Gazetecilere ve siyasilere "PANTOLON" dar geldi

Döviz kurlarındaki anormal artışın getirdiği hayat pahalılığını, yaşanan sıkıntıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasetçi, bürokrat, işveren, çalışan, esnaf, sade vatandaş herkes kabul ediyor.

İktidar ekonomik seferberlikten, muhalefet yoksulluk edebiyatından bahsediyor.

Avukat olarak masumiyet karinesini en iyi bilen CHP milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “gezi olaylarını” çağrıştıran senaryonun mimarı Ergün Demir’i kanal kanal dolaştırıyor.

Sorumluluklarını ve meslek ilkelerini unutan gazeteciler, 2 çocuk babası İsmail Devrim sanki intihar eden ilk ve son kişiymiş gibi algı operasyonu oluşturuyor.

Milyonlarca vatandaşın işsiz ve aç olduğu bir dönemde işi olan, ekonomik sorunu bulunmayan, çocuklarının pantolon dahil her istediğini alan baba üzerinden öğretmenler itibarsızlaştırılıyor.

Valilik, Başsavcılık açıklamalarını, jandarma tutanağı ile İsmail Devrim’in eşi ve çocuklarının ifadelerini okumayanlar, kamera kayıtlarını incelemeyenler

duygu sömürüsü yaparak tıklanma yarışına girenler amaçlarına ulaştı.

Sırlarıyla aramızdan ayrılan İsmail Devrim’e Allah’tan rahmet diliyorum, masumiyet karinesi ve izinsiz yaptığı kayıtları kamuoyu ile paylaştığı iddiası ile gözaltına alınan Ergün Demir’e geçmiş olsun diyorum.

İsmail Devrim’in intiharının ardından yaşananların sonuçlarına göz atalım;

Bir: İsmail Devrim’in intiharını fırsata çeviren CHP milletvekilleri ve destekleyen gazetelerle gazeteciler sınıfta kalırken faturayı sahip çıktıklarını sandıkları Ergün Demir’e ödettirdiler.

İki: Yaptığı haber ve yazdığı yazıdan dolayı gözaltına alınan, savcıya ifade veren, hakkında dava açılan ilk gazeteci Ergün Demir’miş gibi destek yarışına giren aralarında Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin de bulunduğu sivil toplum örgütleri, gazeteler, internet siteleri, CHP’liler sınıfta kaldı.

Üç: Yaptığım haberler, yazdığım yorumlar sonrası hakkımda onlarca ceza ve hukuk davası açılmasına rağmen bırakın yanımda olmayı “geçmiş olsun” deme nezaketi göstermeyen avukat Hürriyet dahil Ergün Demir’e destek verenler iyi sınav vermedi.

Dört: Çocuğuna pantolon alamadığı için İsmail Devrim’in intihar ettiğini iddia ederek yoksulluk edebiyatı yapanlar, Yenişehir Mahallesi’nde iki gün önce intihar eden Hasan Çınar ve diğerlerine sahip çıkmayarak kaos ortamı yaratmak istediklerini gösterdi.

**********************

ENKAYA’NIN KÖŞESİNE ÇEKİLMESİ İÇİN

İKİNCİ YENİLGİSİNİ ALMASI GEREKİYOR

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere aylar kala özeleştiri yapamayan, seçim yenilgilerinin hesabını veremeyen CHP’de “ön seçim” kavgası yaşanıyor.

Hedeflerinin AK Parti’nin elindeki İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyükşehirleri almak olduğunu söyleyen genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli’yi saymazken partililerde umutsuz ve isteksiz.

Her seçim yenilgisi sonrası özeleştiri yapamayan CHP’de 2019 öncesi aday olacak yeni yüzler de ortaya çıkmıyor.

AK Parti iktidarında hiç seçim kazanamayan CHP’de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için konuşulan isim; Hikmet Erenkaya.

Bir zamanlar Sefa Sirmen-Hikmet Erenkaya ikilisinin yarattığı sinerji ile CHP, girdiği her seçimi kazanmıştı.

1994 ve 1999 seçimlerinde Sirmen, İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı, Erenkaya Saraybahçe Belediye Başkanı seçilmişti.

Sirmen’in milletvekili seçildiği 2002’de istifa etmesiyle boşalan İzmit Büyükşehir Belediyesi koltuğuna mecliste yapılan oylama Erenkaya oturmuştu.

Sirmen, Büyükşehir Belediyesi’nde İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediyesi’nde Nevzat Doğan karşısında aldığı yenilgi sonrası köşesine çekildi.

Ama Erenkaya, her seçim öncesi olduğu gibi 2019’da da “önseçim koşuluyla ben de varım” demeye devam ediyor.

