Toplu taşımaya, esnafı mağdur etmeden çözüm

Kocaeli’de toplu taşıma; 52 kooperatife kayıtlı 2 bin 200 özel halk otobüsü yanı sıra Ulaşım Park bünyesindeki 320 otobüs ve Akçaray tramvayı ile yapılıyor.

Ama Ulaşım Parka ait otobüslerin konforlu, güvenli ve seri olmasına karşın özel halk otobüslerinden şikayetler her geçen gün artıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Otobüsçüler veMinibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, kooperatif başkanları, yolcular ulaşımdaki keyfilikten, kuralsızlıktan, eski özel halk otobüslerinden şikayetçi.

Büyükşehir yöneticileri, kooperatif yetkilileri, yolcular bir şeylerin değişmesini, mağduriyetlerin giderilmesini, trafikte konforlu, güvenli, hızlı özel halk otobüslerinin olmasını istiyor.

En çok da ulaşımı önceliklerin ilk sırasına yazan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın.

“Nasıl çözecek?” sorusunun cevabına geçmeden önce genel sekreterken, adayken ve başkanlık koltuğuna oturunca ne söylemiş ona bakalım.

Tarih, Ocak 2016; Ulaşım Park’ın kurulduğunu açıkladığı toplantıda,

Esnafın ekmeğinde gözümüz yok. Kooperatifler vatandaşı memnun edemezlerse, vatandaş esnafın verdiği hizmet kalitesinden memnun değilse biz vatandaşın dediğini yaparız. Sonuçta bu kentte biz vatandaşa hizmet ediyoruz. Belediyelerin kuruluş amacı da budur” demişti.

Ve alınan konforlu, güvenli, hızlı, engellilere hizmet veren doğalgazlı otobüsler alarak Ulaşım Park’ın 80-90 olan araç sayısını 300’ün üzerine çıkardı.

Tramvayın başlangıçta taşıdığı 12 bin yolcu sayısı ayda 1 milyon 200 bine ulaşarak rekor kırdı.

Tarih, Mart 2019; Yerel seçimler öncesi bir araya geldiği kooperatif başkanlarına şöyle seslenmişti, “Küçük, tek tek hesaplar yapmak yerine, topluhesaplar yapmak lazım, aksi takdirde bu sorunu çözemeyiz. Biz esnafın evine ekmek götürmesini düşüneceğiz elbette ama siz de vatandaşın yolcu kalitesini vememnuniyetini düşünün. Beraber oturup beraber çalışalım”.

Tarih, Nisan 2019; Tahir Büyükakın’ı başkanlık makamında ziyaret ettiğimde,

“Geçmişte oldukça önemli mesafe aldık ama istediğimiz projeyi hayata geçiremedik. Kooperatif yöneticileriyle, ilgili birim yöneticileriyle bir araya geleceğiz.Biz düşüncelerimizi anlatacağız. Onların isteklerini dinleyeceğiz. Bu ilin ulaşım ve trafik sorununu mutlaka çözeceğiz” açıklaması yapmıştı.

KİM NE İSTİYOR

Tahir Hoca, değişik tarihlerde farklı platformlarda açıkladığı gibi “Ulaşım ve Toplu Taşıma sorunlarını ” çözmek için UKOMEve Ulaşım park yetkilileriyle aralarında oda başkanı Mustafa Kurt’un da bulunduğu 10 kooperatif başkanından oluşan komisyon görüşmelere başladı.

Haftada 2 gün bir araya gelen komisyon üyelerinin toplantılarından sonuç alınır mı?

Oda ve kooperatif başkanlarının masaya önyargılı oturduğu toplantılardan sonuç alınması imkansız. İşte esnafın istekleri;

Bir; Büyükşehir bünyesinde kurulan Ulaşım Park AŞ’nin esnafla haksız rekabet etmesine son verilmeli.

İki; Havuz Sistemi Kocaeli’nin geneline yaygınlaştırılmalı.

Üç; Esnafın eski araçlarını konforlu, güvenli, hızlı araçlarla değiştirmesi için kredi olanağı sağlanmalı.

Dört; Kocaeli genelinde kısa-uzun mesafe ücreti uygulanmalı.

Beş; 3 yıldır aynı ücretle taşıdığımız öğrenci ücretine zam yapılmalı.

Büyükşehir ve Başkan Büyükakın ne istiyor;

Bir: Özel halk otobüs esnafının da içinde bulunduğu, insanların daha fazla toplu taşıma kullanacağı yeni bir toplu taşıma sistemi kurmak.

İki;İnsanların toplu taşımayı kullanması için konforlu, güvenli, hızlı araç sayısını arttırmak.

