AKP MEYDANLARA SIĞMIYOR CHP SALONLARDA OY İSTİYOR

16 Nisan; Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, istikbalimiz, istikrarımızın için önemli tarih.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin”oylanacağı o gün tüm randevuları, programları, seyahatları iptal edelim.

Vatandaşlık görevini yerine getirmek için 20 gün sonra sandıklara koşalım.

TBMM’de AK Parti ve MHP’nin 339 oyu ile kabul edilen sistem değişikliğini“evet”diyerek onaylayalım.

Ya da“hayır”oyu kullanarak darbecilerin ürünüolduğu için karşı çıkılan1982 Vesayet Anayasası ile yola devam diyelim.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ilk oyumu kullandığım, gazeteci olarak ilk seçim mitingini izlediğim 10 Ekim 1965 tarihinden buyana siyasi gelişmeleri takip ediyorum.

Meydanlarda Osman Bölükbaşı’dan Turhan Feyzioğlu’na, Ferruh Bozbeyli’den Ekrem Alican’a, Cem Uzan’dan Murat Karayalçın’a, İsmet İnönü’den Süleyman Demirel’e, Turgut Özal’dan Bülent Ecevit’e, Alparslan Türkeş’ten Necmettin Erbakan’a, Tansu Çiller’den Mesut Yılmaz’a, Necdet calp’ten Turgur Sunalp’e, Hüsamettin Cindoruk’tan Muhsin Yazıcıoğlu’na, Behice Boran’dan Selahattin Demirtaş’a, Deniz Baykal’dan Yıldırım Akbulat’a, Abdullah Gül’den Recep Tayyip Erdoğan’a, Ahmet Davutoğlu’dan Devlet Bahçeli’ye, Binali Yıldırım’dan Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar onlarca lider ile 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbelerini gerçekleştiren Orgeneraller Cemal Gürsel ve Kenan Evren’i dinledim.

Akıllarda anılar, anekdotlar, iftiralar, iddialar, kavgalar, sataşmalar kaldı.

En çok da CHP liderleri ile dönem dönem DP, AP, DYP, ANAP, MHP, SP, AK Parti liderlerinin karşılıklı atışmaları ve suçlamaları.

Meydanlara sığmayan liderlerin askeri müdahaleler ve post modern darbeler sonrası 15-20 metrekarelik cezaevi koğuşlarını paylaşmaları.

Gelelim bugüne; 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi partilere ve liderlere.

AK Parti meydanlarda topladığı on binlerden, yüzbinlerden Anayasa’da yapılan“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”değişikliğine“evet”demelerini istiyor.

CHP ise“hayır”oyu verecek seçmenleri meydanlarda toplayamayacağını görmüş olacak ki 300-500 kişilik salonları tercih ediyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na miting yaptıramıyor. Kocaeli’ne yapacağı ziyaretin tarihini bile belirleyemiyor.

Daha geniş kitlelere seslenerek kararsızları“hayır”oyu kullanmaya ikna etmek yerine“Körler ile sağırlar birbirini ağırlar”misali kahve köşelerinde birbirlerine Anayasa değişikliğini anlatıyor.

Belli ki; İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın“Herkes birbirinden bağımsız çalışacak”dediği Bozkurt Uslu başkanlığında Erdem Arcan, Hamiyet Göksu, Hatip Tekin, Hüseyin Erol ve Sefa Sözer’den oluşturulan il referandum koordinasyon kurulunu, referandum gelip geçecek ortalıkta gören yok.

Kocaeli’yi İzmit, İzmit’i Yahya Kaptan ile Plajyolu’ndan ibaret sanma huyundan vazgeçememiş olacaklar ki,“Küçük olsun benim olsun”der gibi CHP’nin oy potansiyeli bölgelere sıkışmış kalmışlar.

PARTİLİLERE 400 BİN TL SALMA

AK Partililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “16 Nisan’da yüzde 60 oy ile Anayasa değişikliğini taçlandıracağız” açıklaması doğrultusunda seçmenlerden evet oyu isterken CHP’liler il binası telaşına düşmüş.

Başkan Cengiz Sarıbay, dört tarafı trafiğe kapalı Fethiye Caddesi Feridun Özbay sokakta 1 milyon TL’ye satın aldığı bina ile övünüyor.

Görenler, Kemal Öz Apartmanı 2.katında asansörsüz parti binasının iç donanımı ve mobilyaların çok güzel olduğunu söylüyor.

İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, milletvekilleri ve il yönetim kurulu üyeleri ile yaptığı ilk toplantıda; emeği geçenlere teşekkür etmiş, katkı verenlere plaket vereceğini söylemiş.

