Yavuz başkan!… Keşke…! Neyse…!

Milletvekili olduğuna sevindiğim ve yakından takip ettiğim tek isimdi!

Herkes gibi ben de kendisinden fazlaca ümitliydim.

Yeri geldiğinde Muhsini tavır, yeri geldiğinde Hüseyni duruş gösterebilecek bir potansiyeli vardı!

Doğruyu kim söylerse söylesin doğru, yanlışı kim yaparsa yapsın yanlış diyebilecek, hatayı kendi yaparsa özür dileyebilecek biriydi!!!

Liderlik vasfının yanı sıra, siyasi edebiyatı, hitabeti, etkileyici ses tonu olan, iyi bir hatipti.

Gerektiğinde akrostiş şiir gibi konuşabilen, ilk tanıştığım gün hakkında söylenenler doğruymuş dediğim modern çağın yol başçılarından biri.

Bugüne kadar da Allah için hakkını verdi.

****

Evet! Benim ve onu yakından tanıyan pek çok kişinin hakkında bunları düşündüğü birinin, “ihtimalen” yanlış olduğunu düşündüğümüz bir davranışı ve sonrasında gelişen olaylardan bahsedeceğim sizlere.

Evet bu isim siyasetin gelecek vaat eden isimlerinden Yavuz Ağıralioğlu!

****

Ne olduysa Meclis Başkanının ev sahibi olduğu ve partisinin grup başkanvekili olarak katıldığı “o meşhur kocaman ihtişamlı ve mazisi olan yuvarlak masada açtığı” iftar resimlerini kendi sayfasında paylaştıktan sonra oldu!

Ben dahil, onu tanıyan “ve önemseyen” yüzlerce kişi birkaç dakika içerisinde aşırı tepki vermiştik.

Duygusal ve anlık tepki veren insanlar olduğumuz ve bizdeki Yavuz başkan algısı farklı olduğu için tepkimizin dozu galiba biraz yüksekti.

Evet!

Ama o da sıradan bir vekil değildi!

Haliyle herkes için normal karşılanabilecek bir davranış, onda normal kabul edilmemeliydi.

Etmedik!

Tabi tepki verenler olduğu gibi tepki verenlere tepki verenler de çok oldu.

Özellikle bu tepkilerden en fazla ben nasiplendim.

Yaptığımın dar görüşlülük olduğu, Yavuz başkanın muhakkak bir bildiği olduğu, siyasetin mecburiyetleri olduğu, hatta ve hatta yıllardır işsiz sahipsiziz(!) ilk kez bizden biri o masaya oturdu, ondan iş aş bekleyenler var bile dendi!!!

****

Tabi söylenenlerin hiçbirine katılmıyorum.

Hele hele bir “kim için olursa olsun” bildiği vardır lafına karşı olduğum kadar hiçbir ifadeye karşı değilim ki, Yavuz başkanın da başkası için o cümleyi daha önceden kurduğuna ve kuracağına inanmak istemem.

Gerçi beni eleştirenlerin içten içe bana hak verdiklerini ve aslında!

Reis hakket ya, senin o masada ne işin vardı, partinde bir sürü profesyonel vekil var(!) onlar gitseydi de sen gitmeseydin diyemedikleri için, bana verdikleri tepkinin ölçüsü biraz daha fazla oldu ya, neyse!

Vatan sağ olsun, olur öyle şeyler, hem üzülmelerine gerek yok ben onların adına da eleştirdim.

Çünkü Yavuz başkanın da hata yaptığında bir bildiği vardır demek yerine dostları tarafından ikaz edilmeye ihtiyacı vardı.

Görevimdi, görevimi yaptım.

Evvela ifade etmeliyim ki; benim derdim(!) Yavuz başkanın katıldığı iftar değil, iftarda oturduğu o masayla!

Bir daha ifade etmeliyim ki; benim derdim, milletvekili olmadan önce kendisinin de eleştirdiği ve geçmişte tasvip etmediğimiz pek çok (yerli-yabancı) siyasetçi, yazar, sanatçı ve akil vs. vs. diye tabir edilen şahısların oturduğu o ihtişamlı masayla!