Üç; Nüfus artarken toplu taşımadan yararlanan yolcu sayısı azalıyorsa oradaki yanlışı düzeltmek.

Dört: Yollar aynı kalırken özel araç sayısının arttığı, vatandaşın toplu taşımayı tercih etmediği yol fakiri Kocaeli’de en büyük zararı esnafın görmemesi için bugünden önlem almak.

Beş: Kısa-uzun mesafe ücret tarifesine geçmek ve aktarmalı yolcu taşımak.

Altı: Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ olarak kooperatife kayıtlı özel halk otobüslerini esnafı mağdur etmeyecek ücret ödeyerek kiralamak.

SONUÇ NE OLUR

Büyükşehir Belediyesi ile kooperatif yöneticilerinin “Ulaşım ve Toplu Taşıma sorunlarını ” çözmek amacıyla başlattığı toplantılardan sonuç alınacağını sanmıyorum.

Ulaşım Park AŞ’nin kooperatife ait araçları kiralama formülü geçmişte de denendi ama biraz yasadaki boşluktan, çoğunlukla esnafın karşı çıkması nedeniyle gerçekleşemedi.

Kiralama ilgili yasanın 7-p maddesine 16 Mayıs 2018 tarihinde Büyükşehir içindeki toplu taşıma hatlarıyla ilgili olarak; şehir merkezine olan uzaklık, nüfus ve hattı kullanan sayısı kriterleri esas alınarak tespit edilecek hatlarla ilgili toplu taşıma hizmetlerinin işlettirilmesine karar vermek”cümlesi eklendiğine göre yasadan kaynaklanan sorun giderildiğine göre top esnafta.

Ama geçmişte tramvaya harcanan paranın haram olduğunu söyleyen, Ulaşım Park AŞ’ye ortak olmayı kabul etmeyen, konforlu, güvenli, hızlı otobüs alınmasını sorgulayan, araçlarını Ulaşım Park’a kiralamak istemeyen oda ve kooperatif başkanlarının bugün önyargılı davranarak güvenmedikleri kurumun önerilerine “evet” diyeceklerini sanmıyorum.

SONUÇ; Oda ve kooperatif başkanları her öneriye “hayır” derse, Bu ilin ulaşım ve trafik sorununu mutlaka çözeceğiz”diyen Tahir Hoca gereğini yapar.

Sorunların çözümüne iyi niyetli yaklaşan, esnafın mağdur edilmesini asla istemeyen Tahir Hoca sabrının denenmesine izin vermez, “kontak kapatırız” blöflerine pabuç bırakmaz.

Toplu Taşıma Kiralama Sistemine geçilmesinde ödeyeceği yaklaşık 50 milyon lirayı, “Kooperaif üyelerine zaten 26 milyon TL civarında ödeme yapıyorum. Bir o kadar daha fon yaratır ve her yıl 50-100 otobüs alarak Ulaşım Parkın araç filosunu genişletirim” der diye düşünüyorum.

*******************

KORUMA’NIN 25’İNCİ,

SAKARYA’NIN 60. YILI

Kocaeli, eğitim ve sağlık başta olmak üzere toplumsal sosyal sorumluluk projelere destek veren hayırsever iş adamları konusunda çok şanslı.

İlk akla gelen isimlerin başında Vefa İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşler ve sahibi oldukları “Koruma Şirketler Grubu” geliyor.

“Aracı kardeşler olarak anamıza, babamıza ve ailemize ait ne varsa devletimize vakfetmeye devam edeceğiz”diyen Aracı kardeşlerin hangi projelere imza attıklarını anlatacak değilim.

Kocaeli, Hatay, Denizli’de fabrikaları bulunan, 11 ayrı bölgede faaliyet gösteren Koruma Şirketler Grubununneler yaptıklarını da yazmayacağım.

Hizmete açtıkları kurumlara şirketlerinin adını yazdırarak reklam yapmak yerine aile büyüklerinin adlarını vererek yarattıkları farkındalıkları paylaşmakla yetineceğim.

Bir; Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğu olan hastalara hizmet veren KOÜ Umuttepe’de “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi”.

İki; Derince’de “Şükrü Aracı İlk ve Ortaokulu”.

Üç; KOÜ Umuttepe yerleşkesinde“Semahat Aracı Konferans Salonu”.

Dört; Karanlıkta kalmış çocuklara ışık olacak, kimsesiz çocuklara koruyucu aileliği teşvik edecek “Zöhre Aracı Evi ve Kalben Derneği”.

Beş; Gebze Kimya İhtisas OSB (GEBKİM) bünyesinde bin 200 kapasiteli modern Cami.

