Okul servisleri

Okulların açılmasına çok az kaldı. Yine trafik yoğunlaşmaya başlayacak. Özellikle servislere dikkat çekmek istiyorum. Anaokulundan, ilkokula özel veya devlet okulu için bir çok öğrenci servis aracılığı ile gidip geliyor.

Geçtiğimiz yıllarda da birçok haber okuduk, gördük. Serviste unutulan çocuklar, hızlı ,dikkatsiz araç kullanan şoförler, emniyetsiz yolculuklar. Bu sebeplerden okulların anlaşma yaptığı servislerin
firmalarının çok hassas olmaları gerekli.

Araçların bakımını yaptırmış olması, şoförlerin dikkatli, tecrübeli olması servis konusunda önemli
bir başlık. Çünkü emanet edilen şey her şeyden daha kıymetli. Çocuğumuz...

Ana okulu servis araçlarında zaten hostes olması gerekiyor. Ancak hostesin de çocuklar ile ilgilenmesi ve gözetlemesi gerekiyor. Yani olmuş olsun diye araçta yolculuk eden bir hostes değil bahsettiğimiz.

Toplu taşıma araçlarında çocuklar emniyet kemeri olmadan yolculuk ediyor. Bu yüzden hız ve ani fren çocuklara zarar verebilir. Araç kullanan kişinin de sık sık değişmesi hoş olmayacaktır.

Çocukların alıştığı kişi onların güvendiği şoför amcalarıdır. Yine aracı kullanan kişinin psikolojik yönden sorunlu olmaması, alkol, uyuşturucu madde gibi alışkanlıklarının olmaması gerekmekte.

Kısacası çocuklarımız her şeyimiz onları emanet ettiğimiz kişileri, kurumları iyi seçmeli ve araştırmalıyız. Servis firmalarının tabi bu konuda çok hassas davranması ona göre şoför alması gerekiyor.

Servis ücretlerinin de makul seviyelerde olması tüm velilerin isteği. Yine servisler,tüm öğrencileri güzergaha göre alıp teslim ettiği için, özellikle son durağa kalan çocuklar epey dolaşarak evine geliyor.Bu da yorucu oluyor.

Bu konuda da çok uzun mesafeli güzergahlar oluşturmayıp daha merkezi mesafede servisler yapılırsa çocuklarımızda evine ulaşmak için bu kadar beklememiş olur.

Bir diğer konu da diğer araçların çocukları taşıyan servis araçlarına daha musamalı ve öncelikli davranması gerektiği. Sonuçta o araçlar çocukları taşıyor. Yol önceliği verilmesi son derece şık olacaktır.

İspanya da, servis araçlarına diğer tüm araçlar öncelik tanıyor. Hatta servis otobüsü çocukları indirmek için yol kenarında durduğunda, diğer tüm araçlar da durup bekliyor. Ola ki bir çocuk koşar falan bir başka araç altında kalmasın diye.

Aynı yaklaşımın bizim ülkemizde de olması gerekli. Şu an bakıyorum tam tersi. Servis aracı duracaksa hızla solluyor bizim diğer şoförler. Yani o sırada bir çocuk inip karşıya geçmeye kalksa aracın altında
kalır.

Bu yüzden yardımcı olmak gerek. Sonuçta hepsi bizim çocuğumuz. Yeni eğitim öğretim dönemi kazasız belasız geçsin. Tüm çocuklarımıza da başarılı bir yıl diliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Maral Minareci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.