2004 seçimlerinde aday olduğu Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Karaosmanoğlu yüzde 51 oyla başkanlık koltuğuna otururken Erenkaya siyasette ilk yenilgisini tadarken yüzde 32 oy almıştı.

Erenkaya’nın köşesine çekilmesi için Sirmen gibi AK parti adayı karşısında ikinci yenilgisini alması gerekiyor.

***************

KATLI OTOPARKI BÜYÜKŞEHİR

CAMİYİ DİYANET YAPACAK

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, göreve atandığı günlerde Umuttepe Yerleşkesi içinde cami yapacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fahri doktora alma ve cübbe giyme törenine katılmak için 13 Mayıs 2016’da geldiği KOÜ Umuttepe Yerleşkesinde Sadettin hocanın cami projesini desteklemiş, yapılması için yardımcı olacağını söylemişti.

O tarihlerde İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin uygulamalarında da kullanılacak cami yapımı için dernek kuruldu, yer belirlendi, proje çizildi, Diyanet İşleri Başkanlığına yazılar yazıldı ama sonuç alınamadı.

Derken, devreye üniversiteye her konuda destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu girdi.

Başkan Karaosmanoğlu-Rektör Hülagü görüşmesinden, “Üstü Cami, Altı Katlı Otopark” projesi çıktı.

KOÜ Araştırma Hastanesi’nin de bulunduğu Umuttepe Yerleşkesinin en önemli ve acil ihtiyacı otopark sorununun giderilmesi için düğmeye basıldı.

3 bin 500 kişilik cami, bin 400 araçlık katlı otopark için üniversite ve büyükşehir belediyesi ekipleri bir araya geldi, yeni yer belirlendi, proje çizildi.

Sadettin Hoca, İbrahim Başkan ve Diyanet işleri yetkililerinin de onayı ile ihale ve yapım çalışmalarına 2019 başlarında başlanacak.

Cami ve katlı otopark; BESYO ve lojmanlara giden yolun altında, hastane karşısında kalan büyük otopark alanına yapılacak.

Zemin katında 7 derslik, kafeterya, kütüphane, çok amaçlı salon, alt katta 3 salon, fuaye, mutfak, şadırvan, abdesthane, imam evinden oluşanı 3 bin 500 kişilik cami Selçuklu mimarisinde çizilmiş. Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacak biner metrekareden 2 kattan oluşacak caminin konferanslara ve toplantılara ev sahipliği yapacağını düşündüğümüzde külliyeyi andıracak.

Görüştüğüm Rektör Sadettin Hülagü, genel sekreteri Fatih Akbulut, Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri İlhan Bayram cami ve katlı otopark inşaatına yakında başlayacaklarını söylediler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla KOÜ Umuttepe Yerleşkesine yapılacak camiden herkesin haberi olmasına rağmen işin sahibi Diyanet İşleri Başkanlığı Kocaeli temsilcisi müftü Yusuf Doğan’ın haberi yoktu.

Sayın müftü protokol toplantılarına katılmaktan, Sivaslı hemşerilerini ziyaret etmekten Kocaeli’nin en büyük camisinin KOÜ Umuttepe Yerleşkesine yapılacak olmasından haberdar olmamış olabilir. Belli ki çok meşgul!

KOÜ’ye yapılacak camiden bilgi sahibi olmayan sadece müftü değil.

Bir zamanlar Cuma namazları sonrası cami avlusunda öğrencilere para toplayan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman da uygulamalı derslerini yapılacağı camiden haberi olmadığını söyledi.

KATLI OTOPARK

Varsın müftü ve İlahiyat Fakültesi dekanı kendilerini doğrudan ilgilendiren Umuttepe Yerleşkesine yapılacak cami ile ilgilenmesin.

Biz her zaman üniversiteye destek veren, rektör sadettin hoca ile ortak projeler yapan başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun Umuttepe Yerleşkesi yapacağı katlı otoparka bakalım.

KOÜ Umuttepe Yerleşkesinde hastaneden hizmet alanlar başta olmak üzere çalışanların yaşadığı en önemli sıkıntı ve giderilemeyen sorunu “otopark”.

Geç de olsa hayata geçirmek için ortak proje oluşturan, önümüzdeki günlerde bölgede hafriyat çalışmasını başlatacak Sadettin hoca ile İbrahim başkanı kutluyorum.

Caminin altında yapılacak eğimli arazinin kullanılacağı otoparkta; alt zeminde 104, otopark 1’de 267, otopark 2’de 272, otopark 3’de 274, otopark 4’de 279, otopark 5’de 204 olmak üzere toplam bin 400 araç park edebilecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?