Kocaeli bakanını bekliyor Cumhurbaşkanı ödüllendirecek

AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geriye dönüş yoktur. Her yenilikte olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde de uygulamadan veya eski alışkanlıklardan kaynaklanan bazı eksiklikler olabilir. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yürüttüğümüz kapsamlı bir çalışmayla tüm eksikleri belirledik ve çözüm yollarını ortaya koyduk” konuşmasının ardından Ankara kulisleri hareketlendi.

BAKAN SAYISI ARTACAK

9 Temmuz 2018’de açıklanan Cumhurbaşkanlığı ilk kabinesinde yapılacak değişiklik sonrası gidecek ve gelecek isimler de belli olmaya başladı.

Değişikliğin TBMM’nin Ekim ayında yapacağı açılış öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Ankara’da konuşulan kulis bilgilerine göre, AK Parti Genel Başkanlığı yapan 23 Haziran seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybeden Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Cumhurbaşkanı vekili olacak.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay görevine devam edecek.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile, Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gençlik ve Spor, Hazine ve Maliye, Kültür ve Turizm, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları bölünecek.

Böylece 16 olan bakanlık sayısının 23’e çıkarılacağı konuşuluyor.

Değişiklikte yeri sağlam olan bakanlar arasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet bakanı Abdülhamit Gül’ün koltuklarını koruyacağı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başka bir bakanlığa kaydırılacağı iddia ediliyor.

Gidici bakanlar arasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli adı geçerken milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’un ayrılmak istediği ama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından devam etmesi istendiği konuşuluyor.

KOCAELİ’YE BİR BAKAN

TBMM açılışından önce yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde bir yıldır bakansız kalan (9 Temmuz 2018’den buyana) Kocaeli’den bir ismin bakan yapılacağı kulislerde sıkça gündeme getiriliyor.

AK Parti’nin aralıksız 17 yıl tek başına iktidar olduğu tüm hükümetlerde bakan olarak temsil edilen Kocaeli’nin son kabinede dışarda tutulması yadırganırken Ankara’da işlerin takibi, Kocaeli’de sorumluluk alan ismin olmaması sıkıntılar yaşanmasına neden olmuştu.

Bu eksikliği gören Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilleri arasından ya da dışardan bir ismi bakan atayarak Kocaeli’yi ödüllendirmesi bekleniyor.

KOCAELİLİ BAKANLAR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bakansız kalan Kocaeli’nde önceki yıllarda bakanlık koltuğuna oturan isimlere bakalım.

CHP’den milletvekili seçilen Nihat Erim Başbakanlık, Turan Güneş Dışişleri Bakanlığı yaptı.

DYP Milletvekili Meral Akşener İçişleri Bakanı, Kazım Dinç Sağlık Bakanı oldu.

RP ve FP dönemlerinde Şevket Kazan Adalet Bakanlığı, Necati ÇÖelik Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğunda oturdu.

HDP Milletvekili Ali Haydar Konca 7 Haziran 2015 tarihinde kurulan geçici hükümette Avrupa Birliği Bakanlığı yaptı.

AK Parti iktidarında bakanlık yapanlar;

Vecdi Gönül, Milli Savunma Bakanı (18 Ekim 2002-6 Temmuz 2011)

Osman Pepe, Orman Bakanı (18 Kasım 2002- 29 Ağustos 2007)

Nihat Ergün, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı (1 Mayıs 2009-26 Aralık 2013)

Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı (16 Aralık 2013-24 Nisan 2016), Milli Savunma Bakanı (24 Mayıs 2016- 19 Temmuz 2017), Başbakan Yardımcısı (19 Temmuz 2017-9 Temmuz 2018).

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?