediye Başkanlığı dönemi dahil ne zaman bir araya gelsek 55 yıl öncesine gideriz.

Dün de öyle oldu.

Sevgili Mehmet ile o günleri konuşurken 1980 öncesi anıları tazelerken sonraki yıllarda CHP İl Başkanı Cevdet Barış, MHP İl Başkanı Sedat Arı, ANAP İl Başkanı Mehmet Başol, Millet Partisi İl Başkanı Ömer Baysem, DP İl Başkanı Kadir Ayhan, Gölcük Belediye Başkanı İsmail Barış, Bahçecik Belediye Başkanı Doğan Erol, o dönem Adalet Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Ali Osman Akpınar’ın kulaklarını çınlattık.

AK Parti İl Başkanlığı koltuğuna oturmasının 4’üncü ayında ziyaretime gelen Mehmet Ellibeş ile 55 yıl öncesinden kalan zamanda Kocaeli siyasetini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı konuştuk.

Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Büyükakın’dan övgüyle bahseden, eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının yukarılara çıkarılmasının yanında derslik sayısında önemli sorun olmadı8ğını anlattı.

31 Mart sonrası İzmit’in kaybedilmesinin ardından yapılan özeleştiri sonrası parti üzerine çöken rehavetin geçtiğini, vitesi yükselterek 2023 seçimlerinde İzmit’i kazanmak için kenetlendiklerini söyledi.

4 Ekim’de Kızılcahamam toplantısına, 10 Ekim’de il başkanları toplantısına katılacağını söyleyen Ellibeş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tahminen Ekim sonunda “miting” yaparak ağırlamak istediklerini ifade ederken AK Parti Kocaeli olarak dinamik ve güçlü bir teşkilatız. Sayın Cumhurbaşkanımızın yolunda kararlılıkla, birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam ediyoruz” dedi.

31 Mart öncesi dağılan il başkanlarının önümüzdeki günlerde tekrar toplanıp toplanmayacağını sorduğumda Mehmet Başkanın cevabı, “Hocam, biz değişik partilerin il başkanlarıyla zaman zaman basına bilgi vermeden bir araya geliyor, Kocaeli’nin sorunlarını konuşuyor, görüş alış verişinde bulunuyoruz” oldu.

Bizim Yaka Gazetesi’ne özel manşet vermesini istediğimde, İzmit Belediyesinin son zamanlarda mecliste çoğunluğu olan AK Parti’yi dışlayarak tek taraflı aldığı kararları hatırlamış olacak ki, “Kreş olayında olduğu gibi yanlış anlamalara meydan vermemek için Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in projelerini oldubitti ile değil istişare ederek çözmesini istiyoruz. AK Parti’nin kreş açılmasına karşıymış gibi yanlış algı oluşturmaya çalıştılar. Biz kreş açılmasına bırakın  karşı çıkmayı sayıların daha da arttırılmasından yanayız. Bizim karşı çıktığımız kreş açılması değil kreş müdürlüğü oluşturulmasıydı” dedi.

Ve beklediğim manşeti verdi, “AK Parti grubumuzla istişare edilmeden meclise getirilecek her öneriye destek vermeyeceğiz”.

********************************************************************************************

KAPANCA SOKAKTA TARİHİ ÇİNİLİ MUTFAK

3 tarafı denizle çevrili, Sapanca Gölüne kıyısı olmasıyla övünüyoruz ama denize giremiyoruz, balığını yiyemiyoruz.

1.600 metre yükseklikte Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi kış sporları merkezi var ama teleferikle çıkamıyoruz.

Bin metre derinlikten çıkan yüksek debili 50 derece sıcaklıktaki suyu sağlık ve termal turizminde kullanamıyoruz.

Arkeoloji, Etnoğrafya, Kasr-ı Hümayun, Atatürk ve Redif Müzeleri, konaklar, saraylar, camiler, hamamlarıyla övünsek de ziyaret edecek turist bulamıyoruz.

Kültürün, sanatın, doğanın, eğitimin, sporun kültürel mirasın ve inanç turizmi çalıştayları düzenliyoruz ama alınan kararları hayata geçiremiyoruz. 

Şehrin girişine ve çeşitli yerlerine “Turizm Kenti” afişleri asmakla turizm kenti olunacağını sanıyoruz.

Tarih Koridoru ve Kapanca Sokak projesi kapsamında restore edilen Sırrı Paşa Konağı, Basın Müzesi, Güllü Konak, Yeşil Konak, Pembe Köşk dahil onarılan tarihi eserlerle Akçakoca Meydanın varlığından habersiz yaşıyoruz.

