Kocaeli'de seçim öncesi siyasi adımlar

Kocaeli’desiyasi aktörler dönem dönem değişir. İktidar partisinde ve muhalefet kanadında sonaylarda önemli derecede hareketlilik gözleniyor.

İktidar’ınçabası gücünü yitirmeden devam ettirmek.Muhalefette önümüzdeki yerel seçimlereözellikle sıkı bir hazırlık yapıyor. Hem CHP’de hem de MHP’de bu hareketlilikgözlerden kaçmıyor.

Özellikle MHP’ninİl Başkanı Aydın Ünlü ve CHP İzmit ilçe Başkanı Salman YILDIRIM göze çarpan ikiisim hem konuşmalarıyla hem de farklı çıkışlarıyla bu iki isimde siyasetteşuana kadar belki de son dönemlerde partilerinin en aktif başkanları olduğuherkesin malumudur.

Kocaeli birzamanlar özellikle CHP’nin kalelerinden biriydi. Yıllarca CHP’li Belediye Başkanları,Kocaeli’yi yönetmişti. AK Parti’nin kalesi durumuna gelen Kocaeli’de CHP’ninbir belediye başkanı CHP’lileri oldukça hayıflandırıyor.

CHP özellikleİzmit konusunda ısrarlı bir şekilde şimdiden çalışmaya başladı. Bu konuda gerçiMHP il Başkanı daha farklı bir yönde hareket ediyor. Diğer ilçelerde deBelediyeleri alabilmek adına farklı bir taktik uygulayacaklarını ve bütünilçelerde değil de yoğun olarak belli ilçelerde çalışacaklarını dile getirmesiseçimlerde ne gibi meyve verecek bekleyip göreceğiz.

Tabi bir taraftanbunlar yaşanırken iktidar partisi de boş durmuyor. Her ne kadar son dönemlerdekendi içerisinde çekişmeler yaşansa da belli başlı kişiler AK Parti İl BaşkanıMahmut Civelek üzerinden siyaset yapmaya başladı. Sanki her şeye tek başınaMahmut CİVELEK karar veriyor gibi bir hava estirilse de İl Başkanlığı seçimiolduktan sonra yönetime yeni ve dinamik bir ekibi de alan AK Parti öyle kolaykolay Kocaeli’de pes edeceğe benzemiyor. Çünkü şu bir gerçek ki AK Parti’ninbaşarısının altındaki gerçek bence heran yarın seçim var gibi çalışmasındanbaşka bir şey değildir.

Bence şuan muhalefetpartilerinin İl ve İlçe başkanlarının çalışmaları elbette meyveleriniverecektir. Mutlak suretle seçim sonuçlarına etki edecektir. Çünkü seçime bayabir süre var ve bu sürenin herkes tarafından iyi değerlendirilmesigerekmektedir.

Elbette sondönemler de AK Parti ile Has Parti’nin Bütünleşme sürecine girmesininseçimlerde olumlu yönleri olacağı gibi bazı olumsuz yönlerinin de olabileceğiihtimali olduğu unutulmamalıdır.

HAS Parti’den AKParti’ye geçenler ya da geçemeyenler kendisine orada bir yer bulmak isteyip tebulamayanlar diğer siyasi partilere doğru yönelebilirler.

Yerel de bubirleşmenin Saadet Partisine de ufakta olsa yarar sağlayabileceği konuşulanlararasında çünkü Has Parti’den bazı kişilerin Ak Parti ye geçebileceği ancak bazıkişilerin de farklı partilere geçmesi de mümkün olacaktır.

Şuanyaşanacakları kestirmek mümkün değil. Ama Özellikle Türkiye’de de belki seçimdaha farklı geçecek ama ilimize baktığımızda hayli renkli geçeceğe benziyor, nediyelim şimdiden hayırlısı olsun.

Elbettesiyasetin kirlenmeden ve haddini aşmadan yapılması da bana göre çok önemli. Çünküher seçimden önce siyasilerin birbirleri ile ilgili ağır ithamları havadauçuşur. Seçim biter ardından birbirlerini tebrik ederler işte bunu yaşamadandoğru dürüst seviyeli bir seçim dileklerimizi bir kez daha yineliyorum.

Şimdiden zamançok çabuk geçiyor.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.