Başkasını bilemem, ama o masanın bende olumsuz hatıraları var.

****

Ne bileyim grip olsaydı da katılamasaydı!

Mazeret bulup yerine başkasını yollasaydı, hiç olmadı “bari” o resimleri kendi sayfasında paylaşmasaydı.

Arka taraflarda o masadan daha küçük masalar da vardı, onlara otursaydı!

Oturduğu masa üçgen ya da kare olsaydı, ne bileyim herkes protokol düzeni oturmuşken o sandalyeye bağdaş kurup otursaydı, yani işin özü bizim Yavuz başkan da o masaya efendi efendi herkes gibi oturmasaydı ya!

Neyse!

****

Yediği tarhana çorbası dahi olsa! o ihtişamlı masa bize ejder meyveli smoothie yi hatırlattı ya, neyse!

Ve üstüne üstlük Yavuz başkan, tepkilerimizin nedenini anlamayarak!

Ey rakiplerim! Geçmişte bizimkileri çok üzmüşsünüz haksızlıklar etmişsiniz bakın ben onları da temsilen size yaklaştığım için bana ne kadar kızdılar!

Ne yapın ne edin, çok geç olmadan açtığınız yaraları kapatın hatta ben de yardım ederim tarzındaki siyasi edebi manzume “muhataplarının um-run-da olmadığı kadar” beni ve benim gibi düşünenleri de ayrıca üzdü ya, neyse!

Her şey bir yana Yavuz başkanın gün geçtikçe meclise alışacağı, göre göre konuşa konuşa normalleşeceği veya profesyonel siyasetçi olacağı fikri bizi üzmüştü ya, neyse.

Hele hele ekonomik kriz, alt gelir seviyesindeki insanları bu kadar bunaltmış ve dahi bazı vatandaşlarımızın işsizlikten ve çaresizlikten kendine zarar verdiklerini canlarına kast ettiklerini duymaya başlamışken, Yavuz başkanı da o masalarda gördük ya!

Neyse!

****

Belki de haksızlık ediyoruz! Nihayetinde mecliste 600 vekil var ve o da onlardan biri!

Ayrıca hata yapsa bile hatasında erdem arayan sevenleri de var!

****

Aslında biz isterdik ki; Yavuz başkan kendini biraz geri çekse, her soruyu o sormasa her cevabı o vermese, her davete o katılmasa, her sandalyeye o oturmasa, her riske o girmese!

Önemli şeyler olduğunda herkes acaba, Yavuz başkan ne diyecek diye merak etse!

Yeri geldiğinde gitmeyerek, yeri geldiğinde konuşmayarak tepki verse, meclisteki mesaisine ve zaman ayarlı basmalı masa mikrofonuna biraz ara verip Anadolu’yu gezse!

Tıpkı Muhsin başkan gibi!

Keşke…!

Neyse…!

Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah, selam ve dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

y.a.d - öncelikle okuduğunuz ve önemseyip yorum yazdığınız için teşekkür ederim.rn...bu günkü siyasal iktidar kendinden olanlar tarafından eleştirilmediği ve kendinden olmayanların eleştirilerini önemsemediği için ülkece, ülküce, dince bu haldeyiz. eleştirdiğim için sosyal medya paylaşımlarıyla tepki verdiğim için kalitemin düştüğünü düşünüyorsanız benim kalitem hep aynıydı siz abartmışsınız. bu arada sizi izmit'e değil, sizi size şikayet ettim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mayıs 11:42
02

Hacı abin - Biz bizeyiz Yücel bey. Bizi izmit e mi şikayet ediyorsun. Yanında duranlara bir kez daha bak dostunu arkadaşını başkasına şikayet etme lütfen. Hatalı bir paylaşım yaptın, aksini düşünüp kendini kurarsan tabiki haklı çıkarsın. Kaliteyi yeniden yükseltmen temennim. Hayırlı günler dilerim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mayıs 11:42

Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?