Muhalefet tavrından vazgeçmeli

Türkiye de alışıla gelmiş bir durum var iktidarın yaptığı her şeyi muhalefet eleştirir.
Lakin garip bir durum var ortada yapılanları eleştiren muhalefet çözüm noktasında ortaya bir şey koyamamakta ve galiba Türkiye de en büyük sıkıntıda bu.
Nitekim İktidarın yaptığı her şeyin doğru olduğunu söylemiyorum. Elbette yanlışları da var.
Ama bazı yapılanlara baktığımızda toplumda kimseye zararının olmadığını ve toplumu da bir anlamda kutuplaştırmadan kurtaran uygulamalar da olsa yine de muhalefet karşı çıkıyor.
Daha önce kamuda ya da özel kurumlarda başörtüsü serbest edildiğinde de farklı sesler yükseldi. Daha sonra bu konunun aslında abartılacak bir tarafın olmadığını gördük ve nitekim bugün hem kamu hem de özel yerlerde başörtüsü sorun olmaktan çıkmış durumda. Hatta mecliste de hayatın her aşamasında olduğu gibi başörtülü milletvekillerimiz var.
Şimdi sormak isterim toplumun aslında bir anlamda bir birine bakışı da değişti.
Neden diyecek olursanız şimdi günümüz toplumunda baktığınızda annesi başörtülüyken kızının başı açık. Şimdi siz bu zihniyetle bunları bir birine düşman edersiniz.
Diğer türlü bunların arasında hiçbir sorun yok.
O zaman bu toplumun her katmanında isteyen belli ölçüler dahilin de istediği gibi giyinse ve o şekilde çalışmasının ne mahsur vardır diye düşünüyorum.
Şimdi Hükümet isteyen ortaokul öğrencilerinin başörtü takabileceği konusunda bir karar almak üzere ve lise de de başörtüsü serbest bırakılıyor diye muhalefet kıyameti kopartıyor.
CHP ardı ardına açıklama yaparken.
MHP’den de farklı sesler çıkmaya başladı. Hatta Özcan Yeniçeri, avazı çıktığı kadar bağırıyor ve bu başörtüsü meselesini Ak Parti’nin oy deposu olmaktan kurtaracağız.
Evet keşke Milliyetçi muhafazakar bir partiden böyle bir şey beklenir. Ama ne gezer! Bizim milliyetçi muhafazakar geçinen kardeşlerimiz, maalesef solcu kardeşlerimizin göstermediği tepkileri gösterince insanların zoruna gidiyor.
Şimdi ben kendimce bir tespitte bulundum ve şu anda kurumumuzda çalışan arkadaşlarımızın hepsi ayrı görüşlerde ortak özellikleri de hepsi bu ülkeyi seviyor ve işlerini iyi yaptıkları için bu kurumda çalışıyor.
Yoksa hiç birisinin ne giyimi ne de kuşamına bakmıyoruz.
Başı açık olanda kapalı olanda bizim için aynı değerde başını kapatanın aklında bir gerilik olmaz başını açanında zekâsında fazlalık olmaz. Ama maalesef bunu birileri anlamamakta ısrar ediyor.
Bunun tam tersi de olsa yine bir şey değişmez.
Yani birileri bir şeyleri anlamak istemese de, olması gereken ve yapılması gerekenler mutlaka yapılır.
Muhalefetten beklenen bazı konularda belli adımları atması ama bunu da şimdiye kadar doğrusunu isterseniz göremedik.
Doğru her şeyi bence de Ak Parti’ye bırakmasınlar biraz da kendileri bir şeylerin çözüm noktasında halkın yararına olan adımları atsınlar.
İşte o zaman inanın bu ülkeye çok daha faydalı işler yapmış olurlar.
Aslına bakarsanız toplumun arasında bu konuda hiçbir sorun yok.
Bütün kutuplaştırmaları politikacılar ve siyasetin içerisinde olanların davranışları belirliyor.
Sadece bu konular elbette iktidarın meselesi değil.
Muhalefete oy veren insanlar arasında da mutlaka bu konunun ilgilendirdiği insanlar vardır.
Olayları yorumlarken yada olaylara yaklaşırken kendi bireysel düşüncelerinden ziyade toplumu ilgilendirdiği şekilde yorumlamalarını bekleriz.
Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?