Bu başarı alkışlanır, şapka çıkartılır

Türkiye ve Kocaeli’nin gündemi bugünlerde, eğitim.

Türkiye genelinde 3 milyon, Kocaeli’de yaklaşık 100 bin öğrenci ve ailesiyle okul yöneticileri LGS (Lise Geçiş Sınavı) ve YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarını, puanları, tercihleri, yerleştirmeleri konuşuyor.

Bakmayın siz Kocaeli yerel basının eğitimde yakalanan kaliteyi görmezden gelmesine, sınavlardaki başarıyı küçümseyerek tek satırlık bile haber yapmamasına.

Milyonlarca öğrenci arasından sıyrılıp sınav kazanan, ilk 100’e giren, soruların tamamını doğru cevaplayan şampiyon öğrenciler heyecanla kayıt yaptıracağı tarihi bekliyor.

Vali Hüseyin Aksoy, LGS’de soruların tamamına doğru cevaplayarak 500 tam puan alan 14 öğrenciyi geçtiğimiz günlerde yarım altın vererek kutladı.

Önümüzdeki günlerde YKS’de 8’i ilk 100’de olmak üzere ilk bine giren toplam 47 öğrenciyi makamına davet ederek ödüllendirecek.

Milli Eğitim Bakanlığından sonra İçişleri Bakanlığı da Kocaeli’nin örnek ve model seçilen “Keşfedilen Yetenekler”, “Hayatımız Okul”, Çölyak”, “Engelsiz Çal Kocaeli”, Kocaeli Geleceği Kodluyor” projelerini sitesinde yayınlamak üzere Kocaeli Valiliğinden istedi.

Sınavlardaki bireysel başarıların yanı sıra öğrenciler değişik alanlarda düzenlenen ulusal ve uluslar arası yarışmalarda sayısız ödüller aldılar.

En son Macaristan’ın Szeged kentinde 30’uncusu düzenlenen Biyoloji Olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden 4 öğrenciden Muammer Dereli Fen Lisesi öğrencisi Sezgin Er altın, Özel ENKA Fen Lisesi öğrencisi Ahmet Umur gümüş madalya kazandı.

Bu arada spor, müzik, sanat alanlarında yapılan yarışmalarda elde edilen başarıları ve alınan ödüller o kadar çok ki yazsam yer kalmayacak.

BOŞ YER KALMADI

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli özelinde de sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu liselerinde birinci yerleştirme sonuçlarına göre yüzde 100 doluluk sağlandı.

Çoğunluğu İmam Hatip olmak üzere mesleki ve teknik Anadolu liselerinde olmak üzere Kocaeli’de 3 bine yakın kontenjan boş kaldı.

Bu arada ilk kez bu yıl öğrenci alacak olan başkanlığını Vefa İbrahim Aracı’nın yaptığı GEBKİM OSB’de açılan GEBKİM MTAL’yi 670 öğrenci tercih ederek Türkiye’de rekor kırdı.

Yetmedi MTAL, anadolu meslek gurubu en yüksek 7.20, en düşük 35.23 yüzdelik ile ilk sıralarda yer aldı.

Aynı şekilde bu yıl açılan Gebze Mehmet Tuğrul Tekbulut MTAL en yüksek 6.39, en düşük 31.31 yüzdelik dilimle ilk sıralara yerleşti.

Fen liselerinin en yüksek ve en düşük yüzdelik dilimleri de şöyle gerçekleşti;

Kocaeli Fen 0.01- 0.92, Muammer Dereli Fen 0.36 – 1.64, Yücel Boru Fen 0.45 – 2.73, Şehit Özcan Kan Fen 0.54 – 2.84, Körfez Fen 1.72 – 4.39, Gölcük Fen 0.01 – 3.77, Darıca Fen 2.56 – 4.87, 15 Temmuz Şehitleri Fen 2.27 – 5.19, Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler 5.01 – 9.98.

Bu arada İzmit Edebali Ortaokulu 1 Kabataş Erkek, 1 İstanbul Fen, 2 ENKA Fen, 11 Kocaeli Fen, 25 Muammer Dereli, Körfez ve Gölcük Fen liselerine olmak üzere toplam 40 öğrenciyi sınavlara öğrenci alan fen liselerine göndererek yeni bir rekora imza attı.

SONUÇ:Bugün şapka çıkarıp alkışladığımız eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının yükselmesinin temelleri 4 yıl önce atıldı.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in başlattığı, Vali Hüseyin Aksoy’un talimatı sonrası geliştirilen özverili çalışmalar yakalanan başarıda ODAK (Ortaöğretim Değerlendirme ve Akreditasyon) projesinin önemli katkısı oldu.

