10 adımda köşe nasıl dönülür!

Maddiyatçı, çıkarcı, hatta suçlu nesildeki artışın nedeni, nesillerimizi değerlerimiz üzerine değil de, farkında olmadan çıkarlarımız üzerine mi yetiştiriyoruz diye düşünmeden edemiyorum.

Çocuklarımız haliyle bizi örnek alarak büyüyor!

Maalesef bize manevi değerleri aşılaması gereken pek çok vaizimizin dahi minberlerden söyledikleri ile yaşantısının pek alakası yok gibi!

Tabi bu söylediklerimin hepsi benim şahsi düşüncem, kesinlikle doğrudur diye iddia da etmiyorum.

Ama istatistikler ortada!!!

Pek çoğunuzun da kabul edeceği üzere, değerlerinden gün geçtikçe uzaklaşan kolay suç işleyen gençlerin sayısı, gün geçtikçe artıyor.

Sorunlarımızı çözmek için önce sorunun varlığını kabul etmemiz gerektiğini bilmemiz lazım.

Onun için sizlere bu yazımda biraz ihmal ettiğimiz değerler hakkında ki düşüncelerimi paylaşmak becerebilirsem önerilerim ile faydalı istiyorum.

MADDİ DEĞERLER konusunda milletçe başarılı olduğumuzu ve bu maddi değerleri yaşantısının merkezine koyan insanları!

Her şartta kazanma arzusu taşıyan, kolay adam harcayan, kazanmak için her yolu mubah sayan, bugün sövdüğü insanı yarın işine gelince övebilen, çok kolay iftira atabilen, her şarta haklı çıkmayı becerecek argümanlara sahip olan, insanlığa değil de kendine fayda sağlayacak gayretler içerisinde olan, kaybedeceğini anladığı zaman elinden dilinden her türlü kötülük gelebilecek, kendi menfaatine dokunan insanları “menfaatine yaradığı sürece” hak hukuk gözetmeden kayırabilecek zihniyete sahip insanlar diye tarif ederek onları Allah’a havale ederek konuyu kapatıyorum.

Manevi değerleri yaşantısının merkezine koyan insanları da!

Maddi değerleri yok saymayan, ama onların esiri de olmayan!, o kazançları amaç değil! sadece dünyalık ihtiyaçlar için araç olarak gören, bu dünyanın imtihan dünyası olduğunu bilen, Dini ve Milli hassasiyetleri olan kişilikli insanlar diye özetleyerek sayılarının çoğalması için dua ediyorum.

Evet saygıdeğer okuyucu;

Yüce Allah’ın; adaleti iyiliği yardımlaşmayı paylaşmayı tahammülü hoşgörü ve merhameti emrettiğini….

Peygamber efendimiz’ in; İslam’ı güzel Ahlak olarak tarif ettiğini

Hz. Ali’nin; Devletin Dini Adalettir diye özetlediğini

Atatürk’ün; Gençler! Sizler almakta olduğunuz terbiye, irfan ve insanlık ile, medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız diye öğütlediğini.

Alparslan Türkeş’ in; Gençler! Hepiniz birer Türk Bayrağı'sınız, Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin diye tavsiye ettiğini.

Muhsin Yazıcıoğlu’ nun; iki saniye sonrasına garantimiz olmayan hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok diye söylediği sözleri ihtiyaç duyduğumuz değerler olarak özetler ve bu değerleri esas alarak nesiller yetiştirir isek bence geleceğe dair hiçbir endişemiz olmaz.

Emin olun yukarıdaki Allah’ın emri, Peygamberin tavsiyesi ve diğer kıymetli şahsiyetlerin maneviyat dolu sözleri, bizleri var eden insan olma yanımızı pekiştiren değerleri özetlemeye çocuklarımıza öğretmeye yeter de artar bile.

Bizler ilahiyat alanının profesyonelleri veya manevi sözlerin tüccarları olmamalıyız, elbette günahlarımız var! pişman olan tövbe eden ve tekrarlamamaya çalışanlar olmalıyız.

Adaletli ve şeffaf yönetim anlayışını ve insani değerleri Tunceli ili ovacık ilçesi komünist belediye başkanına terk edip! bol akçeli işlere yoğunlaşır, zevk-ü Sefa içerisinde etrafımızda ki mutlu azınlıklar ile lale devri yaşar isek gelecek nesillerin onlara özenmesinin önüne geçemeyeceğimizi de iyi bilmeliyiz.

Umarım hala, 10 adımda köşe nasıl dönülür diye bir formül yazmamı beklemiyorsunuzdur!

Yaptığımız, yazdığımız, konuştuğumuz, uyguladığımız her şeyde Allah rızası gözetir, her şeyi illa da maddi bir kazanca “yüzdeye” bağlamadan, belki bize bir mevki, makam veya kazanç olarak geri döner diye şartlanmaz isek belki köşeyi dönemeyiz ama en azından çukura da düşmeyiz.

Yazdıklarımdan faydalanmayı yüce Allah! bana da nasip etsin inşallah.

Çarşamba günümüz de mübarek olsun, selam ve dua ile….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.