Esnaf geçim derdinde, kurt 'koltuk' peşinde

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB), 50 odaya kayıtlı yaklaşık 50 bin esnafa hizmet veriyor.

KESOB denince akla aralıksız 27 yıl başkanlık yapan, üyelerin tamamını kucaklayan Kemal Kaya gelir.

Esnafın Kemal abisi 13 Mayıs 2018’de yapılan seçimde aday olmayacağını açıklamış, KESOB’un 16 yılı başkan vekili olmak üzere toplam 26 yıl yönetimde görev yapan Kadir Durmuş’u işaret etmişti.

Ama esnaf kültürünü oluşturan “ahilik” geleneğinde ticaretin olmazsa olmaz “güzel ahlak ve doğruluk” kuralından yeterince nasibini alamayan Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt da aday oldu.

Yapılan seçimde oy kullanan KESOB üyeleri Kemal Kaya’ya rağmen aday olan Kurt’a, “Yıllardır başkanlığını yaptığın 500 üyeli kooperatif ve 2 bin üyesi bulunan odada şoför esnafının mağduriyetini önleyemedin, haklarını savunamadın, istediği zammı alamadın, verdiği sözleri tutmayarak esnafı hep oyaladın. Başkan seçilirsen 52 odaya kayıtlı 50 bin üyenin hakkını nasıl koruyacaksın. Sana güvenmiyoruz” diyerek gereken cevabı verdi.

Ve KESOB yönetimlerinde başarıyla görev yapan Kadir Kurt, bayrağı 27 yıl sağ kolu gibi çalıştığı Kemal Kaya’nın elini öperek aldı, başkanlık koltuğuna oturdu.

Sandıktan çıkamayan, yenilgiyi kabul edemeyen Mustafa Kurt, rakibi Kadir Durmuş’u tebrik edip centilmence davranarak “Arapça kardeş anlamına gelen “ahi”lerin yaptığı gibi seçim bittiğine göre bundan sonra birliğimizin başarılı olması için her zaman yanındayım” diyemedi.

Seçim yenilgisini hazmedemeyen, kıskançlık krizine giren Mustafa Kurt “Yenilen pehlivan güreşe doymazmış” misali soluğu mahkemede aldı.

 ‘TOKAT’ KOCAELİ’DE

Sandıkta başkan seçilemeyen, koltuk peşinde koşmaktan geçim derdindeki şoför esnafın sorunlarına yeterince zaman ayıramayan, ayırsa da istediğini alamayan Kurt, önce noter aracılığıyla seçimin yenilenmesi için ihtarname çekti.

:içeği burnundaki KESOB yönetimi ilk toplantısını yeni yapmışken gözü birlik başkanlığından başka bşir şey görmeyen Mustafa Kurt soluğu bu sefer Kocaeli 2. İdare Mahkemesinde aldı.

Neymiş efendim; Kadir Durmuş Başkanlığındaki KESOB yönetimi mevzuata ve hukuka aykırı davranıyormuş. Bu nedenle seçimin iptali ve yürütmenin durdurulması, yeniden seçim yapılması gerekiyormuş!

Kim diyor? Sandıkta boyunun ölçüsünü alan Mustafa Kurt.

Ne zaman diyor? Seçimden bir iki hafta sonra.

Kim için diyor? 16 yılı başkan vekili olmak üzere 27 yıl Kemal Kaya’nın yönetiminde görev yapan Kadir Durmuş için.

Yahya Kaptan-Sekapark seferlerinin başladığı günlerde, “Tramvaya harcanan para haramdır” diyen, şoför esnafının araçlarını kiralamasına engel olan, bugünlerde tramvayın gelirine ortak olmak, araçların kiralanması için Tahir Hocanın kapısında nöbet tutan Mustafa Kurt’un davranışını yadırgamadım, kendisine yakışanı yapmış!

Kocaeli 2. İdare Mahkemesi Başkan ve üyeleri dosyayı inceledikten sonra yasa ve yönetmelikler doğrultusunda yürütmenin durdurulması isteminin REDDİNE oybirliğiyle karar vermiş.

Sizin anlayacağınız; mahkeme heyeti de Mustafa Kurt’un samimi olmadığını, ahilik kültüründen nasibini almadığını görmüş, esnaf geçim derdindeyken onun koltuk peşinde koştuğunu anlamış.