******************************************************************

GENEL SEKRETERİNÖNCELİĞİ, ‘ULAŞIM’

Büyükşehir Belediyesi genel sekreter Balamir Gündoğdu’nun atandığı günlerde, kamuoyunda konuşulan ve tartışılan konu “Kocaeli’yi tanımayan bir genel sekreter başarılı olamaz”idi.

Neredeyse bir ay olacak bazı çevreler, beklentisi olanlar hala “ithal genel sekreter” tartışmasını yüksek sesle olmasa da sürdürüyor.

Kocaeli siyasetinde “ithal” milletvekili ve başkan adaylığının prim yapmadığını, seçim kazandırmadığını geçmişte gördük.

Ama aynı tespitin yakın tarihimizde bürokratlar için geçerli olmadığına tanık olduk.

Geçmişe gitmeye gerek yok. Türkiye’nin deneyimli ve başarılı bürokratlarından Vali Hüseyin Aksoy Trabzonlu, emniyet müdürü Necati Denizci Amasyalı, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik Rizeli.

Büyükşehir Belediyesi ilk genel sekreteri Münir Karaloğlu da Rizeliydi ama Kocaelililer hala onun dönemini, başarılarını, performansını, kazandırdıklarını konuşuyor.

Devlet yönetiminin çalışmasını ve bürokrasi yönetimini bilen biri olarak “ithal genel sekreter” tartışmasına hiç girmedim.

Yoğun göç alması ve demografik yapısı nedeniyle aidiyet duygusundan çok mikro milliyetçiğin öne çıktığı Kocaeli’de bu tür tartışmaları önyargılı ve gereksiz buldum.

Genel sekreterle ilgili görüş ve düşüncelerimi paylaşmak için tanımayı, sohbet etmeyi bekledim.

Cuma mesai bitimi sonrası Başkan Tahir Hoca ile görüşmemin ardından bir alt kattaki genel sekreter Balamir Gündoğdu’ya da merhaba demek istedim.

Randevu almamıştım. Ama sekreteri Özlem Hanımın bilgilendirdiği sayın Gündoğdu daha önce tanışıyormuşuz gibi samimi bir şekilde kapıda karşılayarak kabul etti.

Önceki yıllarda Sayın Münir Karaloğlu, Sayın Ersin Yazıcı, Sayın Tahir Büyükakın, Sayın İlhan Bayram’ın konuk ettiği odada, “Hoş geldiniz. Hayırlı olsun” dedim.

İlk kez karşılaşmamıza rağmen önceki genel sekreterler döneminde olduğu gibi samimi bir ortamda çaylarımızı yudumlarken Kocaeli’yi konuştuk, ortak dostlarımızın kulaklarını çınlattık.

Kocaeli ile görüşlerini paylaşmadan önce sayın genel sekreteri biraz anlatmak istiyorum.

İlk dikkatimi çeken özelliği; güleç yüzlü, babacan, mütevazi, devlet terbiyesi almış, başarılı olmuş saygın bir bürokrat.

Mahalli idareler genel müdürlüğünde baş kontrolör olarak görev yaparken Bakan Nihat Ergün ve Vali Ercan Topaca ile yerel yönetimler yasa tasarısına hazırlık sürecinde çalıştı.

Sırasıyla TBMM KİT Komisyonunda Raportörlük, Altındağ Belediyesi Başkan yardımcılığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcılığı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi genel Sekreterliği,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında müsteşar yardımcılığı, son olarak EGO Genel Müdürlüğü yaptı.

Özetle; Balamir Gündoğdu, kamu yönetimi, belediye bütçe ve muhasebe sistemleri, idarenin yeniden yapılanması, yerel yönetimler konularında deneyimli, devlet bürokrasisini tanıyan tecrübesi olan, metropol şehirlerin imarı konusunda uzman, 39 yıllık meslek yaşamında adı en küçük şaibeye karışmamış bir isim.

Başka? Balamir Gündoğdu, EGO’da daire başkanı olarak çalışan, 17-25 Aralık sürecinde açılan soruşturma sonrası açığa alınan, FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminin ardından tutuklanan Nuri Gündoğan tarafından “Köpek gibi yalvaracaklar, boyunlarına ip geçirecekler” diyerek tehdit edilmiş.

ÖNCELİĞİ ULAŞIM

Ulaşım, imar ve turizm konularında deneyimli olan genel sekreter Balamir Gündoğdu’nun önceliği “ulaşım” olacak.

En büyük şansı; Kocaeli’nin gelecek 25 yılını kapsayan “ulaşım master planı” masasında hazır.

