Bahar havası kimseyi yanıltmasın

Bugünlerde piyasalarda zaman zaman yaşanan bahar havası kimseyi yanıltmasın...
Özellikle yüksek işsizlik oranları bu tablonun en net yansıması...
Sanayinin kalbi Kocaeli'nin işsizlik sorunu yaşaması ise ayrı bir muamma..
Haziranda Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2 milyon 654 bin kişi, işsizlik oranı ise yüzde 9,1 olarak hesaplandı.
Mayıstaki işsiz sayısı 2 milyon 551 bin, işsizlik oranı ise yüzde 8,8 seviyesindeydi. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,3, kadınlarda ise yüzde 10,9 olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı, yüzde 11,1 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 16,7, 15-64 yaş grubundaki işsizlik oranı ise yüzde 9,3 oldu. Haziranda 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin sayısı 26 milyon 586 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 46,7 olarak gerçekleşti. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 5 milyon 937 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 20 milyon 650 bin kişi oldu. İstihdam edilenlerin yüzde 22,3'ü tarım, yüzde 20,1'i sanayi, yüzde 7,4'ü inşaat, yüzde 50,3'ü ise hizmetler sektöründe yer aldı.
Hem de Avrupa Birliği gibi gelişmişlikle övünen ekonomik bölgeler bile rekor işsizlik düzeyleriyle yüzleşiyor bugünlerde!
Mesela Yunanistan yüzde 27, İspanya yüzde 25,5, Portekiz yüzde 13,9, Fransa yüzde 10,2 gibi çift haneli rakamlarla Türkiye'yi fazlasıyla sollamış vaziyetteler.
Bir başka sorunsa reel ücretlerin düşüklüğü! Düşük istihdam ve düşük ücret tablosuysa ciddi bir kısırdöngüyü karşımıza çıkarıyor.
Avrupa örneğinde olduğu gibi tüketime gidecek parayı kısan bu tablo ekonomilerin canlanmasını önlerken... Yavaşlayan büyüme istihdam ve ücret artışlarının gerçekleşmesini engelliyor.
Sonuçsa uzun yıllar alabilecek bir durgunluk dönemi anlamına gelmekte!
Peki Türkiye'de durum nasıl?
TÜİK'in dün açıkladığı haziran dönemine ait taze veriler önemli ipuçlarını barındırmakta.
Mayıs, haziran ve temmuz aylarını kapsayan üç aylık ortalamaları içeren veriler diyor ki; istihdam ve işsizlik verileri günü kurtarma havasında.
Ama risk katsayısı fazlasıyla yükselişe geçmiş durumda!
Çünkü... İstihdam yaratmayan bir büyüme sürecine girdiğimizi söylüyor rakamlar.
İkinci çeyrekteki yüzde 2,1'lik ekonomik büyümenin iş yaratmaktan uzak olduğu aşikardı.
Ve artık istihdam rakamları da bu durumu teyit ediyor.
Mayısta yüzde 8,8'le dibe vuran işsizlik haziran döneminde yüzde 9,1 seviyesine çıkmış vaziyette.
Yani istihdam edilenlerin sayısında 48 bin kişilik artış kaydedilmesi de işe yaramamış!
Çünkü işgücünde 151 bin kişilik yükselme ve işgücüne katılımda da 0,1 puanlık artış gerçekleşmiş söz konusu iki dönem arasındaki karşılaştırmada.
Yani çalışma çağına gelenlerin sayısındaki artışla iş piyasasına çıkıp iş arayanların sayısındaki yükselişe yetişemeyen istihdam değişiminin yarattığı sıkıntılarla yüzleşiyoruz artık!
Ve 2013'le karşılaştırdığımızda da mevsimsel avantajla dibe vurma dönemi erkenden ve keskin biçimde sona ermiş görünüyor!
Kısacası iç ve dış kaynaklı frenlerin faturasını ödemek vatandaşa kalmış vaziyette.
Gelecek analizlerini içeren mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlar da 'gidişat iyi değil' diyor.
Özetle ciddi tedbirler alınmazsa çift haneli işsizlik kaçınılmaz olarak karşımıza dikilecek! Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?