Plaket alacaklardan sadece yönetim kurulu üyesi Harun Yıldızlı’yı açıklamış.

Ya diğerleri? Diğerleri sır gibi saklansa da biraz araştırınca kimler olduğunu öğrenmek zor olmuyor.

1 milyon liraya alınan binanın 600 bin lirasını genel merkez göndermiş.

Kalan 400 bin lira gelmiş geçmiş milletvekilleri, il başkanları, milletvekili adayları, belediye başkanları, il yöneticileri, CHP döneminde belediyelere iş yapan müteahhitlerden “bağış” alınarak tamamlanmış.

Sizin anlayacağınız Başkan Sarıbay, geçmişte köylerde işlerin görülmesi için ihtiyar heyeti kararı ile her evden toplanması gereken “salma” adı verilen para misali parti üyelerinden para toplamış.

İddialara ve söylenenlere bakılırsa; Mevcut ve önceki dönem milletvekillerinden 10’ar Bin TL istenmiş.

Haydar Akar, Fatma Hürriyet Kaplan, Tahsin Tarhan, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Erol Köse, Hurşit Güneş, M. Hilal Kaplan, Salih Gün, Rıza Sirmen, Kenan Akman’ın 10’ar Bin TL verdikleri için plaket almaya hak kazanmışlar.

İzzet Çetin, Onur Kumbaracıbaşı, Cevdet Selvi, Bekir Yurdagül, Halil Çalık, Turhan İmamoğlu’nun para verip vermediği başkan Sarıbay listeyi açıkladığında öğreneceğiz.

Milletvekili adaylarından Turan Dumlu ve Cuma Karavar’ın da 10 Bin TL bağış yaparak plaket almayı hak ettiği konuşuluyor.

5 Bin TL bağış yapmaları istenen önceki belediye başkanları Metin Alan, Fikret Toker, Kenan Evin, Ahmet Arıt, Cevdet Şahin’den kaçının Başkan Sarıbay’a “evet” kaçının “hayır” dediği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Mevcut il başkanlarından Cengiz Sarıbay başta olmak üzere Ferhan Şensoy, Cihat Altunyuva, Rıdvan Alkan, Cevdet Barış, Yalçın Kuşkan’ın ne kadar bağışta bulunduğunu tahmin ediyorum.

Zeynel Başlak ve Alparslan Seymen’in yanı sıra mevcut ilçe başkanlarının da 5-10 Bin TL olmasa da bağışta bulunduğu söyleniyor.

En çok da il başkanı Cengiz Sarıbay’ın ne kadar bağışta bulunduğu merak ediliyor.

20 gün sonra yapılacak referandumun ardından Başkan Sarıbay daha fazla geciktirmeden yaptıkları bağışlar ile plaket almaya hak kazanan isimleri açıklar bizler de öğreniriz.

Cengiz Başkan, referandumdan çok 400 Bin TL’lik açığı kapatmak için salma çıkardığı isimler ile ilgilenirken lütfedip parti tabelasını da bi zahmet yerine asıversin.

CHP’nin kapısını çalmak isteyenler kapı kapı sokaklarda parti binası aramasın.

Resmi Internert sitesindeki il başkanlığı adresi Karabaş Mahallesi Abdurrahman Yüksel Caddesi kaptanlar Apt. İzmit-Kocaeli adresini kaldırsın.

Yeni adresi Tepecik mahallesi Fethiye caddesi Feridun Özbay Sokak Kemal Öz Apt. Kat 2 İzmit-Kocaeli yazsın.

***

Sanayinin ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirmek üzere kurulan meslek liseleri bir zamanlar öğrenciler ve velilerin tercih ettiği, dönemin en iyi okulları idi.

Sanayiciler “meslek lisesi memleket meselesi” sloganı ile bu okullara ve öğrencilerine hep sahip çıktı

Eğitim sistemindeki değişiklikler, gelişen teknolojiye ayak uyduramamak, fen ve Anadolu liseleri ile yarıştırmak meslek liselerindeki kaliteyi düşürdü.

Mezunların sanayide çalışmak yerine üniversitede okumak istemesi sonrası LYS’de alınan kötü sonuçlar meslek liselerini “günah keçisi” yaptı.

Yeni meslek liseleri ve bölümleri; sektörlerden gelen talepler doğrultusunda değil de siyasilerin istekleri doğrultusunda açılınca mezunlar iş bulamadı.

Öğretmenlerin gelişen ve değişen teknolojiye uyum sağlayamaması sonrası

meslek lisesi öğrencileri beklenen yetkinlik ve yeterlilik kapasitesine ulaşamadı.

