Bize 5 şart yetiyor …

Evvela iyi insan olmalı der bütün erdem dolu öğütler , doğru insan olmalı , ahlaklı insan olmalı , fikirlere , değerlere , yaratılmış her şeye saygılı olmalı , aynı ırktan , aynı dinden , aynı fikirden , aynı şehirden olmadıklarımıza dahi saygı duymalı adaletli ve merhametli olmalıyız.

Bu erdemlere sahip oldukmu , ne iş yaparsak yapalım , okusakda okumasakda toplumumuza milletimize , Dinimize , Devletimize faydalı oluruz , öyle çok üstün yeteneklerimiz olmasada olur ….

Güzel ahlak denildimi akla ilk önce , örnek teşkil edecek bir ömür yaşayan peygamber efendimiz gelir , haliyle en büyük sorumlulukta bu peygamberin ümmetinden olanlara düşer ….

Farkındaysanız birliğimiz dirliğimiz son yıllarda çok zedelendi , bunu açıkça kabul edelim , sorunun çözümü evvela sorunun adını koyup hastalığı doğru teşhis etmekle başlar derler , maalesef ülkemiz son yıllarda az sayıda iyi insan yetiştirir oldu , çoğunluğu maddiyata düşkün , tahammülsüz , atarlı , beklentileri yüksek , öfkeli , elinden , dilinden , belinden tam emin olamadığımız birazda korktuğumuz bir sürü insan , toplumsal bozukluğumuzunda temelinde bu var galiba ….

Bize iyi insanlar lazım , bunun için hepimize sorumluluk düştüğünü bilmemiz lazım ….

Bize mesleğinde iyi öğretmen olduğu kadar , insan olarakta iyi öğretmenler lazım

Bize mesleğinde iyi mühendis olduğu kadar , insan olarakta iyi mühendisler lazım

Bize mesleğinde iyi doktor olduğu kadar , insan olarakta iyi doktorlar lazım

Bize mesleğinde iyi işçi olduğu kadar , insan olarakta iyi işçiler lazım

Bize mesleğinde iyi memur olduğu kadar , insan olarakta iyi memurlar lazım

Bize iyi Türkler , iyi kürtler , iyi lazlar , iyi çerkeler , iyi manavlar , iyi muhacirler , iyi solcular , iyi sağcılar , iyi kapitalistler lazım , bize iyi insanlar bize yöneticiler , iyi siyasetçiler lazım ….

Hem Dini hem Milli tarihimiz örnek almak isteyene , anlamak isteyene yetecek kadar binlerce örnek yaşantıya sahiptir.

Velhasıl kelam dini değerlere saygılı , milli değerlere saygılı , sosyal dengelere saygılı , lafını ölçüp biçip tartıp kullanan , yutkunmasını bilen , haddini hududunu bilen insana saygılı insanlar lazım….

Malumunuz İslam dini aşırılıklardan kaçınmamızı emreder , yemeğinde aşırısı , ibadetinde aşırısı , eğlenceninde aşırısı , sevgininde aşırısı , kızgınlığında aşırısı , sözünde aşırısı zararlıdır , ama maalesef son yıllarda uçlarda yaşar olduk , kavgada bile en son söylenecekleri en başta söyler olduk , düşününki bakara süresine dil uzatmak isteyenlere şahit olduk , peygamberimizi haşa eleştirmeye yeltenenleri duyduk , tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdide islamın şartlarıyla yetinmeyip bir iki ilave yapılması gerektiğini bile söyleyenleri duyduk.

Tamam anladık belki söylemek istediği bir şeyi pekiştirmek için söylenen siyasal kazanım beklentili , cahilce kurulmuş sözlerdir diyelim , hadi diyelim , denmezde diyelim , yahu arkadaş başka örnekmi yok , birde bu değerlere dil uzatanların tahsilleride buna müsait değil , sen kalk siyasal oku peygamberimizin hayatını kurcala , sen kalk iktisat oku sonra gel ilahiyatçıcın konuşması gerekeni konuş , senin alanın madde sen ona yoğunlaşmışsın zaten , alanının dışına çıkınca gaf yapacağın belli , çıkma muhterem ,

olmuyor işte sonra ben öyle demek istemedim , yahu arkadaş üç günlük hayat yaşayacağız arkamızdan iyi konuşulsun istememiyiz , geçmişte birbirine kıyasıya rekabet etmiş meslektaşların , ticari ve siyasi rakiplerin birbirleri hakkındaki övgü dolu sözlere vefatları halinde duydukları üzüntülere ve kalpten verilen helalliklere şahit olduk yine öyle devam etseydi daha iyi olmazmıydı.

Yani şimdi eline fırsat geçen , yetkiye kavuşan , mikrofonu eline alan nasıl etsemde bir kükresem sonra eve gidip hanım hanım nasıl tehdit ettim herkesi , korkmuştur değilmi herkes bak hem had bilmek dedim hemde had bildirmek dedim , yani ayağınızı denk alın bizki nice dersler vermiş insanız edaları içinmi , yapmayın efendiler nefsinize hakim olun , sizler halka kötü örnek oluyorsunuz , sonuçta ölümlü dünya bu hayatta ne makamlar kalıyor ne kürsüler , ne servetler kalıyor nede mülkler , tamam haddimizi bildirdin bizde korktuk, lütfen sende haddini bil ….

Bize islamın şartlarıda imanın şartlarıda yetiyor ….

Birde alnını secdeye götürenlerin merhamet sahibi olması lazım , emin olun Allah öfkeli yöneticileri değil , merhamet sahibi olanları sever ….

Selam ve dua ile

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.