Cumhurbaşkanı Erdoğan Büyükakın'a hayır demedi

Kocaeli, AK Parti’nin kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden buyana Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hiç üzmedi.

17 yılda yapılan 2 Cumhurbaşkanı, 6 milletvekili, 4 belediye başkanlığı, 3 Anayasa değişikliği halk oylaması olmak üzere toplam 15 seçimde Recep Tayyip Erdoğan’ı hiç mahcup etmedi.

Kocaeli her seçimde AK Parti adaylarına Türkiye ortalaması üzerinde oy vererek Cumhurbaşkanı ve partisine sadakatini kanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da toplu açılışlar, mitingler, kongreler, resmi programlar, özel ziyaretler dahil defalarca ilimize gelerek Kocaelililerin vefasına karşılık teşekkür etti.

Gittiği her yerde Kocaeli ve Kocaeli gençlerinden, kadınlarından, teşkilatlarından, seçmeninden övgüyle bahsetti.

Büyükşehir sınırlarını Kocaeli’nin il sınırları olarak belirleyerek bütçeden daha fazla pay almasını ve hizmetin Kocaeli’nin tamamına yayılmasını sağladı.

Çok konuşulan ve tartışılan Seka fabrikası ve arazilerini Büyükşehir Belediyesine tahsis edip açılışına gelerek Kocaeli’ye verdiği önemi gösterdi.

Üniversite sınavlarında dereceye giren öğrencilere otomobil, ortaokul 6. Sınıf öğrencilerine tablet dağıtım törenleriyle Bilim Merkezi açılışına katılarak

gençlerin başarısını kutladı, teşvik ve motive etti.

Kocaeli’nin vizyon ve prestij projelerinin açılışlarına gelerek Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine moral verdi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi borçlarının sıfırlanması talimatı vererek, şehir hastanesi dahil sağlık alanında önemli projelerin hayata geçirilmesine öncülük ederek eğitimin yanı sıra sağlık yatırımlarını da destekledi.

Muğla, Mersin, samsun, Diyarbakır ve Kocaeli’de olmak üzere aralıksız 18 yıl valilik yaparak bir ilk”e imza atan, adını başta turizm, sosyal ve toplumsal olmak üzere her alanda hayata geçirdiği farkındalık yaran projelerle duyuran Hüseyin Aksoy’u ilimize atadı.

Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün ve Fikri Işık’a hükümetlerde bakanlık, parti genel merkezinde sorumluluklar, TBMM yönetiminde görevler vererek Kocaeli’nin Ankara’dan desteğini sağladı.

Büyükşehir Belediyesi genel sekreterleri Münir Karaloğlu, Ersin Yazıcı, Tahir Büyükakın’ı değişik illere vali atadı.

TAHİR HOCA DÖNEMİ

31 Mart yerel seçimler öncesi, 15 yıl Büyükşehir belediye başkanlığı yapan İbrahim Karaosmanoğlu’na ‘yeter’ diyerek Fikri Işık, Münir Karaloğlu, Nevzat Doğan’ın da aralarında bulunduğu aday adayları arasından Vali Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını açıkladı.

Tahir Hoca Cumhur İttifakı adayı Dr. Serdar Kaman’la girdiği yarışta yüzde 55.6 oyla başkan seçilirken rakibi yüzde 32.6 oyda kaldı.

İbrahim Karaosmanoğlu’nun aday gösterildiği ve başkan seçildiği 2004, 2009, 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinden daha çok oy alarak genel sekreterlik yaptığı belediyenin başkanlık koltuğuna oturdu.

Ulaşım, kentsel dönüşüm, çöp depolama alanı, kentin markası, mobilyası olmazsa olmaz projeler Tahir Hocayı bekliyordu.

Zorlansa da, zaman alsa da yabancısı olmadığı, çoğu genel sekreterliği döneminde başlattığı projeleri tamamlamak, hayata geçirmekte fazla zorlanmayacaktı.

Ama Büyükşehir Belediyesi bütçesiyle 5 milyar lira harcanarak yapılacak temeli 20 Haziran 2018’de atılan Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı kara kara düşündürüyordu.

5.4 milyar TL bütçesi olan, kasasında para bulunmayan Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 94’ü yer altından gidecek gidiş-dönüş 32 kilometre metro hattını yapması demek Büyükşehir bütçesinin tamamını metroya harcamak anlamına gelir ki personel ücretleri dahil hiçbir yere ödeme yapamayacak demektir..

Büyükşehir Belediyesinin 5 yıllık yatırım bütçesinin tamamı 5.4 milyar TL tutarındaki metro projesine ayırmak demek Kocaeli’nin 5 yıl süreyle tüm yatırımlarını durdurmak demektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Konya metrolarında olduğu gibi Gebze-OSB metrosunu da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının üstlenmesi talimatı vererek Tahir Hocayı büyük yükten kurtardı.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Konya metrolarının yapımını üstlenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Gebze-OSB metrosunu da üstlenerek Kocaeli’de 5 yıl süreyle yapılması imkansız hale gelen yatırımların devamına imkan sağladı.

Gebze-OSB metrosunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devir sürecinin başladığı bugünlerde siyasi partiler, STK’lar, basın kuruluşları herkes işin takipçisi olmalı, olası yol kazasına karşı birlik ve beraber tepkilerini koymalıdır.

Tramvaya karşı çıkan, Gebze metrosu konusunda sessiz kalan CHP ve İYİ Parti milletvekillerinin bu konuya AK Parti açısından değil Kocaeli’nin geleceği, alacağı yatırımlar anlayışıyla bakmalıdır.

ve Ankara’da takipçisi olmalıdır.

Gebze-OSB metrosunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredilmesine köstek olmak yerine destek vermelidir

SONUÇ: Bugünde kadar Kocaeli’ye hizmet ve yatırım konusunda her türlü desteği veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bundan sonra desteğini arttırarak sürdüreceğine inanıyorum.

Gebze-OSB metrosunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredilmesi dahil olası sıkıntıların aşılması konusunda kapısının Tahir hocaya her zaman açık olduğunu da biliyorum.

Sayın Cumhurbaşkanından Gebze-OSB metrosunda olduğu gibi kentsel dönüşüm ve evsel katı atıkların bertaraf ile ilgili projelere de sahip çıkarak destek vermesini bekliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?