OSB’lerde meslek lisesi açmayı özendirmek amacıyla devletin çıkardığı yasalar ile verilen teşviklere beklenen ilgi gösterilmedi.

Siyasiler ve bürokratlar verdikleri, “Kocaeli’de kurulu 14 organize sanayi bölgesine üreten ve eğiten meslek lisesi açacağız. Bu okullarda sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar yetiştireceğiz” sözünü tutmadı.

Sanayicilerin en büyük patronu TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştiren mesleki ve teknik lise yerine imam hatip lisesi yaptı.

Sürekli konuşan ama elini taşın altına koymayan KSO (Kocaeli Sanayi Odası) yöneticileri Arslanbey OSB Mesleki ve Teknik Lisesi işletmesine “hayır” dedi.

Mesleki ve teknik liseleri yaygınlaştırmak, öğretmenlerin hizmet içi eğitimine destek vermek, öğrencilerin stajlarına yardımcı olmak yerine sürekli bu okullardaki eğitimin yetersiz olduğunu söyleyerek hep eleştirdi.

Milli eğitim bakanlığı tüm meslek liselerini “Anadolu Lisesi” yapıp tabelalarını değiştirerek mezunların iş bulacağını sandı.

Sonuç; İllerde onlarca mesleki ve teknik liseden sadece bir kaçından mezunlar üniversiteye girebiliyor.

OSB’lerde verilen sözler tutulmayıp “eğiten ve üreten” liseler açılmadığından devlet, sanayici, öğrenci, herkes kaybediyor

Sanayicinin talep ettiği bölümler açılmadığı, mevcutlarda yeterli eğitim verilmediği için istihdam açığı çığ gibi büyüyerek tavan yaptı.

Ve duruma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müdahale ederek “İstihdam seferberliği” başlattı.

VALİ’NİN OSB MESAİSİ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda mesaisinin büyük bölümünü OSB’lerde geçiriyor.

OSB yöneticileri ile yaptığı toplantılarda istihdamın arttırılması talebinde bulunuyor, sözler alıyor.

Sanayicilerin talepleri doğrultusunda nitelikli eleman yetiştirecek meslek liseleri kurulmasını istiyor.

Önümüzdeki günlerde OSB’ler bünyesinde “hem eğiten hem üreten” meslek liseleri protokolleri imzalanmasına hazır olalım.

İşte Vali Güzeloğlu’nun son 15 günde ziyaret ettiği ithalat ve ihracat şampiyonu firmaların faaliyet gösterdiği 14 Organize Sanayi Bölgesi başkan ve yöneticileri;

Gebze V. Kimya OSB (GEBKİM) Başkanı İbrahim Vefa Aracı, Çayırova Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB (TOSB) Başkanı Yunus Çiftçi, Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan, Gebze VI. Makine İhtisas OSB (İMES) Başkanı Süheyl Erboz, Dilovası Makine İhtisas OSB Başkanı Sedat Silahtaroğlu, Dilovası OSB Başkanı Necmettin Bitlis, Dilovası Kömürcüler OSB Başkanı Mehmet Yıldırım.

Sayın Vali Gebze OSB (GOSB) Başkanı Vahit Yıldırım, Gebze Plastikçiler OSB (GEPOSB) Başkanı Osman Erkan, Arslanbey OSB Başkanı Selahattin Uzuner, Asım Kibar OSB (AKOSB) Başkanı Ali Kibar, Alikahya OSB Başkanı Yalçın Sönmez’i önümüzdeki günlerde ziyaret etmesi bekleniyor.

TEMATİK LİSELER

Kocaeli’de resmi 92 mesleki ve teknik lise var. Sadece 3’ü Gebze PAGEV, Gebze Tadım Yücel Dilovası Yılport Mesleki ve Teknik Liseleri (Henüz açılmadı) OSB içinde.

OSB içinde olmayan ama yakınında bulunan iki lise; Çayırova Hatice Bayraktar Mesleki ve Teknik Lisesi ve İzmit Şehit Ergün Komut Mesleki ve Teknik Lisesi.

OSB içinde açılan özel mesleki ve teknik lise sayısı iki; Dilovası Özel Enka Mesleki ve Teknik Lisesi, Kartepe Özel KOTO Arslanbey Mesleki ve Teknik Lisesi.

Diğerleri OSB’ler dışında açıldığından sanayiden kopuk eğitim veriyor. Teorik ve pratik eğitim aynı anda yapılmıyor.

