Fen Lisesi yetiştiriyor özel okullar kapıyor!

Deveye“Boynun neden eğri?” diye sormuşlar;“Nerem doğru ki!”demiş.

Eğitim sistemimiz de öyle. Hangi birisini sayayım.

Bugün, ortaokul 8. sınıfta girdikleri sınavda tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan çeken şampiyon öğrencilerden fen liseleri 9. sınıfa kayıt yaptıranlardan bahsedeceğim.

Bu öğrencilerin 12. sınıfa gelince özel okullara kaçışlarının “traji-komik!” öyküsünü anlatacağım.

Önceki yıllarda ve günümüzde ortaokul 7. sınıf öğrencileri 8. sınıfta özel okullara transfer oluyordu.

Devlet okullarında öğretmenlerin özenle ve özveriyle yetiştirdiği başarılı, çalışkan, IQ’sü yüksek öğrencilerin velileri özel okulların cazip teklifleri karşısında okul değiştiriyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’deki 8 fen lisesi 12. sınıf öğrencilerinden 94’ü özel fen liselerine ya da özel Anadolu liselerine geçiş yaptı.

İşte o fen liseleri ve özel okullara giden öğrenci sayıları;

Gölcük Fen 31, Körfez Fen 22, Çayırova 15 Temmuz Fen 15, Darıca Fen 12, Muammer Dereli Fen 6, Gebze Yücel Boru 5, Kocaeli Fen 3, Şehit Özcan Fan 0.

Özel Fen ve özel Anadolu Liselerinden gelecek cazip tekliflerle bu sayının daha da artması bekleniyor.

Devlet fen liselerinden özel fen ve Anadolu liselerine nakil yaptıranlar arasında Türkiye’de 1. Sıradan öğrenci alan Ankara Fende 5, 2 sıradan öğrenci alan İzmir Fende 27, 3. Sıradan öğrenci alan İstanbul Fende 13, 4. Sıradan öğrenci alan Aydın Fende 13 öğrenci kayıtlarını özel fen liselerine aldılar.

Fen liselerinde okurken Özel Anadolu Liselerine nakil yaptıran öğrenci sayısı da yadsınamayacak kadar fazla.

Sınavlara EA, SÖZELya da Y. DİL de girmek isteyen fen lisesi öğrencisi, 12 sınıfta “Ben niye Fizik, Kimya, Biyoloji ile uğraşarak zamanımı boşa geçireyim?” diyerek özel Anadolu Liselerine cazip tekliflerle transfer oluyor.

Bunun sayısız örneklerini Kocaeli dahil Türkiye’nin sayılı fen liselerinde yaşadık.

Geçen sene fen lisesinde ilk 1000’e girmesi garanti öğrenciler gittikleri Özel Anadolu Liselerinde ilk 1000’e girerek okullarının reklamına katkı sağladılar.

Özel okullar eğitim kurumu olmanın ötesinde ve öncesinde ticarethane olduğuna göre yadırgamamak lazım.

ÖZEL FEN LİSELERİ

Sizin anlayacağınız; Devletin fen liselerinde görevli öğretmenlerin yetiştirdiği, üniversite sınavlarında ilk 100 ya da ilk 1000’e girmeleri garanti görülen süper öğrencilerin velileri özel okulların cazip tekliflerine dayanamıyor.

Bunu yaparlarken de öğrencileri fen liselerinden transfer ederken yüzde 100 burslu, puanlamada not, dershaneye ücretsiz gitme, ücretsiz kitap, ücretsiz öğle yemeği garantisi veriyorlar, devamsızlık kolaylığı sağlıyorlar.

Ve özel okullar bu öğrencilerin başarılarını kendi öğretmenlerinin başarısıymış gibi kamuoyuna tanıtarak okulunun reklamını yapmaya hazırlanıyor.

Bazı veliler de devlet okullarındaki müfredatı işlediklerinden devamsızlığa müsamaha göstermediklerinden veliler çocuklarını özel okuya götürüyor.

