Encümen’in huzurevi kararında AK Parti’nin de imzası, onayı var

Huzurevi haberini, CHP ile MHP arasındaki siyasi polemiği ateşlediğimin, konuyu uzattığımın farkındayım.

Pehlivan tefrikası gibi yazarak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i yıpratmayı ve üzmeyi hiç aklımın köşesinden geçirmedim.

Hele hele huzurevi inşaat alanına terk edilen belediyeye ait 350 metrekare alan için valilikten istenen paranın şahsına rüşvetmiş gibi algılanacağını hiç düşünmedim.

Kaldı ki haberlerin ve yazıların tamamı okunduğunda hiçbir yerinde ‘rüşveti’ çağrıştıracak, ima edecek tek kelime olmadığı görülecektir.

Amacım; 100 yaşlının kalmak için gün saydığı, ihalesi ve yer teslimi yapılan huzurevi inşaatı önündeki engellerin kalkmasına katkı sağlamaktı.

Daha da önemlisi Başkan Hürriyet dahil işi takip eden müdürlüklerin şeffaf davranarak kamuoyunu doğru bilgilendirmelerine ortam yaratmaktı.

Geç de olsa yaptığım haberler ve yazdığım yorumlar amacına ulaştı.

Olay aydınlandıkça, kararlar ve yazışmalar ortaya çıktıkça tek sorumlu Başkan Fatma Kaplan Hürriyet olmadığı da anlaşıldı.

Fatma Hanım “Bilmiyorum, kim uyduruyor bunları” açıklaması yapmak yerine keşke bugün ulaştığı bilgileri encümendeki daire müdürlerine daha önce sorup öğrenseydi.

Olayın bu boyuta taşınmasında İzmit Belediyesi birim amirleri kadar Kocaeli Valiliği ilgili daire müdürleri de sorumlu.

Anlatacağım. Önce İzmit Belediyesinden başlayalım;

Bir: Kocaeli Valiliğine ihdas ve tevhid öngörülen ve oy birliği ile alınan encümen kararında CHP’li meclis üyeleri bulunmazken tamamı AK Partili üyeler Muharrem Tutuş, Fikret Hocaoğlu ve Mehmet Çetin’in imzası var.

İki: Encümen kararlarıyla ilgili Başkan Hürriyet’e bilgi vermesi gereken ve o toplantıya başkanlık eden yardımcısı Dilek Yalçın.

Üç: Başkan Hürriyet’i zamanında ve doğru bilgilendirmeyen huzurevi inşaatıyla ilgili işlemleri yapan, 350 bin TL satış bedeli talebinde bulunan daire müdürleri.

Dört: Şeffaf davranarak önceki dönem kararlarında olduğu gibi basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu doğru bilgilendirmeyen Başkan Hürriyet’in kendisi.

Beş: Fatma Hanımın önceki dönem iddialarını yalanlamak için susmayı tercih eden AK Parti ilçe başkanı avukat Ali Güney.

Altı: MHP’li üyelerin mecliste verdiği soru önergesi görüşülürken söz istemeyen, sonrası açıklama yapmayan AK Parti Grup başkan Vekili deneyimli ve işin uzmanı mimar Mustafa Soydabaş.

Yedi: MHP ve CHP il başkanları müdahil olurken mevzuatı ve işleyişi en iyi bilen 15 yılı başkanlıkta olmak üzere 41 yıllık belediyeci, saygın isim

AK Parti il başkanı Mehmet Ellibeş.

Sekiz: Belediye encümenin görev ve sorumluluklarının önemli bölümünü kamulaştırma ve uygulama işlem ve kararlar oluşturmasına rağmen tamamı AK partili olan 3 üyenin hiç birisi teknik eleman değil.

Dokuz: 5393 sayılı yasaya göre belediyenin yönetiminde ikinci yetkili kurul olan encümende AK Partili Muharrem Tutuş mali müşavir, Fikret Hocaoğlu eğitimci, Mehmet Çetin esnaf.

On: Huzurevinin sahibi Kocaeli Valiliği cephesine baktığımızda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürü belediyeye 350 metrekare yerle ilgili 350 bin TL’yi nakit ödeyeceklerini söylemesine rağmen sonradan fikir değiştirerek kafaları karıştırdı.

On bir: Aynı müdür İzmit belediyesinin gönderdiği encümen kararına ve 350 Bin TL ödeme ile ilgili resmi yazısına aradan bir ay geçmesine rağmen resmi yazıyla cevap vermeyerek konunun basına yansımasına, siyasilerin tartışmasına neden oldu.

On iki: Vali yardımcısı Osman E kşi, sorumluluğundaki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürü ve YİKOB başkanına sanki devlet sırrıymış gibi basına huzurevi ile ilgili belediye yazışmaları hakkında bilgi vermeme talimatı verdi.

SONUÇ: Kocaeli valiliğinin Turgut mahallesinde yapacağı huzurevi ihalesi ve yer teslimi yapılmasına rağmen belediye encümeninin önemsememesi, belediye başkanının bilgi sahibi olmadan açıklama yapması, valilikteki ilgili müdürlerin sorumsuz davranması kurumları karşı karşıya getirdi. Gelinen noktada, kamu kurumu olan inşaatı önündeki engeller sağduyunun öne çıkmasıyla kısa süreli tartışmalar yaşansa da çözülecek, huzurevi zamanında hizmete açılacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?