Marsta hayat var…

Sözlerime, dün gece sizler gibi uyuyamamış bir kardeşiniz olarak Atatürk havalimanımızda yaşanan lanet terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, maalesef neredeyse her gün olduğu gibi dün de şehit olan güvenlik güçlerimize yüce Allah’tan rahmet yaralı ve gazilerimize acil şifa ve ailelerine Yüce Yaradan’dan sabır, başsağlığı ve metanet dileyerek başlamak istiyorum.

Bu haftaki yazımı bu psikoloji ile yazdığımı ve kalbimin attığı her an terörü, teröristleri ve onları destekleyenler ile ihmali olanları lanetlediğimi de belirtmek istiyorum.

Kıymetli okurlar, ülke gündemimiz, siyasi aktörlerin gafları ve yaşadığımız ama yaşamak istemediğimiz üzücü olaylar bizler gibi köşe yazarlarını düşünmeye sevk edecek çokça konulara sahip olmasına rağmen, içlerinden yazsam bile bir sonuca ulaştıramayacağımı düşündüğüm için ne yazacağıma inanın karar veremedim.

Çünkü siyasetçilerimizi ve ülke gündemini irdelemek ve toplumsal sorunlarımızı konu etmenin, bir yazar açısından çaresizce üzüntülerini paylaşmak biraz da kolaya kaçmak olduğunu düşündüğüm için kolaya kaçarak yazı yazmak istemiyorum.

Kolaya kaçsam, Rusya’ya önce posta koyduk şimdi neden şirinlik yapıyoruz, bir ata sözü vardır bıldırcının beyliği arpalar biçilene kadardır!, beyliğimiz bir ay mı sürebildi diye bir dolu yazabilirdim.

Kolaya kaçsam, İsrail hani katildi, hani barışma imkânımız yoktu, hani mescidi Aksa’da asker postalı olduğu sürece, Müslüman Filistinli kardeşlerimiz eziyet gördüğü sürece bu öfkemiz dinmeyecekti. Filistin sorunu çözüldü mü bizim kararlılığımız bu kadar kısa mı sürdü diye yazabilirdim.

Kolaya kaçsam, Rusya ve İsrail konularında asla yapmam dediklerimizi yaptığımız gibi, açılım sürecinde tepemize çıkardığımız bölücü hainler ve uzantıları ile mücadelemizden taviz verir miyiz endişesi taşıyorum, siyasi aktörlerimizin sağı solu yok! Allah korusun sabah birden Şivan Perver ile megri megri diyerek uyanır mıyız diye endişelerimi ve güvensizliğimi yazabilirdim.

Kolaya kaçsam, ekonomik olarak çok büyük bir anlaşma yaptık diye ağzı kulaklarına varan İsrail cumhurbaşkanının açıklamasını irdeleyip, İsrail bu işten ne kazandı diye merak ettiğim konuları yazabilirdim.

Kolaya kaçsam, devletimize karşı resmen bir iftira kampanyası yürüten sözde akademisyen ve sözde yazarlar hakkında atılan adımlar ne oldu, öfkemiz geçti mi, varlıkları devlet karşıtlığı olan bu bozuk fikrin temsilcileri ne oldu, halen daha akademik görevleri devam ediyor mu diye yazabilirdim.

Kolaya kaçsam, Kocaeli İl Müftülüğümüz, iyilik sofrası kurmuş ama sofraya yine kendileri oturmuş, acaba müsait bir zamanda başkalarına da iyilik yapmayı düşünüyorlar mı diye yazabilirdim, imam böyle yaparsa cemaatin yaptıkları zaten hayli hayli evla mıdır, diye yazabilirdim.

Kolaya kaçsam, 14 yıldır devletimizin ve belediyelerimizin neredeyse tüm imkân ve olanakları bir siyasi partinin emrinde ve uhdesinde, yeni başbakanımızın adalet anlayışı geçtiğimiz 14 yıl ile aynı sıkı disiplinde mi devam edecek diye yazabilirdim.

Kolaya kaçsam, Irak, Libya, Mısır ve Suriye konusu içinden çıkılmaz bir hal aldı, bunun bedelini milyonlarca Müslüman canlarıyla ödedi, içinde ülkemizin de olduğu bölgedeki yüz milyondan fazla yaşayan Müslüman da en az birkaç nesil daha ödeyeceğe benziyor, keşke şu büyük Ortadoğu projesi işini hiç kurcalamasaydık diye yazabilirdim.

Ama bu yaklaşım kolaycılık olacağı ve köşe doldurmaktan başka hiçbir işe yaramayacağı için daha önemli konularda yazılar yazıp fikir ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum, yazımın başlığı “Marsta hayat var” çünkü trafik kazaları, sağlık skandalları, çarpık kentleşme ve artan terör olaylarını düşündüğümüze, hergün binlerce insanın içler acısı bir biçimde hayatını kaybettiği bir dünyada hayat olmadığını, olsa olsa Marsta hayat olduğu düşüncemi hoş görülerinize sığınarak sizlerle paylaşıyorum.

Selam ve dua ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.