Özel okul sahibi dostlarım kusura bakmasınlar ama bana sanki 7/24 özveriyle çalışan, öğrencilerini üniversiteye hazırlayan fen liseleri öğretmenlerinin “emekleri çalınıyor” gibi geliyor bana.

Ne kadar etik, ne kadar adil, ne kadar vicdani bilemiyorum.

Kayıt ücretlerinin yüksek olması, teşviklerin kalkması, sayıların çoğalması, nedeniyle öğrenci kaydetmekte zorlanan özel okullar ayakta kalabilmek için bu yolu denerken hani haksız da değiller.

İşte bünyelerinde özel fen lisesi bulunan Özel Anadolu Liseleri;

Bahçeşehir, Bilnet, Nesibe Aydın, Kültür, Uğur, Doğa, Bilgi Küpü, Safir, Simya, Darıca Seymen…

SONUÇ;Yazımın başında da belirttiğim gibi eğitim sistemi sahada çalışan başarılı deneyimli müdürlere fırsat tanınarak iyileştirileceği yerde liyakatsız, sorunları bilmeyen, çözüm üretmeyen genel müdürlerle kötüye gitmesine seyirci kalınıyor.

Devletin Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu liseleri gibi sınavla öğrenci alan okullarında okuyan öğrencileriyle özveriyle çalışan müdür ve öğretmenlerinin alın terlerinin, emeklerinin özel okullar tarafından cazip tekliflerle yok edilmesine izin verilmemelidir.

Dün ortaokullarda yaşanan bu tür örnekler bugün fen liselerinde yaşanıyorsa eğitimin tamamını özelleştirelim.

Herkes rahat etsin. Milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk da okullarda köpek kulübeleri sayısını arttırarak öğretmeni sevmeyi, sahiplenmeyi değil hayvanları sevmeyi ve sahiplenmeyi öğretmekle oyalansın!

***********************************************************

BÜYÜKAKIN - HÜRRİYET BULUŞMASI VE AÇIK AVM

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, cuma günü sessiz sedasız İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i ziyaret etti.

Tahir Hoca, protokol kuralları gereği AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney ve İzmit Belediye Meclis Gurup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş ile gitti.

Ev sahibi Fatma Hanım konuklarını meclis gurup başkan vekili Nejat Çakır, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ile ağırladı.

CHP İlçe Başkanı Hakan Çakar sağlık randevusu nedeniyle katılamadı.

Buluşmadan akıllarda kalan; CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na hemen koşarak, AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a gecikmeli ve nazlanarak giden Fatma Hanımın söylediği o cümle.

Fatma Hanım Belsa önünde beklerken, “Biz Tahir Beyi ziyaret edeli 2 aydan fazla oldu. Büyükşehir bizde olsaydı ve ilimizde tek bir muhalif belediye olsa ben ilk onu ziyaret ederdim” demiş!

Başka? Gazetecilerin

Yürüyüş yolunda birlikte ne zaman yürüyeceksiniz?”

sorusuna Fatma Hanımın, “En uygun zamanda. Ben zamanı başkanımıza göre ayarlayacağım”, Tahir Hocanın “Sadece Yürüyüş Yolunda mı? Biz bu millet için her yerde birlikte yürürüz” cevabı.

Bir de, Rus kadınlarla ilgili paylaşımıyla kadın platformunun tepki gösterdiği İYİ Parti meclis üyesi Yaşar Kardaş.

Gazete haberlerine, fotoğraf karelerine bakılırsa Tahir Hoca-Fatma Hanım buluşmasında çaylar içilmiş, sohbet edilmiş, kıl-tüy, çiçek-böcek konuşulmuş. Konuşmaları siyasi söylemle paylaşmayı, ortak projelerde “rol kapmayı” seven Fatma Hanımın ev sahipliği yaptığı görüşmede İzmit’in konuşulmaması mümkün mü?