Öğretmenler ise teknolojiye ayak uyduramadıklarından, sanayinin ihtiyacı elemanları yetiştirecek hizmet içi eğitimi almadığından yeterince başarılı olamıyor.

Vali Güzeloğlu, OSB’ler içinde meslek lisesi açmak, öğretmenlerini eğitmek amacı ile TÜBİAK başta olmak üzere GTÜ ve KOÜ ile işbirliği protokolleri imzaladı.

Meslek liselerinin teknolojiye ayak uydurmaları için “Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim-Sektör İşbirliği” toplantısı düzenledi.

Fen lisesi programı düzeyinde eğitim verecek Dilovası OSB içinde YILPORT Ulaştırma Hizmetleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.

Körfez’de açılacak Med-Marine Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri tarafından yaptırılacak “Pakize-Tuncer Şen Tematik Endüstriyel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” protokolü imzalandı, onayı çıktı, önümüzdeki yıl eğitime başlayacak.

Gebze’de Bilişim, Muallimköy’de Turizm ve Otelcilik alanlarında açılması planlanan tematik liseleri ile ilgili çalışmaların sonuna gelindi.

Önümüzdeki günlerde TÜBİTAK ile imzalanan protokol çerçevesinde tüm meslek liselerinin önce meslek dersleri öğretmenleri, ardından sosyal ve kültür dersleri öğretmenleri seminerlere alınacak.

Meslek liselerinde eğitim kalitesini arttırmak, öğrencilerin sanayinin talep ettiği nitelikte yetiştirmek amacı ile teorik ve pratik eğitimlerin birlikte verileceği OSB bünyelerinde açılacak okulları destekliyorum.

Organize sanayi bölgeleri yöneticilerinin sorumlu olacağı bu tür okulların açılmasını önemsiyorum, geç kalındığını düşünüyorum.

Meslek liselerinde eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını daha yukarılara çıkarmak, istihdam açığını azaltmak amacı ile Vali Güzeloğlu’nun talimatları doğrultusunda özveri ile çalışan il milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibini kutluyorum.

***

SON 15 YILIN SEÇİM SONUÇLARI

16 Nisan’da seçim olmasa da sonuçları itibariyle seçim kadar hatta daha da önemli olan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” referandumu öncesi son 15 yılda yapılan 5 Milletvekili, 3 yerel, 1 Cumhurbaşkanı seçimi ve 2 Anayasa referandumunda AK Parti ve CHP’nin aldığı oylara göz atalım;

3 Kasım 2002Türkiye; AK Parti yüzde 34.28, CHP yüzde 19.29. Kocaeli; AK Parti yüzde 42.85, CHP yüzde 18.65.

28 Mart 2004Türkiye; AK Parti yüzde 46.06, CHP yüzde 24.45. Kocaeli; AK Parti yüzde 57.29, CHP yüzde 36.17.

22 Temmuz 2007Milletvekili Türkiye; AK Parti yüzde 46.58, CHP yüzde 20.88. Kocaeli; AK Parti yüzde 49.26, CHP yüzde19.38.

21 Ekim 2007ReferandumTürkiye; Evet yüzde 68.95, Hayır yüzde 31.05. Kocaeli; Evet yüzde71.55, hayır yüzde 28.45

29 Mart 2009Büyükşehir Türkiye; AK Parti yüzde 42.18, CHP yüzde 32.43. Kocaeli; AK Parti yüzde 47.24, CHP yüzde 31.07.

12 Eylül 2010ReferandumTürkiye; Evet yüzde 57.88, hayır yüzde 42.12 . Kocaeli; Evet yüzde 60.89, hayır yüzde 39.11.

12 Haziran 2011 Milletvekili Türkiye; AK Parti yüzde 49.50, CHP yüzde 25.32. Kocaeli; AK Parti yüzde 56.50, CHP yüzde 23.40.

30 Mart 2014Büyükşehir Türkiye; AK Parti yüzde 45.54, CHP yüzde 27.80. Kocaeli; AK Parti yüzde 46.32, CHP yüzde 24.39.

10 Ağustos 2014Cumhurbaşkanı SeçimiTürkiye; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.80, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.40 . Kocaeli; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 58.53, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 35.97.

7 Haziran 2015Milletvekili Türkiye; AK Parti yüzde 40.90, CHP yüzde 25.01 Kocaeli; AK Parti yüzde 46.32, CHP yüzde 24.39.

1 Kasım 2015MilletvekiliTürkiye; AK Parti yüzde 49.50, CHP yüzde 25.32. Kocaeli; AK Parti yüzde 56.50, CHP yüzde 23.40.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.