Belgesel tadında Tayland maceramız (1)

Asya Jeet Kune Do Federasyonu Genel Sekreteri Sifu Vikas Gihara beni arayarak Tayland’da birçok branşın kendi aralarında Dünya Şampiyonası yapacağını, bunlardan birinin de ilk kez Dünya Jeet Kune Do Şampiyonası olacağını ve bizi de aralarında görmek istediğini söyleyince onlara gelmeye çalışacağımı söyledim. Bütün masraflarım onlara aitti. Fakat bunu şartlar belirleyecekti. Çünkü yalnız gidemezdim. Aslında ilk JKD dünya şampiyonası teklifini Türkiye olarak biz almıştık. Bunu İstanbul ya da Kocaeli’de yapacaktık. Fakata burada söyleyemeyeceğim nedenlerden ötürü olamadı. Tarihe JKD’nin dünyada ilk kez dünya şampiyonluğunun yapıldığı yer olarak Türkiye veya Kocaeli olarak kaydolacaktı. Ayrıca ülkemizde düzenlenen ilk dünya şampiyonası olacaktı. Diğer sporları bilmiyorum ama dövüş sporlarında bu ilk olacaktı. Cumhurbaşkanımız olimpiyatlardaki başarısızlığımızdan rahatsız olmamış mıydı? O çok önemsediğiniz futbolda ne dünya ne de Avrupa şampiyonasında derece alabiliyor muyuz? Daha başta elenmiyor muyuz?

Bakın belli branşların belli ülkelerde ağırlığı vardır. Futbolda İngiltere bunlardan biridir. Yüzme’de ABD, Masa tenisi’nde Çin, Koşu’da Kenya, hiç olmazsa Güreş’te özellikle biz olmamız gerekirken Rusya, Bisiklet’te Birleşik Krallık, Binicilik’te Almanya, Judo’da Japonya falan. Wushu’nun kurmaylarından MHK Başkanı Sayın Abdulvahit Alagöz, “Türkiye her ne kadar Wushu branşında başarılı olsa bile dünyada spor politikası olarak Wushu branşında başta Çin, Rusya ve İran’ın sözü geçmektedir. Maçlarda bu ülkelere kimse haksızlık yapamaz ama onlara bu kapı açıktır. Bu yüzden Türkiye olarak tartışmaya imkân vermeyecek kadar başarılı olmak zorundayız” demişti. Kısacası her ülkenin borusunun öttüğü branşlar var. Türkiye hangisinde etkin ve yetkindir? Eğer adını verecek bir branş adı bulamıyorsanız ben vereyim. Jeet Kune Do branşında şu ülkelerin sözü geçer: Türkiye, Hindistan ve Özbekistan. Sonra Sri Lanka, Pakistan falan gelir. Çünkü JKD müsabakalarını biz dâhil bu ülkeler başlatmıştır. Bu organizasyonların motoru Hindistan’dır. Özbekistan da her organizasyonun ortağıdır. Türkiye olarak sparring’le ilgilenip yarışma talimatnamesi hazırladık; seminerlerle JKD’yi tanıtıp gösterilerle JKD’ye ilgi uyandırdık ve “grandmaster” olarak taltif edildik. Türkiye’de müsabaka talimatnamesini MHK Başkanı Abdulvahid Alagöz hazırlamıştır. Hindistan’da Sifu Vikas Gihara. Ben Sayın Alagöz’ün hazırladığı talimatnameye JKD’den nitelikler katarak başka branşlardan farklı olmasına çalıştım. Sifu Gihara’nın hazırladığı talimatname de JKD’nin karakteristik özelliklerinden çok uzaktı. Saygıdeğer Alagöz’ün müsabaka talimatnamesine JKD’nin prensiplerini kattım. Bunu saygıdeğer tercümanımız Abdulkadir Yiğit İngilizceye çevirdi. Talimatnamenin İngilizce halini Tayland’da Sifu Gihara’ya verdim. Tayland’daki müsabakaların JKD’ye daha çok benzemesi için Bruce Lee ve Taky Kimura arasındaki sparring’in bize model olacağını ve katacağımız JKD prensiplerinin bizi diğerlerinden farklı kılacağını Sifu Tom Kplar’a söyledim. Nitekim o da benimle aynı dertten yakındı. Bana dedi ki: “Burada ikimiz bu müsabakalara bir ayar veriyoruz. JKD sparring başka müsabakalara çok benzememeli.”