Fatma Hanımın Tahir Hocayı ziyaretinde olduğu gibi Tahir Hocanın Fatma Hanıma yaptığı iade ziyaretinde konuşulanları Tahir Hoca ve toplantıya katılanlara sordum.

Tahir Hocanın da Fatma Hanımın da Leyla Atakan Caddesinden Heykele kadar olan alanda Hürriyet, Cumhuriyet, İstiklal ve İnönü Caddelerinden oluşacak adada esnafı mağdur etmeyen, vatandaşı yormayan ve her türlü sosyal ihtiyaçları karşılayacak projeyi hayata geçirmek için işbirliği yapacaklarını, kararlı, samimi, heyecanlı olduklarını öğrendim.

Küçük bir not; İki başkanın buluşması, Tahir Hocanın AK Parti İzmit İlçe Teşkilatı’nın 61’nci Genişletilmiş Danışma Meclisi toplantısında söylediği “Siyasetin dili değişti. Maskeyi takmışlar, yıllardır tiyatro dedikleri mevzuya buz gibi darbe demeye başladılar. Yer miyiz? Yemeyiz. Öyle yağma yok” sözlerinin hemen ardından gerçekleşmesine rağmen seviyeliydi, samimiydi.

NASIL BİR İZMİT

Bu hatırlatmanın ardından Tahir Hoca-Fatma Hanım görüşmesinin detaylarına geçebiliriz.

Kocaeli denince akla bürokrasinin ve yerel yönetimlerin merkezi İzmit gelir.

İzmit’ten bahsedilirken yürüyüş yolu merkez olmak üzere Yahya Kaptan’dan Plajyolu ve Kuruçeşme’ye kadar uzanan dar bir şeride sıkışmış zor bir kent olduğu söylenir.

Her iki başkan da seçim öncesi ve sonrası esnafla görüşüyor, sorunlarını dinliyor, vatandaşlarla sohbet ediyor.

Esnafın da vatandaşın da ortak isteği; İzmit’tin geleneksel kent merkezi modelinden çıkarıp sosyal yaşam merkezi konseptine dönüştürülmesi.

Esnafın mağdur edilmediği, vatandaşın kolayca ulaşarak zaman geçirebildiği ortak alanların arttırıldığı, caddelerin yayalaştırıldığı, sokakların iyileştirildiği alışveriş merkezinin yanı sıra vatandaşların gönül rahatlığıyla vakit geçirebileceği çekim merkezi bir yer.

Marka kentlerdeki gibi farklı konseptler ve hayaller sunan, alanı büyük “Açık AVM Projesini” denizle tepeler arasında sıkışıp kalmış yol fakiri, tarihi geçmişi İzmit’te hayatta geçirmekten bahsetmiyorum.

Ama tramvayla günlük 40 bin, daha fazlası ilçelerden, köylerden, varoşlardan toplu taşıma araçlarıyla gelen yolculara İzmit’te küçük dokunuşlarla büyük hizmetler verilebileceğini söylemeye çalışıyorum.

Birilerine söylenenler, yazılanlar hayal gibi gelse de ben iki başkanın İzmit hayallerinin gerçekleşeceğine inananlardanım.

Çünkü hayalleri gerçek yapan azimdir, çalışmaktır, inanmaktır, heyecandır.

O azim, çalışma hırsı, heyecan onlarda fazlasıyla olduğuna göre hayaller de gerçek olacak demektir..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahir Hoca başta olmak üzere partisinin kanaat önderleriyle görüştükten sonra belki de mimar Sibel Gönül’ü İzmit’e bu tür projeleri hayata geçirmesi için aday göstermişti.

İzmit seçmeni Sibel Gönül’e ‘hayır’ derken 15 yıl aradan sonra İzmit’i teslim ettiği CHP’li Av. Fatma Kaplan Hürriyet mimar değil.

Ama İzmit’i sosyal, sanat, kültür merkezi yapmak için hayalleri, projeleri olan, heyecanlı olduğu kadar istekli bir başkan.

