Rüzgarlı tepe

Kimsenin satın almaya yanaşmadığı tepedeki çiftliği satın almıştı. Almıştı almasınada ama bu defa da çiftlikte kendisine yardım edecek birine ihtiyacı vardı. Çevreye haber saldı. Tepedeki çiftliğe gelen bu tepenin rüzgarı çok olur diyerek işi kabul etmeden gidiyordu. Çiftlik sahibinin umutlarınn bittiği bir gün kapısı çalındı. Kapısını açtığında karşısına çelimsiz biri duruyordu. Biraz küçümser bir tavırla adama sordu:
-“Ne istiyorsun?”
-“Yardımcı aradığınızı duydum.”
-“Peki rüzgarda uyuyabilirmisin?”
-“Evet uyurum”, diye cevapladı adam, “uyurum”.
Çiftlik sahibi yardımcısından memnundu. Sıska çelimsiz haliyle her işin üstesinden geliyordu. Böyle bir günün gecesinde yorgun argın uyumuşlardı. Büyük bir gürültüyle uyanan çiftlik sahibi, dışarda fırtına olduğunu anlamakta gecikmedi. Hemen yardımcısının odasına koştu ve:
-“Çabuk uyan! Dışarda fırtına kopuyor!..”
-“Kopsun, ben sana rüzgarda uyurum demiştim. “
Büyük bir öfkeyle mırıldanıyordu çiftlik sahibi dışarı çıkarken.
-“Yarın olsun ben sana yapacağımı bilirim.”
Koşar adımlarla saman balyalarına yöneldiğinde balyaların yığın haline getirilip muşambayla sıkı sıkı örtülü olduğunu gördü. Hemen ahıra yöneldi, hayvanların bağlı olduğunu anladı. Fırtına hız kesmeden sürerken evine doğru koştu. Pencerelerin sıkı sıkıya kapalı, kapıların ise sürgülü olduğunu görünce içi rahatladı. Yardımcısının nasıl bu kadar rahat uyuduğunu şimdi anlamıştı. Aceleyle görmeden bilmeden söylediği sözler için kendini kınadı. Yardımcısı işini biliyordu.
Yaşam içerisinde zaman zaman fırtınalar yaşıyor olmak tesadüfi değildir. Her bireyin rüzgarı farklı yönden esecektir. Kimileri kasırga kimileri fırtına yaşayacak. Kimileri de meltem rüzgarıyla hemhal olacaktır. Burada önemli olan unsur, hazırlıklı olmak ve tedbirli olmaktır. Şu veciz sözün ifade ettiği mana çok yerinde: “Tedbir kuldan, takdir Allah’tan.”
Akıl mantık ve imkanlar dahilinde yapılacakları yapıpı gerisini ‘Takdir Eden’e bırakmak en doğrusudur. Gücünün üstünde olanı, gerçek güç sahibi olana tevdi etmektir aslolan. Diğer taraftan insana bakış açımız, insani olmalı. Dış görünüş, fiziksel özellikler, teninin rengi, giyimi vs. her ne olursa olsun ön yargılı davranmak ahlaki olmamakla birlikte bir vebaldir. Bu ve benzeri davranışlar zemmedilmiş ve kaçınılması gereken hususlar dairesinde yer almıştır. Burada büyük mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi’nin sözü kulaklarımıza ve gönlümüze sıcacık bir nefha olarak aksın. Şöyle söyler Mevlana:
“Nice insanlar gördüm üstünde libası yok,
Nice libaslar gördüm içinde insan yok!”

Konuyla bağlantılı olarak günümüz şairlerinden Sezai Karakoç’un bir şiiriyle yazımı tamamlamak istiyorum.
“Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır
Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır
Aşk celladından ne çıkar madem ki yâr vardır
Yoktan da vardan da öte bir Var vardır
Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır
Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır
Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır
Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır
Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır
Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır
Sevgili..
En sevgili..
Ey sevgili..”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Melek Engin Aktemur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

sediyekevseralp - CANIM ÇOK GÜZELDİ ....İLGİYLE TAKİPÇİNİZ İNŞALLAH

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 17:19


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?