Tarihimizi, değerlerimizi bilmediğimiz gibi Gastronomi damak zevki ve gastronomik restoran kültürüne de yabancıyız.

Körfez manzarasında yapılacak kahvaltı, günbatımında içilecek çay-kahve, sonrası yakamozları seyrederken yenecek akşam yemeğinin adresinin yanı başımızda olduğunun farkında bile değiliz.

Yaşadığımız kenti keşfetmek, tarihi mekanları ve müzelerini ziyaret etmek yerine İstanbul’un yolunu tutuyoruz.

Arnavutköy, Rumelihisarı, Tarabya, Küçük Su Kasrı, Galata Kulesi, Kalamış, Moda, Emirgan, Aşiyan’da yapılan kahvaltı, yenen yemek ve içilen çayın kahvenin keyfinin hiçbir yerde olmadığını anlata anlata bitiremiyoruz.

TARİHİ ÇİNİLİ MUTFAK

Bugün geliniz kaldırımlarda egzoz gazı kokusuyla karışık çayların içildiği, kahvaltıların yapıldığı kafelerden biraz uzaklaşalım.

Kapanca Sokağın taşlı yolunda ilerleyip tarihi ve turistik sembollerin oya gibi işlendiği Yeşil Konağı, Pembe Köşkü, Sırrı Paşa Konağı geçerek bir yolculuğa çıkalım.

İzmit'in tarihi kokusunu ciğerlerinize kadar hissedeceğiniz deniz manzaralı, tek katlı ahşap tavanlı minaresiyle 750 yıldır ayakta kalmayı başaran Akçakoca Dere Camisinin bulunduğu Akçakoca Meydanına gidelim.

Asırlar önce genç kızların görücüye çıktığı Süleyman Paşa Hamamının bugün Nüket Özcan hanımefendinin sihirli dokunuşuyla Osmanlı mutfağının enfes tatlarının sunulduğu “Tarihi Çinili Mutfak” ile tanışalım.

Resim defteri yerine tabağa yapılan Osmanlı motifleriyle yapılan sunumla

İznik çini esintisiyle dekore edilmiş Körfez manzaralı “Tarihi Çinili Mutfakta” yapılacak kahvaltının, günbatımında içilecek çay ve kahvenin, sonrası yakamozları seyrederken yenecek akşam yemeğinin farkındalığına tanıklık edelim.

Birazda ev sahipliğini Nükhet Özcan’ın yaptığı  “Tarihi Çinili Mutfak” personelinden ve verdiği hizmetten bahsedeyim.

Nüket Hanımın danışmanı Murathan Birinci, Nüket hanımın asistanı ve restoran sorumlusu Kübra Uyar, aşçı Neslihan Alan, garson Eşref Beyin görev yaptığı “Tarihi Çinili Mutfak” 40 kişilik.

Kahvaltı 5 çeşit peynir, zeytinyağlı çeşitler, zeytin, reçel, bal, börek, menemen ve meyve tabağından oluşuyor. İçecek olarak çay ve sıkma portakal ikram ediliyor.

Osmanlı mutfağından esinlenerek hazırlanan akşam yemeği menüsü 6 çeşit zeytinyağlı, Osmanlıya özgü saray kavurma ve dana kuşbaşı yanında bulgur pilavı, kırmızı ve sarı biberden oluşuyor. Süleyman Paşa şerbetine kış aylarında cacık ve mantı ekleniyor.

SÜLEYMANPAŞA HAMAMI

Geçtiğimiz günlerde Nüket Hanımla hamamın bir zamanlar soğutmalık olarak kullanılan bugün restoran olarak hizmet veren çaylarımızı yudumladıktan sonra

alçak kapılardan eğilerek halvet bölümüne geçtiğimizde 750 yıl öncesinin hamam kokusunu teneffüs etmeye başladık.

Bugün mermer hamam taşları ve kurnalarla aynı ortamda sergilenen çini tabak ve vazolarla bambudan yapılmış bornozlarla özel olarak tasarlanan dekorasyon ürünlerini incelerken asırlar öncesine gittik.

Biraz da hamam kültürünün yok olduğu günümüzde hamam olarak kullanılmasa da tarihi misyonunu sürdüren Süleyman Paşa Hamamından bahsetmek istiyorum.

Süleyman Paşa Hamamı İzmit’te günümüze kadar ayakta kalabilen en erken tarihli Osmanlı dönemi hamam yapısı olan Orhan Gazi Camiini inşa ettiren Orhan Gazi ve Nilüfer Hatun oğlu Şehzade Süleyman tarafından yaptırılmış.

