Güzel hareketi takdir etmek, çirkini de yermek gerek

İnsanların yaptıkları kendi kişiliklerini ortaya koyar. Kimi zaman polis teşkilatından birilerinin yaptıkları çok eleştirilir ve hemen hemen her olayda polisin yapmış olduğu en ufak bir şey bazen çok fazla abartılır.

Kimi zamanda polis ne yaparsa yapsın kimse çok fazla ses çıkarmaz. Son dönemlerde polis eskiden olduğu çok fazla gündeme gelmemektedir. Bu da sevindirici bir haberdir. Emniyet teşkilatının içerisinde de toplumun her kesiminden insan yer almaktadır. O nedenle emniyet teşkilatında yer alan insanların da farklı davranışlar ve değişik karakterlerde olmalarını doğal karşılamak gerekmektedir.

İki kişi arasında karşılaştırma yapmak isterim:

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Gölcük Ilıca'nın açılışında, gelen ziyaretçilere araçlarını park etmek için yol gösteren polis arkadaşlardan bir tanesi araçları yönlendirirken bende aracı yolun kenarında uygun bir yere çektim. Yolu engelleyecek bir durum da olmamasına rağmen görevli arkadaş; aracımı oraya çekmemem gerektiğini aksi halde aracı çektireceğini soğuk bir ifadeyle dile getirdi. Ters bir insan olsam zaten bunaldığım o sıcakta onunla tartışmaya girerdim. Yanımda muhabir arkadaşlardan birisi bulunuyordu etkinlik de başladı başlayacak tartışmaya girmeden aracı daha uzak bir yere park ederek tesislere kadar yürüdük. Tören bittiğinde ise aynı görevli polis hala orada ve benim aracımı kaldırmasını istediği yerdeyse bir minibüs duruyordu. Demek ki istenildiğinde o alana araç park edilebiliyormuş ve bazen görevli de olsa tartışmak ve hakkını aramak gerekiyormuş bunu anladım.

Aynı günün akşamı televizyon seyrederken Bursa'da bir trafik polisinin haberini gördüm. Akşam yolda denetim yaparken Balıkesir’e asker almaya giden bir aileye araçlarının trafikten men edilmesi gerektiği söylüyor. Görevini yapıp aracı trafikten men ediyor ama o ailenin üzüldüğünü görünce o mübarek kandil akşamında o insanlara kendi arabasını takdim ediyor.

Bahsettiğim iki polis memuru da görevlerini yapıyor. Birisi sadece devletin kendisine vermiş olduğu yetkiye dayanarak diğeriyse devlet yetkisinin yanında yüreğinin sesini dinleyerek ve insanlara yardımcı olmayı da amaç edinerek...

Dedik ya her toplumda olduğu gibi Emniyet Teşkilatının içerisinde de farklı davranışları olan insanlar elbette olacaktır. Bu sebeple bir kişinin yapmış olduğunu bir topluma mal etmek doğru olmaz. Çünkü o teşkilat içerisinde çok değerli insanlar da var.

Elbette ikinci örnekteki polisin yapmış olduğu insanlık herkesin yapması gereken bir davranıştır. Günümüzde toplumumuz iyilikten o kadar uzak kalmış ki gördüğümüz ufacık bir iyilik bile bizi düşündürür hale getiriyor. Bu iyilikler eskiden olsa sıradan bir davranış gibi görülebilirdi ama her geçen gün teknolojik olarak gelişmemize rağmen toplum değerlerimizden uzaklaştığımız için bu olaylar daha çok önem arz ediyor. Onun için bu davranışından dolayı o polisi takdir ederken diğer harekette bulunanı da yermek gerektiğine inanıyorum.

Kalın sağlıcakla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.