LYS birincisi görme engelli Enes'in hedefi; aktif siyaset

Ortaokul mezunlarının TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş), lise mezunlarının LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) sonuçlarına göre tercihleri ve yerleştirildikleri okullar açıklandı.

TEOG Türkiye ve Kocaeli Birincileriçoğunlukla, son yıllarda eğitim kalitesini arttıran, başarı çıtasını yükselten “Kocaeli Fen Lisesi”ne kayıt yaptıracak.

Türkiye’de ilk 100’e girmeyi başaran “LYS Şampiyonları” ise önceki yıllarda olduğu gibi ODTÜ, İTÜ, Koç, Boğaziçi, Hacettepe, İstanbul, Ankara, Bilkent, Galatasaraygibi Türkiye’nin en gözde üniversitelerini tercih etti.

Örnekler çok. Bugün, Kocaeli Birincisi Serhat Emre Çoban ile görme engelli Enes Deniz’in başarısını paylaşmak istiyorum.

Türkiye 14’üncüsü ve Kocaeli Birincisi Başiskele’deki Özel Kültür Eğitim Kurumları Anadolu Lisesi mezunu Serhat Emre Çoban, ilk tercihi Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğini tam burslu kazandı.

YGS’de ilk 100’e, LYS’de ilk 1000’e girmeyi başaran Başiskele’deki Kocaeli Anadolu Lisesi mezunu görme engelli Enes Deniz ikinci tercihi Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne (İngilizce) kayıt yaptıracak.

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni tercih eden Konya

Meram Anadolu Lisesi mezunu Türkiye LYS Birincisi görme engelli Fulya Akkaya gibi.

Üniversiteye yerleşenlerin sayısının geçen yıla göre 4 kat azalırken Serhat Emre Çoban veEnes Deniz başta olmak üzere üniversiteye yerleşme hakkı kazanan tüm öğrencileri kutluyor, başarılar diliyorum.

ENES DENİZ’İN BAŞARISI

Haziran ayında yapılan 2017 LYS’ye 46 bini Kocaeli’den olmak üzere toplam bir milyon 846 bin 880 öğrenci katılmıştı.

Sonuçlar açıklandığında, 11’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e toplam 58 öğrenci girmeyi ve hayallerindeki üniversitelerde okumayı hak etmişti.

Şampiyon öğrenciler tercih ettikleri üniversitelerde okuyacaklar.

Türkiye genelinde sınava katılan bir milyon 846 bin 880 öğrenciden 850 bini tercih yapmadı.

Kazanıp da kayıt yaptırmayacaklar ile bu sayı bir milyonu bulurken tercih yapan sağlıklı, varlıklı öğrencilerin büyük bölümü hayal kırıklığı yaşadı.

Ama biri var ki sağlıklıları, varlıklıları YGS ve LYS’de olduğu gibi tercihte de geride bıraktı.

Kocaeli Anadolu Lisesi Dönem Birincileri Kütüğüne adını yazdıran, LYS Yabancı Dil Türkiye 37’ncisi olan “görme engelli “Enes Deniz’den bahsediyorum.

Önceki gün Enes Deniz’i aradım. Babası Aziz Deniz ile konuştum, kutladım.

Oğlu Enes’in başarıları ile ilgili düşüncelerini öğrenmek istedim.

“Bu başarı Enes’in. Düşüncelerini Enes anlatsın” diyerek konuşmadı, telefonu başarının sahibi oğlu Enes’e verdi.

Aziz beyin mütevaziliği bana gazete ve televizyon kapılarını aşındıran, boy boy pozlar veren başarılı öğrenci anne ve babaları ile öğrencilerin devam ettiği kurs yöneticilerini hatırlattı.

Uzağa gitmeye gerek yok. Konya Meram Anadolu Lisesi mezunu LYS Türkiye Birincisi görme engelli Fulya Akkaya ve annesini günlerdir televizyon ekranlarında seyrediyor, gazete sayfalarında okuyoruz.

Internet’e girin, Google’a Fulya Akkaya yazın, ne isterseniz var.

Neyse. Biz fabrikada teknizyen olarak çalışan baba Aziz Deniz’in oğlu, engel tanımayan, Kocaeli’nin gururu görme engelli Enes Deniz’in telefonda anlattıklarını okuyalım.

Başarının tesadüf olmadığını, azmin ve çalışmanın sonunda kazanıldığını aldığı sonuçlakanıtlayan 18 yaşındaki Enes Deniz’in söylediklerine kulak verelim.

Görme engelli olmanın getirdiği zorlukları bir bir aşan, önceki yıllarda da üstün yetenekli ve özel öğrencilerin eğitim gördüğüİzmit Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM)’inilk öğrencilerinden olan Enes’i dinleyelim.

SİYASETE GİRMEK İSTİYOR

LYS’de Türkiye derecesi yaptığı, okul birinciler kütüğüne adını yazdırdığı, Boğaziçi Üniversitesini kazandığı için çok mutlu idi ama konuşurken sesi titriyordu, sanki söylemek isteyip de söyleyemediği bir şeyler vardı.

Ben sormadan o anlattı, “Hayalim, bilgisayar mühendisi olmak idi. 12 yıldır bilgisayar mühendisi olmak için çalıştım. Bunun için sınavlara sayısal alanda girdim. Ama sınavda heyecanlandım. Bilgisayar mühendisliğini çok küçük bir puan ile kaçırdım. Ama ikinci tercihim Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne (İngilizce) kayıt yaptıracağım” dedi.