Erkek ve kadınlara ayrı ayrı çifte hamam şeklinde olup ön kısımlarda üzeri çiftte yüksek kubbe ile örtülü bir soğukluk, arkasında birbirine alçak kubbe örtülü iki halvet kısmından ibaret.

Her bölme üç kubbeli olup bir bölümü 1999 depreminde büyük hasar görmesi üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan bir protokolle mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçmiş.

Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Büyükşehir tarafından revize edilerek 2010 yılının başında restorasyon uygulamasına  başlanmış, 2013 yılında tamamlanmış.

Bugün “Tarihi Çinili Mutfak” olarak hizmet veren Süleyman paşa hamamının soğutmalık bölümü restoran, halvet bölümü teşhir salonu olarak kullanılıyor.

SONUÇ: Tarih koridorunun yeniden hayat bulan yüzü, Kapanca Sokakta tarihin kokusunun teneffüs edildiği Körfez manzaralı altın varak ve çini dekorlu “Tarihi Çinili Mutfağa” İzmitlilerin hayran kalacağına hiç şüphem yok.Günün her saati, özellikle günbatımı Osmanlı mutfağının özel sunumla yapılan enfes tatlarıyla tanışmanın lezzetini ve farkını gördükten sonra “Tarihi Çinili Mutfağı neden bugüne kadar keşfetmemişiz” diyerek hayıflanacağınızı biliyorum.

“Tarihi Çinili Mutfağı” şehrin kasvetli atmosferinden, egzoz gazının yemeklere karıştığı ortamlardan uzaklaşıp tarihin anılarını yaşamak, Körfezin eşsiz manzarasını seyretmek, terasta deniz manzaralı kahvaltı yapmak isteyen gurmelere, eş ve dostlarınıza tavsiye edebileceğiniz nezih bir mekan.

***********************************************************************************

MUSTAFA EREN KOÜ'YE GENEL SEKRETER OLDU

Doç. Dr. Fatih Akbulut’un istifasıyla boşalan, bir süredir rektör yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük’ün vekaleten yürüttüğü Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreterliğine Mustafa Eren atandı.

Genel sekreterlik gibi önemli bir göreve Eğitim Bir Sen Başkanı Dr. Öğretim üyesinin atanmış olması iki gündür üniversite ve kamuoyunda tartışılırken Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü aradım.

İşte Sadettin Hocanın cevabı, “Mustafa Hoca, Türki Cumhuriyetlerde Ahmet Yesevi Üniversitesi Gelişme ve Mali İşlerden sorumlu Rektör Yardımcısı olarak 2 yıl görev yaptı. Doktorasını Almanya’da yaptı, Prof. Dr. Fuat Sezgin ile çalıştı. 9 Eylül’de Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile görüşerek Eğitim Bir Sen Kocaeli 2. Nolu Şube Başkanlığı ve üyeliğinden istifa etti. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kocaeli Üniversitesinde din ve dünya görüşleri farklı, değişik sosyal yaşantısı olan herkese eşit davranarak kucaklamaya devam edeceğiz. Rektörlüğünü yaptığım kurumu daha ileriye taşımak için el birliğiyle çalışacağız. Herkes rahat olsun”.

Sadettin Hoca bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezinde saat 11.00’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek 2019-2020 Yükseköğretim Akademik yıl açılışına katılacağını söyledi.

Rektör Hoca ile birlikte Ankara’ya Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Muzaffer Zeren, Prof. Dr. Oğuzhan Urhan, Prof. Dr. Ersin Kayahan, Prof. Dr. Elif Çelebi Öncü, Prof. Elif Öğüt, Doç. Dr. Bilen Bilgili, Dr. Öğr. Üyesi Akın Deveci de gidecek.

************************************************************************************************

HEREKE NUH ÇİMENTO MTAL TEKNOFEST 2019’A KATILIYOR

17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Hava Limanında yapılacak TEKNOFEST-2019 fuarına de katılıyor.

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencileri fuara piyasada henüz kullanılmayan bir sistem olan araç seyir halindeyken karşılaşacağı trafik işaret ve levhaları aracın önüne konan kamera sistemi ile tanıyarak ona uygun sürüş gerçekleştirip güvenli bir sürüş sağlamayı öngören proje ile katılıyor.

Teknofest 2019 insanlık yararına teknolojiler bölümünün ulaşım kategorisinde  113 bin başvuru arasında ilk 2 bine girerek finalde yarışma hakkı elde eden Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencileri ve öğretmenlerini kutluyor,

 Başarılar diliyorum.,

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Murathan - Hocam Tarihi Çinili Mutfak hakkında ki görüşleriniz için çok teşekkürler. Kalemize sağlık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 09:47


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?