Başkanlığını yaptığı şehrin ulaşım sorunlarını A’dan Z’ye bilen, çözüm için proje üreten ve geliştiren Tahir Büyükakın gibi başkan, Gökmen Mengüç gibi genel sekreter yardımcısı, Ahmet Çelebi gibi UKOME başkanı, Salih Kumbar gibi Ulaşım Park AŞ genel müdürü ile çalışacak olması nedeniyle şanslı.

Gündoğdu’yu ulaşım sorununun çözümünde başarıya götürecek en önemli referansı ise Ankara’da EGO genel müdürlüğü döneminde hayata geçirdiği projeler.

Bir: Vatandaşların güvenli, hızlı, konforlu ve her noktaya en ekonomik şekilde ulaştırırken toplu taşıma hizmetini vatandaşların ihtiyacına göre belirledi.

İki: Gelişen teknolojinin sisteme entegrasyonuyla toplu ulaşımın daha nitelikli hale getirilmesi sağlandı.

Üç: “Durak Ankara”uygulaması ile cep telefonundan anında kent içi otobüs ulaşım bilgilerine ulaşıldı.

Dört: Türkiye’nin toplu taşım amaçlı ilk teleferiği için Yenimahalle-Şentepe Hattı’nda çalışmalara start verildi.

Beş: Demir ve lastik tekerlekli, teleferik toplu taşıma araçları birbiriyle entegreli ve aktarmalı hizmet veriyor.

Balamir Gündoğdu’yu dinlerken heyecanlı olduğunu ulaşımın yanı sıra turizm konusuyla da yakından ilgilendiğini gözlemledim.

Sayın Başkanın talimatları doğrultusunda bürokrat ve teknokrat ekibiyle Kocaeli’de devam eden ve başlayacak projeleri hayata geçirmek için 7/24 özveriyle çalışmaya hazır olduklarını gördüm.

Sayın genel sekretere bir kez daha hoş geldiniz diyor, başarılar diliyor, ayrılırken önceki genel sekreterler gibi hoş bir seda bırakacağına inanıyorum.

******************************************************************

FİKRİ IŞIK SAHADAAKİF YILMAZ NEREDE

TBMM milli eğitim komisyon üyeliği, bakanlık, başbakan yardımcılığı yapan, halen Kocaeli milletvekili olan Fikri Işık, Kocaeli’nin sorunlarını dert edinen, çözüm arayan, hayata geçirilen projeleri takip eden ender siyasetçilerdendir.

Fikri Beyin olmazsa olmazı ise eğitimdir.

Kocaeli’de öğretmen açığının en aza indirilmesinde, okul ve derslik sayısının arttırılmasında desteği ve katkısı yadsınamaz.

Fikri Bey önceki gün milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ile Kartepe bölgesine çıkartma yaptı.

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, ilçe milli eğitim müdürü Ferhat Dilek ile önümüzdeki eğitim öğretim yılında açılacak okulları gezdi.

Turizm ve Otelcilik Anadolu Meslek Lisesi, Güzel Sanatlar Anadolu Meslek Lisesi, Özel İş Eğitim Okulları inşaatı hakkında bilgi aldı.

Uzunçiftlik’te KOÜ Prof. Dr. Baki Komsuoğlu MYO bitişiğinde 39 dönümlük arsa içinde milli eğitim tarafından yaptırılan ve yaklaşık 30 milyon harcanan “Eğitim Kampüsü”nde inceleme yaptı.

Hafif- Orta- Ağır Engelliler için yaptırılan 12 derslikli “Kartepe Özel Eğitim Uygulama Okulu” ( I. Kademe, II. kademe, III Kademe) önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci almaya başlayacak.

Kampüs içinde spor salonunun da bulunduğu bir diğer okul, Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi.

24 derslikli 500 koltuklu konferans ve sinema salonu olan okulda öğrenim görecek öğrenciler çok şanslı.

Maşukiye’de 10 yıl önce programlanmasına rağmen çeşitli engeller nedeniyle geciken, 3 yıl önce programdan çıkarılması gündeme gelen, Fikri beyin müdahalesiyle vazgeçilen 200 yataklı, 16 derslikli 480 öğrenci kapasiteli deniz ve göl manzaralı Turizm ve Otelcilik Anadolu Meslek Lisesi de önümüzdeki yıl açılacak.

TOKİ tarafından ihale edilen ve yaptırılan, konferans salonu bulunmaması nedeniyle Hizmet İçi Eğitim Merkezi olma özelliğini yitiren okul ve otel milli eğitimin inşaatlarıyla kıyaslanmayacak kadar kötü.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ahmet - Kocaeli eğitimde tırmanışa geçti. Yorumlarınız isabetli hocam. Sn.Valimizin ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin, okul yönetici ve öğretmenlerinin payı büyük.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Temmuz 16:47


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?