Türkiye olarak bu fırsatın farkında olmalıyız. İşte bu yüzden mutlaka Tayland’a gitmeliydik. Geçen yıl Sri Lanka’daki Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonası’na iki öğrencimle katılmıştık ve ikisi de kilolarında birinci olmuşlardı. Bu önemli adımı Kağıtspor sayesinde atmış ve müteşekkir olmuştuk. Biz bu galibiyetten sonra her sene gider altın madalyayla döneriz diye düşünürken işler beklediğimiz gibi çıkmayınca Tayland’a gitmekten umudumu kestim. Altı kişi gidecektik ve üçü yarışacaktı. Diğer üç kişi ben, tercüman ve müsabakalarla ilgili değerlendirme yapmak üzere MHK Başkanımız idi. Fakat onaylanmadı. Sifu Gihara’ya, arzu ederse Grandmaster Tom Keplar’ı davet edebileceğimi söyledim. Çok heyecanlandı. “Kabul eder mi?” diye sordu. “Eğer hasta veya yoğun değilse beni kırmaz” dedim. Öyle de oldu. Sifu Keplar, “Orada seninle buluşmak bile gitmem için yeterlidir” deyice gidemeyeceğimi söyleyemedim. Gelmeye çalışacağımı söyledim. Önceki yıl Avustralya’da İnosanto seminerine gidip Sifu Tom Keplar ve sevgili asistanım Sifu Soner Günday’ın misafiri olacaktım. Fakat gidememiştim. Bu sene de gidemezsem Tom’a ayıp etmiş olacağımı düşündüm. Kimi sponsor yapsaydım? İki kişi gidiş-dönüşü ismini vermek istemeyen eski bir öğrencim halletti. Üzerine biraz da Ergül Fidan ve Okan Efe beyler katkı yapınca gitmek mümkün oldu. Yarışmacımızın masrafını da Kocaeli İlim Yayma Cemiyeti üstlendi.

Ben, tercüman olarak öğrencim Oğuz Yalçın ve yarışmacı olarak öğrencim Ferhing Kara. Uçak biletlerini alıp da gideceğimiz kesinleşince özellikle Sifu Tom Keplar ve Sifu Vikas Gihara çok sevinmişlerdi. Her ne kadar THY uçağıyla uçmak istediysek de Katar Havayolları’na ait İstanbul - Doha uçağı bize en uygunuydu. Yaklaşık 4 saatte oraya uçtuk. Katar’da çok beklemedik. 1 saat içinde havaalanında işlemlerimizi yapana kadar baktık ki vakit geçmiş. Tayland’a da bir 7 saat kadar uçtuk. Nihayet Bangkok’taydık. İnanılmaz; otele gitmemiz için bizi limuzinle aldılar. İzmit’in yağmurlu ve serin havasından oldukça sıcak Bangkok havasına gelmiştik. Sri Lanka’da gördüğümüz tuk tuk dedikleri arabalar burada da dikkatimizi çekti.

16 katlı Twin Towers Hotel’e yerleştik. Her tarafında organizasyonla ilgili devasa afişler asılıydı ve başta Muay Thai olmak üzere çeşitli branşlarda sporcular dikkat çekiyordu. Sifu Keplar eşi Marianna ile gelmişti. Görünce çok mutlu olduk. Sifu Gihara da bu mutlu tabloya dâhil oldu. Sri Lanka’da gördüğümüz başta Kevin Nishantha ve Sri Lanka Jeet Kune Do Federasyonu ekibi çok sevindiler. Daha ilk gündü ve kendimizi kötü hissetmiyorduk; bu yüzden dinlenmeksizin maçların yapıldığı büyük bir spor salonuna gittik.

Not: Yukarıdaki yazı güncelliğini kaybetmemesi için araya girmiştir. “Kur’an’daki Barış” başlıklı yazı serimiz devam edecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yüksel Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.