Değirmendere’nin marinası ve plajı..!

Bu hafta yine Değirmendere’den bahsetmek istiyorum.Yine bir yaz mevsimi geldi çattı. Nicelerini ardımızda bırakıp bugünlere geldiğimiz gibi…

17 Ağustos’tan sonra on yedi yıl geldi geçti. On sekizinci yılındayız.

Ulaşlı’nın eski belediye başkanı olan büyüğümüz sayın Nihat Abiş’e sormak isterim!

“Yeni Gölcük” ilçesinin bir ucundan, diğer ucuna olan tüm yatırımları(!) koordine eden yetkili olarak, en uzun sahilini bünyesinde barındıran Yeni Gölcük’ün Değirmendere Sahiline hala neden bir iskele yapmadınız!

Ya da, depremde çökmüş olan eski “L şeklindeki” eski meyve iskelesini, Yalı Camii ve çevresindeki eski evlerin inşa işleri sürerken neden yeniden yapmayı, ayağa kaldırmayı düşünmediniz!

O iskele çöküntülerini, adeta ibret vesikası olarak neden hala orada tutmayı sürdürüyorsunuz?

O bölgede yapmayı planladığınız bir çalışmanız olacak mı acaba?

Değirmendere’de de insanların denize girmesi için, plaj bölgesi yapılmasına dair bir hizmet vermeyi düşünür müsünüz?

Geçici de olsa, koskoca belediye için fazla olmadığını düşündüğüm bir maliyetle, plastik yüzer iskele alınabilir mesela.

Ben sizin adınıza fiyatlarını dahi araştırdım. Metrekaresi ortalama dört yüz lira. İki metre genişliğinde, on metre uzunluğunda ve ucunda da altı metrekarelik bir “T” uzantı ile toplam otuz iki metre karelik bir iskelenin maliyeti aşağı yukarı on üç bin lira…

Denize girmeyi sevenlerin, özellikle de gençlerin, Kandıra’ya, Karamürsel’e, Ereğli’ye, denize girebilmek için yollara düşmemesi için bir çalışmanız olmayacak mı?

Bu yollarda geçen zamanı, harcanan paraları, yerli esnafa olacak katkıyı düşünerek, yerel ekonomiye olan etkilerini kazanca dönüştürmeyi düşünür müsünüz acaba?

İki yıl önce duyurusunu yapmış olduğunuz Değirmendere sahilindeki düzenleme çalışmalarına dair yeni projelerinizin hayata geçirilmesini ne zaman başlatmayı düşünüyorsunuz?

Başkanımız sayın Ellibeş iki yıl önce; “amatör balıkçı sandallarının ve yatların bağlanabileceği küçük bir liman hedefimiz var. Tespitleri yaptık ve çalışmaların başlaması hususunda irademizi ortaya koyarak start verdik.

Bu çalışmaların paralelinde insanlarımızın denize girebilecekleri plajlar oluşturulması,

Aynı zamanda günübirlik tesislerin yapımı konusunda da proje oluşturduk. Bu projelerin hayata geçmesiyle Değirmendere sahili bir bütün olarak tamamlanmış ve halkımızın hizmetine sunulmuş olacak’’ demişti…

Tabi kanımca eksik ifadelerdi..

Çünkü bu proje gerçekleşirse, sadece Değirmendere ve Yeni Gölcük halkının değil, Kocaeli ve çevre illerdeki, özellikle de İstanbul’un yat turizmi sevdalısı insanlarımızın hizmetine sunulmuş olacak.

Sadece olmayacak, başka etkinlikleri de beraberinde getirecek.

Daha da doğrusu getirmeli..!

Ayrıntıları ve neler yapılmasının lazım geldiğini de, ileriki dönemlerde elbette paylaşacağız...

Şimdi çalışmaların ne durumda olduğunu sormak istedim sadece.

Projeden vaz mı geçildi? Yoksa 2019 seçimlerini mi bekliyorsunuz…!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.