‘TOKAT’ İSTANBUL’DA

İstediğini alamayınca mızıkçılık yaparak ağlayan “huysuz ve yaramaz” çocuklar gibi Mustafa Kurt da KESOB Başkanlık koltuğuna oturabilmek için çalmadık kapı bırakmadı.

Kocaeli İdare Mahkemesi kararından memnun kalmayan, KESOB Başkanı olmayı kafasına koyan Kurt, bu sefer İstanbul Bölge İdare Mahkemesi yolunu tutmuş.

Avukatı Fatih Özer aracılığıyla, Kocaeli 2. İdare mahkemesinin verdiği kararı bozmasını, seçimin iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemiş.

İşte İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi Başkan ve üyelerinin oybirliğiyle verdiği karar, “İdari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı şartları birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından itiraz isteminin REDDİNE karar verildi”.

SONUÇ; Yargı, 13 Mayıs 2018 tarihinde yapılan genel kurulun iptal edilmesine gerek olmadığını söylerken Kadir Durmuş’un başkanlığını “onaylamış”,

Kadir Durmuş yönetiminin görev yaptığı süreçte alacağı kararların hukuka aykırı olmasının söz konusu olmayacağını, telafisi güç ve imkansız zararların doğmasını gerektirecek hukuka aykırı şartların oluşmadığına hükmetmiş.

Özetle, Kocaeli İdare ve İstanbul Bölge İdare Mahkemeleri KESOB Başkanı Kadir Durmuş’a, “Seçim geçerli. Başkanlığında sıkıntı yok. 50 bin üyenin başkanı olarak çalışmalarına devam et” demiş.

Mustafa Kurt’a da “Otur oturduğun yerde. Yargıyı gereksiz yere meşgul etme. 51 oda başkanından biri olarak birlik başkanı olarak Kadir Durmuş’un etrafında kenetlen. Koltuk peşinde koşmak yerine başkanlığını yaptığın oda üyelerinin geçim derdine çare bul” demeye getirmiş.

Ama Mustafa Kurt bu.

Huylu huyundan vazgeçemeyeceği gibi Mustafa Kurt da mızıkçılık yapmaktan, yargıdan yediği tokatlarla ağlamaktan vazgeçmeyecektir.

 

Mızıkçılığa devGeçmişte muhabbetim olan biri olarak benim de Mustafa Kurt’a tavsiyem, mızıkçılığı bırakması.

Umarım Mustafa Kurt yargının verdiği kararları kabul eder mızıkçılıktan ve ağlamaktan vazgeçer.

Benim tanıdığım Mustafa Kurt mızıkçılıktan vazgeçecektir ama yargıdan peş peşe gelen 2 tokadın acısıyla ağlamaya devam edecektir!

OKULLARA BİN 483 TEMİZLİK VE  GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALINACAK

Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden en büyük payı alan Milli Eğitim bakanlığı, diğer bakanlıklar gibi ödenek sıkıntısı çekiyor.

Yatırımlarda tasarrufa gidiliyor, okul ve derslik projeleri erteleniyor.

Eğitim öğretimin başladığı bugünlerde yeni açılan okullara donatım ödeneği gönderilmezken mevcut okulların onarımları ağır aksak devam ediyor.

Okulların temizliği ve güvenliği velilerden alınan gönüllü bağışlarla tutulan elemanlarla çözülmeye çalışılıyor.

İllerin neredeyse tamamında benzer tablo yaşanırken Kocaeli’de Vali Hüseyin Aksoy ve il milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in kişisel becerileriyle sorunlar en aza indiriliyor.

Kocaeli’de okulların onarımları tatil döneminde yapılmışsa, inşaatı biten okullarda eğitim-öğretim başlamışsa, başlayan okul ve derslik projeleri aksamadan devam ediyorsa, öğretmen açığı yoksa, kitaplar ilk gün öğrencilerin masasına konmuşsa, LGS sonrası yerleşemeyen öğrenci yok denecek kadar azsa bu başarıyı Vali Aksoy ile müdür Çelik’e borçluyuz.

Sakın abarttığımı sanmayın.

Milli eğitimde yapılanları, alınan kararları yakından bilen, ilk ağızlardan dinleyen, aksaklıkları takip eden, milli eğitimi itibarsızlaştırmaya yönelik yalan haberlerin gerçeği yansıtmadığını yazan biri olarak yazıyorum.

Ankara’dan diğer illerin müdürleri eli boş dönerken Rasim Hocanın Kocaeli’ye kazandırdıklarını uzun uzun anlatmayacağım.

