Sandıklar kalkmazsa!

Giderek daha da garipsenmeyen, normal gibi gösterilen, “hak” sayılan, “hak”ları, “ama” ve ”fakat”larla yönleri ve amaçları değişen gelişmeler yaşıyor, adeta akıl tutulmasına yakalanıyoruz…

Taraf olanların da bir zaman sonra bertaraf olabildiğini.. Seçimle gelenlerin yerine atanan kayyumlarla, yerel seçimlerin gereksizliğini.. Seçimle gelen(!) üniversite rektörlerinin artık doğrudan atanarak, yine seçimlerin gereksizliğini.. Yazılarıyla, çizimleriyle eleştirenlerin hapse atılarak, yazı, çizi, düşünce ve fikirlerin gereksizliğini ya da tehlikesini(!) yaşıyoruz.

En büyük siyasal demokratik travmayı ise seçimle gelen iktidar liderinin, başbakanın, görevden alınarak, seçimlerin önemsizliğine, baş muhatabının ve ilgilisinin feraseti ile alışıyoruz…

Acaba, bunca yaşanma, akıl tutulması, gereksizlik(!), önemsizlik, yakalanma, tutuklanma, alışma ve alıştırmayı, yenisarı öküzler olarak not mu etmek lazım dersiniz..?

Kaymakam ve valilerle, atanmış memurlarla birleştirilen, yerel siyasi görev ve makamlar, yönetimler, bundan böyle devletleştirilecek ve seçimler gereksiz mi görülecek? Demokratik, serbest genel seçimlerin yerine, seçimsizlik mi seçilecek…!

Yıllardır yetersiz muhalefetten, siyaset ve politika üretememekten şikayetçi olan toplum (yani gündeme getiren kesimler!), demokrasimizin ileriye gidememesinin gerekçeleri içinde, acaba şimdiye kadar yaşatılan darbelerin neden olduğu “demokratik molaların” yerini ve önemini hatırlamayacaklar mı?

Siyasi partiler kanunu ve seçim kanunlarının yetersizliğini, muhtemel adayların, liyakatli siyasetçilerin önlerinin tıkanması yolundaki engelleri görmeyecekler mi? Bu yöndeki eksikliklerimizin tamamlanmasının önemini, elzemliğini görmeyecekler mi? Milli iradenin gerçekten tecellisi için bir şeyler söylemeyecekler mi?

Yoksa, koca bir şehrin siyasi idarecilerini bile, sadece iki, hadi diyelim 8-10 dudak arasına hapsetmenin sürdürülmesine göz yummaya devam mı edecekler?

Peki, ya onlarca yıldır mağduriyetler yaratanlar, kendileri gibi olmayanları ötekileştirenler, yok sayanlar; toplumun anlamadığını(!) iddia ettiklerini, eğitemediklerini(!), ileriye taşıyamadıkları demokratik seviyeyi, kendi yanlışları ve en büyük kabahatleri olduğunu anladılar mı? Anlarlar mı?

Kaç yazımda belirttim hatırlamıyorum. Özellikle 2011 seçimlerinden itibaren yeni bir Türkiye siyasetinin olacağını ve bu yoldaki en temel eksikliğin de milli iradenin tecellisinde yaşanacağını muhtemel gördüğümü belirtmeye çalıştım.

Yaşananlar ortada! Siyasi partilerin durumları ortada! Siyasetimizin de, siyasetçilerimizin de! Yargının geldiği, medyanın bulunduğu nokta da ortada!

7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri ile birlikte yine çok farklı bir siyasal zemin oluştu. Korku duvarları yeniden örülmeye, tehdit ve gelecek endişesi ortaya sürülmeye başladı. Dostlar ile düşmanlar, itilaf ile ittifaklar, doğrular ile yanlışlar bazı konularda yer değiştirdi.

Önümüze muhtemel çıkarılacak yeni anayasa referandumu, hatta başkanlık sistemi referandumu ile çıkacak sonuçlar, gelecek siyasi tercihlerimizi nasıl etkileyecek, mevcut siyasi partilerimizin konumları ve gelecekleri, devlet düzenimiz ne olacak merakla bekliyoruz…

Şimdiden söyleyelim! Referandumlarda alınacak sonuçların da iyi okunması, yeni siyasi konumların ve adımların belirlenmesini zorunlu kılacak. En son olarak da, tarihlerinde bir değişiklik olmaz ise eğer, yapılacak olan yerel ve genel seçimlerin sonuçları ne olacak? Bekleyip göreceğiz..

Bunları elbette ki, önümüzden sandıklar kalkmazsa anlayabileceğiz..!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.