Başkan Hürriyet, şovu fazlasıyla hak ediyor

Büyükşehir dahil 12 belediye başkanlığını kazanan AK Parti’de Derince’de Ali Haydar Bulut’un saygısızlığını saymazsak sembolik devir teslimler tamamlandı.

İzmit’te CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in kazandığı seçim sonrası yapılan itirazlar nedeniyle mazbatası adeta “gasp” edilerek zamanında verilmedi.

Sonucun değişmeyeceği anlaşılınca dün mazbatasını alan Hürriyet, görevi Nevzat Doğan’dan teslim aldı.

15 yıllık aradan sonra CHP Bayrağını Belsa’ya dikerken 48 yıl sonra başkanlık koltuğuna yine CHP’li bir kadın başkan oturdu.

Başkan Hürriyet’i kutluyorum, 2023’e kadar sürecek başkanlığı sürecinde başarılar diliyorum.

Adaylık sürecinde Baronun da bulunduğu binaya asılan “Gülümse İzmit Hürriyet Geliyor” afişini hazmedemeyip indirten AK Parti yönetimini seçim sonrası itiraz ederek ikinci bir hata işledi.

İzmit Belediye Başkanlığı mazbatasını alan Fatma Kaplan Hürriyet’e “şov” yapma olanağı sağladı.

Hürriyet’in mazbatası, AK Partili belediye başkanlarıyla aynı dönemde verilmiş olsaydı dün CHP, kutlama yapacaktı ama böyle bir şovu yapamayacaktı.

AK Parti’nin seçim öncesi ve sonrası yaptığı hatalar sonrası süreci iyi kullanan ve değerlendiren Hürriyet hem seçimi, kazandı hem de şovu fazlasıyla hak etti.

**************

ÖĞRENCİLERİN ÜCRETSİZ

TAŞINMASI ‘YASAL’ DEĞİL

31 Mart seçimi sonrası başkan ve üyeleri yenilenen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bugün ilk toplantısını yapacak.

Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın başkanlığında 80 üyeden oluşan mecliste üye dağılımı ise şöyle; AK Parti 57, CHP13, İYİ Parti5, MHP 3, SP 2.

Bugünkü toplantıda meclis divanı oluşturulacak, birliklere temsilci seçilecek, üyelerinin hakkı huzurlarıyla danışmanların ücretleri belirlenecek.

59 maddeden oluşan ve çoğunluğu imar değişikliği olan gündemde “Plan Bütçe ve Ulaşım Komisyonunun Öğrencilerin ücretsiz olarak toplu taşıma faaliyetlerinden faydalanması” dikkatimi çekti.

31 Mart seçim öncesi CHP Meclis Grubu Üyeleri Ercan Umutlu, Özcan Özer, Salih Işık, Dilek Tan, İbrahim Karslı, Zafer Şimşek, Engin Taşdemir, Erdem Topçuoğlu, Abdulkadir Honça, Serap Özmen, Orhan Tanış, Osman Südan tarafından verilen önerge komisyona gönderilecek, Mayıs ayı gündeminde büyük olasılıkla AK Partili üyeler tarafından yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle “red” edilecek.

Benzer bir değişiklik teklifinde 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi öncesi CHP Milletvekili Tahsin Tarhan bulunmuştu.

Tarhan, TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifinde, öğrencilerin kimliklerini göstererek Türkiye’nin her yerinde ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanmasını istemişti.

CHP milletvekili Tarhan’ın da, Büyükşehir Belediyesi CHP’li üyelerin verdiği benzer teklifin zamanlamasına baktığımızda popülist olduğu anlaşılıyor.

Yasal olmayan böyle bir değişikliğin meclisten geçmeyeceğini meclis üyelerinin bilmemesi mümkün değil.

31 Mart öncesi öğrencilerin oyunu alabilmek için gerçekleşmesi ve uygulanması mümkün olmayan “seçim vaadi”.

CHP’liler popülist önergelerle öğrencilerin oyuna talip olsalar da son 15 yılda eğitime en fazla destek veren, öğrencileri en fazla sahiplenen, okulları en fazla yardım eden kurum km ne derse desinKocaeli Büyükşehir Belediyesi’dir.

Öğrenciler, Büyükşehir Belediyesinin üniversite öğrencilerine verdiği bursu Anayasa Mahkemesine götürerek iptal ettiren partinin CHP olduğunu da biliyor.

YASA VE YÖNETMELİK

CHP’lilerin seçim öncesi verdiği, “öğrencilerin ücretsiz olarak toplu taşıma faaliyetlerinden faydalanması” önergesinin neden “red” edileceğine bakalım.

Amacım, CHP meclis üyelerine “hukuk dersi” vermek olmayıp, kamuoyunu doğru bilgilendirmek.

Birincisi:8 Ocak 2002 tarih ve 4736 Sayılı Kanun. Şehit yakınları, gaziler, engelliler ve refakatçileri, yaşlılar, öğrenci ve basın kartı sahipleri, belediyelerinkurdukları birlik ve işletmelerle belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir.

İkincisi:12.7.2013 tarih 6495 Sayılı Kanun. Belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, toplu taşım hizmetlerinde öğrenci ve basın kimlik kartı sahipleri indirimli seyahat edebilir.

Üçüncüsü: TBMM’de 2 Ağustos 2013 tarihinde kabul edilen yasanın 88. maddesi “Türk vatandaşı olan altmış beş yaş ve üzeri kişiler belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere aitşehir içitoplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar”diyor.

Dördüncüsü: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 4 Mart 2014 tarihinde yayınlanan yönetmelik, “Altmış beş yaş üstü kişiler toplu taşıma araçlarından, nüfus cüzdanlarını göstermek suretiyle ücretsiz yararlanır”yazıyor.

Beşincisi: Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, özel halk otobüsleri yöneticilerinin yazılı başvurusu üzerine aldığı karar, 65 yaş ve üstü vatandaşların nüfus cüzdanı ile değil de Ukome’nin vereceği ücretsiz kartla seyahat edebileceklerini öngörüyor.

Altıncısı: Büyükşehir Belediye meclisince alınan karar doğrultusunda öğrencilere zam yapılmayıp 1.50 TL’den taşınırken aradaki fark Büyükşehir Belediyesince subvanse edilmiştir.

SONUÇ: Yasa ve yönetmeliklere göre öğrencilerin toplu taşıma araçlarıyla ücretsiz taşınması mümkün değil. Önceki dönem meclis üyeleri seçim öncesi verdikleri önerge ile amaçlarına ulaşmıştır. Bugün yapılacak meclis toplantısında CHP üyelerinden, öğrencilerin ücretsiz taşınması önergesini geri çekmeleri yapılacak en akılcı ve mantıklı iştir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?