Tahir Hoca ile ortak projeler üzerinde çalışırken bir de CHP kimliğini bir kenara bırakıp siyasetten çok hizmete odaklansa, …

İZMİT VE AÇIK AVM

Fatma Hanım, Tahir Hocayı ziyaretinde “kentsel dönüşüm” üzerinde ortak çalışma önermiş kabul görmüş, çalışmalara başlanmıştı.

Tahir Hocanın Fatma hanımı ziyaretinde gündem yürüyüş yolu dahil İzmit merkezin hareketlendirilmesi, çekim ve cazibe merkezi yapılması idi.

“Esnaf mağdur edilmeden, vatandaş şehir merkezine kolayca ulaşmadan, caddeler yayalaştırılmadan İzmit nasıl çekim ve cazibe merkezi olacak?” sorusunu Tahir Hocaya sordum.

İşte cevabı, “Hocam, siyasette düzeyli hareket edersek, geçmişe takılıp kalmazsak, millete hizmet için samimi çalışırsak, ortak akılda bileşirsek her türlü sorunun üstesinden geliriz. Kırmadan, dökmeden herkesle konuşarak, tartışarak, görüşlere saygı duyarak İzmit’i dünyanın marka şehirleri yapamayız. Ama esnafı mağdur etmeden, vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vererek, kent merkezini canlandırarak İzmit’i çekim ve cazibe merkezi yapabiliriz. Bunun için rahatlıkla ulaşılabilen, ortak alanların zenginleştirildiği, yayalaştırma alanlarının geleneksel kent merkezi olmaktan çıkarıp yaşam merkezine dönüştürüldüğü, alışverişe gelen ailelerinin çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakabileceği merkezlerin olduğu, sosyal ihtiyaçların karşılandığı AÇIK AVM projesini hayata geçirebiliriz.”

Tahir Hoca, başkanlık koltuğuna oturalı 4 ay oldu ama İzmit kent merkezini canlandırmak, çekim ve cazibe merkezi yapmak için çalışmalara çoktan başlamış.

Genel sekreterliği döneminde trafik akışını yeniden düzenlerken yaptığı gibi kavşaklarda araç, yaya geçitlerinde insan geçişlerini tespit ettiriyor.

Leyla Atakan Caddesinden Heykele kadar olan Cumhuriyet, Hürriyet, İstiklal ve İnönü Caddelerinden oluşan ada da özellikle yürüyüş yolu ile ilgili aydınlatma, alt yapı, kent mobilyaları konusunda çalışma yaptırıyor.

Toplanacak verilerin ışığında hazırlanacak simülasyon ile projelerin fayda ve maliyet analizleri hesaplanacak.

Esnaf ve vatandaşlar başta olmak üzere AÇIK AVM’de hizmet vereceklerle hizmet alacakları memnun edecek, yüzünü güldürecek projeye start verecek.

Tahir Hoca, ekonomide birikimli, kendisini yetiştirmiş saygın bilim insanı, şehircilikte deneyimli, örnek ve model projelere imza atmış sakin, sabırlı, kararlı, heyecanlı bir bürokrat ve siyasetçi.

Tahir Hocaya güveniyorum, başarılar diliyorum, yolu açık olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ahmet. - Tespit tam isabet. Öğrenciler bu okul değişikliğini neden tercih ediyor bunu o öğrenci velilere sormak çözüm bulmalı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 15:53
02

Eğitimci - Eğitimle ilgili değerlendirmeniz çok doğru tebrik ederim.Hazır konup avaz avaz reklam yapıyorlar ancak kimse çözüm üretmiyor.Ondan sonra eğitimde gerideyiz feryatları saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 15:53
01

Müdür - Hocam ara sınıflara Fen Lisesi açıyorlar olmamalı geçen yıl açılan özel okullar 12 .sınıfta Fen Lisesi açamamalı Devlet okullarına kısıtlama varsa özel okullarada olmalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 15:53

Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?