Altı; Her yıl onlarca, yüzlerce, binlerce öğrenciye burs.

Yedi; Kocaeli Üniversitesi Vakfına ihtiyaç olduğunda ucu açık yardım.

Sekiz; Başkanlığını yaptığı GEBKİM’e ait Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin proje okul seçilerek örnek gösterilmesi.

Dokuz; Kocaeli, Hatay, Denizli’deki fabrikalarında çalışanları, eşleri ve çocukları için 25’incisini düzenlediği geleneksel iftar yemeği.

On: Depolarda 50 yıldır duran sahibi olmadığı, devletin bırakın destek vermesi köstek olduğu BHC’lerin yakılması, bertaraf edilmesi için milyonlarca Dolar harcadı, harcamaya da devam ediyor.

HERKES ÇOK MUTLU

Bu seneki geleneksel iftar yemeklerinin Koruma Şirketler Grubunun 25’inci, Sakarya Nakliyatın 60’ıncı kuruluş yılına denk gelmesi nedeniyle herkesin yüzü gülüyordu.

Masalarını dolaştığı çalışanlarına isimleriyle hitap ederken, sevgisini dokunarak hissettirirken çok mutluydu.

Kucağından inmek istemeyen torunu küçük Elif ile kurduğu “dede-torun” diyaloğu yakınlarını kıskandırırken İbrahim Beyin keyfine diyecek yoktu.

İftar yemeğinde bile 31 Mayıs’ta açılacak camiyi, onkoloji hastanesi eksiklerini, GEBKİM okulunun ihtiyaçlarını anlattı.

BHC’nin bertaraf etme ihalesinin yakma tesisi olmayan “çantacı” Yunan firmasına verilmesine, aradan 6 ay geçmesine rağmen hiçbir işlem yapılmamasına öfkeliydi.

En çok da, kanserli hastalar için üniversite bünyesinde modern hastane yaptırmasına rağmen 50 yıldır bulunduğu depolardan dışarıya en küçük sağlık sorununa neden olacak tek olay yaşanmazken Aracı ailesini yalan haberlerle suçlayan, “günah keçisi” ilan eden çakma çevrecilere ve gazetecilere tepkiliydi.

Bugüne kadar oturdukları yerden ahkam kesenlerin, suçlayanların BHC’lerin bertaraf edilmesinin ardından İbrahim Aracı’nın gerçekleri kamuoyu ile paylaşmasının ardından ne söyleyeceklerini, ne yazacaklarını merak ediyorum.

Vefa İbrahim Aracı, ağabeyi Kemal Aracı, ablası Zümran Aracı ile sohbet ederken konuyu değiştirip şirketleri sorduğumda Koruma Şirketler Grubunun 25. Yılını kutladığını, Sakarya Nakliyatın İbrahim Bey ile yaşıt olduğunu öğrendim.

KOÜ bünyesinde açılışı yapılan “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” açılışı da tesadüfen İbrahim Beyin 60. Yaş gününe denk gelmişti.

Gündüz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ankara ATO Congresium’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi toplantısına katılan İbrahim Aracı bir ara toplantı ile izlenimlerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, TOBB Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, bu yıl 100. Kuruluşunu kutlayan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’dan bahsetti.

SONUÇ: Eğitim ve sağlık başta olmak üzere sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından“Şükran Madalyası”ile ödüllendirilen, 12 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilerek onurlandırılan Vefa İbrahim Aracı’nın ezber bozan, farkındalık yaratan projelerine yetişmek mümkün değil.

Koruma Şirketler Grubu sahipleri Vefa İbrahim Aracı ve kardeşleri iyi ki varlar.

****************

PROF. DR. BAKİ KOMSUOĞLU

“YOL TABELASI” YENİLENDİ

15 Mayıs’ta, “Baki Komsuoğlu bunu hak etmiyor” başlıklı yazımda, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi önündeki “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bulvarı” tabelasını yazmıştım.

Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü, KOÜ Tıp Fakültesi kurucu dekanı, Umuttepe Yerleşkesi mimarı Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun vefatının ardından 2008 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından konan tabeladaki resmin kaybolduğuna, yazıların okunmadığına dikkat çekmiş, yenilenmesini istemiştim.

Düzenli ve dikkatli okuyucularımdan olan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, bir hafta içinde tabelayı yenileyerek yeniden yerine taktı.

Her fırsatta ve ortamda Baki Hocama olan hayranlığını anlatan, rahmet ve şükranla andığını söyleyen, son davranışıyla vefasını ve dostluğunu bir kez daha gösteren Sadettin Hocama teşekkür ediyorum.

ESKİ HALİ

YENİ HALİ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?