Hayvan sevgisi adına çevreyi kirletmeyelim

Hayvanları ne kadar seviyorsak, çevreyi de o kadar seviyoruz. En azından öyle olmasını umuyoruz. Ancak birini önemserken, zaman zaman diğerini göz ardı ediyoruz. Mesela İzmit’te kuş ve sokak hayvanları için özellikle bu soğuk kış günlerinde çok önemli olan için yiyecekler, bir taraftan da çevre kirliliğine neden oluyor. Özellikle şehir merkezinde sahipsiz sokak hayvanları için sokağa gelişigüzel bırakılan et parçaları, güvercinler için de ekmek ve yem yüzünden, ortaya hoş olmayan görüntüler çıkıyor. Tabi ki sokaktaki canlıları önemsemek, onlara özellikle bu kış günlerinde kucak açmak çok önemli. Ancak kuşlar, kediler, köpekler için cadde ve sokaklara gelişigüzel bırakılan yiyecekler, hem insan sağlığı hem de çevre kirliliği açısından tehlike oluşturuyor. Verilecek yiyecekleri caddelere rast gele atmaktansa, kaplar içinde uygun yerlere bırakmak en doğrusu olacaktır. Bu konuda yerleşik bir kültürümüz maalesef yok. Ancak daha dikkat edilerek, hem hayvanları hem de çevreyi pekala koruyabiliriz.

----------------------------------

Kazaya davet çıkaran tablo

İzmit denilince akla gelen simgelerden biri de her zaman taze çıtır simidiyle ünlü Pişkin Simit. Yıllardır Kemalpaşa Mahallesi Eski Postane Sokak No: 8 adresinde vatandaşa hizmet eden firma, Cumhuriyet Caddesi Yürüyüş Yolu üzerinde de şube açıyor. Yeni şubenin binasında "Çok Yakında Yeni Şubemizle Hizmetinizdeyiz" yazılı afişi görmeniz mümkün. Ancak kaldırımda binlerce insan geçerken araç trafiği de aktif olan bu yerde binanın üçüncü katında gelişi güzel atılmış istiflenmişytonglarve diğermalzemelerinaşağıyadüşmemesiiçin herhangi bir önlemin alınmaması ise düşündürücü. Ülkemizde her yıl olduğu gibi ilimizde de son günlerde iş kazaları nedeniyle çok sayıda insan kaybetmişken bazı derslerin çıkarılmış olması gerektiğine inanarak olası bir kazanın önüne bir an önce geçileceğini düşünüyoruz.

------------------------------------

İzmit Belediyesi'nde yılın son meclisi

İzmit Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı, bugün saat 15.00'te Belsa Binası 9. kat meclis salonunda düzenlenecek. Geçtiğimiz ay İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan Avrupa Konseyi’nde ülkemizi temsil etmek için gittiği Fransa’nın Strasbourg şehrindeki Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 35. Genel Kurulu’na katılmıştı. O nedenle belediyenin kasım ayı meclisini Başkanvekili İbrahim Bulut yönetmişti. Bugün yapılacak olan meclis toplantısı ise Başkan Doğan'ın başkanlığında düzenlenecek. Mecliste 9 gündem maddesi görüşülüp onaya sunulacak. Mecliste belediyenin hüküm ve tasarrufunda bulunan tapuda Çukurbağ, idarede Terzibayırı Mahallesi'nde bulunan prefabrik mescidin, 5 yıl süre ile bedelsiz olarak İzmit Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü adına tahsis edilmesi görüşülecek. Körfez Mahallesi'nde yer alan “Yönetim Merkezi Alanı (Kocaeli Adliye Sarayı)” kullanımının “Belediye Hizmet Alanı” olarak düzenlenmesi ile mevcut imar planı üzerindeki blok gösteriminin kaldırılarak tüm cephelerden 5 metre çekme mesafesi verilmesi suretiyle yapılaşma koşulunun imar planı değişikliği görüşülecek. Sarbaş İnşaat Özel Sağlık Bilişim Akaryakıt Gıda Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş’nin sermayesinde azaltılma yapılarak, azaltılan miktar belediyenin hesaplarına aktarılacak. Gündoğdu, Yeşilova, Alikahya Fatih, Serdar ve Kuruçeşme Fatih Mahallelerinde yapımı devam eden parklara isim verilecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sokağın Sesi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?