Ülkenin acı çekmemesi adalet olgusuna bağlıdır

O zaman 12 Eylül darbesini ve daha önceki darbelere bakıldığında aslında bu ülke üzerinde ne oyunlar oynanmak istediğini anlamak için kâhin olmaya falan gerek yok.
Sadece Tarihin tozlu sayfalarını iyi okumak ve zamanı doğru algılamak gerekir.
İşte ülkemiz tarihindeki kara leke olarak adlandırdığımız bir tarihin yıldönümünü daha geri de bıraktık.
Ülkemiz üzerinde oyun oynamak isteyenler hala oyunlarını farklı şekillerde devam ettiriyor.
Bir dönemler bu milleti sağcı ve solcu diye ayıranlar şimdi de farklı gerekçeler ve farklı şekillerde bu memleketin insanına adeta sağdan sola soldan sağa doğru sayı saydırıyor.
Bugün baktığınızda hala ülkemizde partiler sağcı ve solcu diye ayrılmalarına rağmen kim sağcı, neye göre sağcı, kim solcu, neye göre solcu onu bilmenin imkânı yok.
Yani her şey bir birine karışmış durumda.
Onun için tarihimizde Osmanlı’dan beri ayak oyunları hep vardı, dünde var, bugünde var, yarında olacak.
Aslında bir şeye dikkat çekmemiz gerekir oda insanların esas ayrışmasına ve oyuna gelmesinin temelinde bir tek şey yatar.
O da nedir insanların adalete olan güveni azaldığında insanlar arasında kolayca ayrışmayı sağlar ve sonrada o insanlara her istediğinizi yaptırabilirsiniz.
Bu gün insanların adalete olan güvenleri her geçen gün azalmaktadır. Zira bu ülkenin huzurunu ve geleceğini düşünen, herkesin ortak noktası adaletin tesis edilmesini sağlamak olmalıdır.
Kardeşin kardeşe kurşun sıktığı, insanların boş yere birbirlerinin hayatına kastettiği, yok yere devletin bir sağdan deyip bir soldan deyip aynı zulmü yaptığı, insanların acılarının üzerinden belki de çok uzun yıllar geçti ama unutulmadı.
İşte o acıları bir daha yaşamak istemiyorsak ve 12 Eylül'ün kara gün olmaktan çıkmasını istiyorsak, bu ülke insanının huzur ve refahına ve adalete olan güveninin tesis edilmesini sağlamak zorundayız.
Bu ülkede hep beraber yaşıyorsak, partilerin sadece isimlerinde sağ ya da sol kaldığını görüyorsak o zaman tek çare yeniden insan gibi yaşamak. Bunu gerçekten istiyorsak o zaman tek şey adaletin doğru bir biçimde tesis edilmesidir.
Hem bu ülkeyi idare edenlerin hem de bu ülke de muhalefet yapanların bu konuda sorumlulukları olduğunu unutmamak gerekir.
Bu ülke ne acı yaşadıysa, bu ülkede iktidarda olanların yaptıkları her şeyi doğru olarak görmelerinden, muhalefetinde yapılan her şeye yanlış demelerindendir. Bu acıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.
Ulusal bir güç haline gelmesi gereken bir ülkenin hala sağ sol ya da farklı etnik grupların ya da etnik kimliklerin dini ya da dili gibi konulara odaklanıp diğer konularla uğraşmaması gerçekten de manidar bulduğumu ifade etmek isterim.
Bu ülke 12 Eylül tarzı darbeleri yaşamasın ama insanlarında farklı şekillerde ayrıştırılarak bunun üzerinden birileri menfaatte sağlamasın.
Bir gün ümidim odur ki gerçek adaletin tesis edildiği herkesin sözde değil özde insan olarak eşit sayıldığı bir ülke de yaşamak herkesin hakkı. Bizim de hakkımız ama biz bunu belki göremeyiz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın bunu görmesi konusunda ümitlerim her zaman var olacaktır.
Bu ülkenin çektiği acıların hepsinin temelinde aslında tek bir şeyin yattığını ifade etmek belkide en doğru tespitlerden biri olacaktır. Oda bu ülkenin artık tek bir şeye ihtiyacı olduğu. Oda sağ sol ya da etnik köken kavgası değil bu ülkenin birlik beraberliğini sağlayacak adalet olgusunun yerleşmesi olduğunu unutmamak gerekir. Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?