Çocukluğundan beri ideali bilgisayar mühendisliğinde ısrarcı olup olmadığını, önümüzdeki yıl tekrar sınavlara girip girmeyeceğini sordum.

Cevabı, “hayır” oldu ve anlatmaya devam etti, “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, değerlerime hizmet etmeme büyük imkan sağlayacağı için azimle çalışacağım. Kısmet olursa, imkan yakalarsam aktif siyasete girmek istiyorum ama kısmet”.

Belli mi olur. Seçilme yaşını 18’e indiren, gençlerin milletvekili seçilmesinin önündeki engelleri kaldıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çeker.

Bir de bakmışız ki, askerlik sorunu olmayan Enes, 2019 seçimlerinde gençler ve engelliler kontenjanından milletvekili seçilmiş ve TBMM’ye girmiş.

Bu konuda umutsuz görünen Enes, ailesinden bahsederken, “Bu başarımı aileme borçluyum. Çünkü eğitimi tamamlamam, başarılı olmam için çok yoruldular, çok sıkıntı çektiler, çok fedakarlıkta bulundular. Fizik, kimya, matematik derslerinde sınava hazırlanırken çok uğraş verdiler. Başarımı borçlu olduğum aileme çok teşekkür ediyorum” dedi.

Enes Deniz, Kocaeli Anadolu Lisesi ve sınavlara hazırlandığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Akademi Lisede ki öğretmenlerini de unutmadı, teşekkür etti.

*****************

LYS ŞAMPİYONLARI “BOĞAZİÇİ” DEDİ

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) sonuçlarına göre tercihlerinin açıklanmasının ardından öğrencileri ve ailelerini tatlı bir telaş aldı.

Hayallerindeki ve hedefledikleri okulları kazananların büyük bölümünün Boğaziçi Üniversitesi değişik bölümlerine kayıt yaptıracak.

Serhat Emre Çoban

Türkiye 14’üncüsü ve Kocaeli Birincisi Başiskele’deki Özel Kültür Eğitim Kurumları Anadolu Lisesi mezunu Serhat Emre Çoban’ın ilk tercihi Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğini tam burslu kazandığını yazmıştım.

Türkiye 37’ncisi Başiskele’deki Kocaeli Anadolu Lisesi dönem birincisi görme engelli Enes Deniz’in ikinci tercihi Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne (İngilizce) bölümüne kayıt yaptıracağından söz etmiştim.

Kocaeli Fen Lisesi şampiyon öğrencilerinden başlayalım.

Kocaeli Fen Lisesi öğrencilerinden Muhammed Can Alagöz, Gülsüm Evirgen, Yiğit Alp Keskin Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesini kazandı.

Özgün Devrim Yılmaz ve Sümeyye Nur Kocacık Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde, Gülşah Özyıldız Çapa Tıp Fakültesinde okuyacak.

Mustafa Mert Sülün, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğine, İlayda Tezcan Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliğine, Berk Karan ODTÜ Makine Mühendisliğine kayıt yaptıracak.

Hatice Kübra Aksu Boğaziçi Elektronik Mühendisliği, Gizem Nur Ege Boğaziçi Üniversitesi Kimya, Nazlı Deniz Altın Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi, Buğra Demir Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesini tercih etti.

Mühendislik ve tıp ağırlıklı tercih yapan Kocaeli Fen Lisesi öğrencilerinden Şeyma Gökçe Kaşıkçı’nın Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümünü kazanması fen lisesi mezunun için bana ilginç gelirken Kocaeli Fen Lisesi öğrencilerinin yabancı dilde de iddialı olduğunu gösterdi.

Gebze Özel TEVİTÖL Lisesinden Taylan Ada Avşar ODTÜ İngilizce Makine Mühendisliğini kazandı.

Cumhur Özbaş Bilkent Üniversitesi İngilizce Bölümünde Tam Burslu okuyacak.

Gülsena Altıntaş Koç Üniversitesi İngilizce Bilgisayar Mühendisliğinde yüzde 50 Burslu öğrenim görecek.

LYS Türkiye 40’ıncısı Berke Aytaç ise tercih yapmadı.

Başiskele Özel Kültür Anadolu Lisesi

; Türkiye 14’üncüsü ve Kocaeli Birincisi Başiskele’deki Özel Kültür Eğitim Kurumları Anadolu Lisesi mezunu Serhat Emre Çoban, ilk tercihi Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğini tam burslu kazandı.

Özel Kültür Eğitim Kurumlarından 11 öğrenci Tıp Fakültesi, 5 öğrenci Diş Hekimliği Fakültesi, 5 öğrenci Diş Hekimliği Fakültesi, 11 öğrenci Hukuk Fakültesi, 94 öğrenci mühendislik fakültesine kayıt yaptıracak.

Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi; Talha Topan İstanbul Şehir Üniversitesi İngilizce Hukuk Fakültesi Tam Burslu, Salih Albayrak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Tuğana Bulut Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Psikoloji okuyacak.

İzmit Muammer Dereli Fen Lisesi;Ömer Recep Vural Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce kayıt yaptıracak.

İzmit Atılım Anadolu Lisesi;Zeynep Hilal Aras, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mütercim Çeviri bölümüne devam edecek.

Gölcük Fen Lisesi;Elif Beyza Yılmaz tobb Tıp Fakültesi Yüzde 100 Burslu.

Efe Berkay Yitim ODTÜ İngilizce Elektrik-Elektronik Mühendisliği.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.