Sadece okulların temizlik ve güvenlik görevlisi sorununu çözmek için geçen hafta Ankara’ya günü birlik gittiğini, bini temizlik, 483’ü güvenlik olmak üzere toplam 1.483 geçici personel sözü alarak döndüğünü yazmakla yetineceğim.

Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında 13 farklı ile 4 bin 156 kişilik temizlik personeli alınırken bin 483’ünün Kocaeli’ye ayrılması Rasim Hocanın geçen hafta neden Ankara’ya gittiğini anlatıyor.

BAŞVURU 23-29 EYLÜL’DE

Rasim Hocadan okullarda TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında bin 483 temizlik ve güvenlik görevlisinin görevlendirileceğini öğrenince İŞKUR Müdürü Ulvi Yılmaz’ı aradım.

Ulvi müdür sağ olsun hafta sonu olmasına rağmen okullara bin 483 temizlik ve güvenlik görevlisi alınacağını doğrulayarak, Çalışma ve İş Kur İl Müdürlüğü olarak başvuruların 23-29 Eylül tarihleri arasında alınacağını söyledi.

İŞKUR tarafından geçici 9 ay süre için alınacak, milli eğitim bakanlığı bünyesindeki okullara dağıtımı milli eğitim müdürlüğünce yapılacak bin 483 temizlik ve güvenlik görevlisi 9 Ekim’de iş başı yapacak.

İŞSİZLİĞE DESTEK

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde işsizlere geçici de olsa gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan program istihdama da önemli destek olacak.

2013 yılından buyana okullarda Toplum Yararına Program /TYP) kapsamında 9 ay süreli sadece temizlik elemanı çalıştırılırken yönetmelikte yapılan değişiklikle 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yıllarında okulların güvenliğinin sağlanması amacıyla güvenlik görevlisi de alınacak.

Başvuru için adayın İŞKUR’a kayıtlı işsiz, 18 yaşını tamamlamış olması, malul, dul ve yetim aylığı yanı sıra göreve başlayacağı tarih itibarıyla herhangi bir sosyal yardım almıyor olması gerekiyor.

TYP uygulama süresi en fazla 9 ay olup çalışanlara asgari ücret ödenecek.

İSTANBUL’DA HALK EKMEĞE YÜZDE 40 ZAM

Kocaeli’de ekmeğe yapılan zammın ardından halk ekmek (ucuz ekmek) uygulamasına başlanacağı açıklanmıştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı halk ekmeğin İzmit’te 14 ayrı yere konacak büfelerde satılması konusunda anlaşmıştı.

Ancak 280 Gram ekmeğin Başkan Tahir Büyükakın’ın 1.00 TL’de ısrar etmesi, Ali Sarı’nın 1.25 ya da 1.40 TL altında satılması halinde fırıncıların mağdur olacağını söylemesi üzerine konu şimdilik sanki gündemden çıkmıştı.

Bu arada ucuz ekmek satış noktaları belirlenmesine rağmen Büyükşehir Belediyesinin satışın yapılacağı büfelerin tasarımını  ve ihalesini henüz yapamadığı öğrenildi.

Kocaeli’de 280 gram ucuz ekmeğin 1.00 TL mi ya da daha pahalı mı satılacağı tartışılırken 4 Eylül’de İstanbul’da 250 gram ekmeğin 75 Kuruşa satıldığını yazmıştım.

Çok değil aradan bir hafta geçmedi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu halk ekmeğin bazı ürünlerine yüzde 40 zam yapıldığını açıkladı.

Ucuz ve sağlıklı olduğu için tüketicilerin tercih ettiği İstanbul Halk Ekmeğin yeni fiyat listesine göre, maliyeti 90 kuruş olmasına rağmen 75 kuruştan satılan 250 gram normal ve kepekli ekmeğe zam yapılmayıp 75 kuruş olarak kaldı..

85 kuruştan satılan 350 gram pidenin fiyatı miktarı 300 grama düşürülerek, 1 TL oldu.

Akdeniz ekmeğin fiyatı 80 kuruştan 1 TL’ye, altın çörek 50 kuruştan 75 kuruşa, 50 gramlık tam buğday unlu ekmeğin fiyatı 25 kuruştan 30 kuruşa çıkarıldı.

En çok tüketilen ürünlerden olan 670 gram tost ekmeğinin fiyatı da 3,25 TL’den 4,50 TL’ye çıkarıldı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?