Camilerimiz …

Bilindiğiniz gibi din insan hayatında vazgeçilemez bir yere sahiptir. Her dinin de kendine ait ibadethaneleri vardır , camilerin ve mescidlerin yüce dinimizdeki önemide malumunuzdur.

Kur’an-ı Kerim’de, hadislerde ve İslam kaynaklarında caminin karşılığı “mescid” kelimesi kullanılmaktadır. Mescid secde edilen yer anlamına gelir. Zira kulun Allah’a en yakın olduğu an secdede bulunduğu andır.

Kur’an-ı Kerim’de mescidlerden pekçok yerde bahsedilmektedir. İnsanoğlunun ilk mescidi, ilk ibadet makamı, Kur’an’ın ifadesiyle Kabe-i Muazzama’dır. Allah, bu mescidi “Beytullah” yani “Allah’ın evi” olarak nitelemektedir. Yani hiç bir kimseye , yani hiç bir kitleye , yani hiçbir zümreye ait değildir, “Allah’ın evidir”

Hz.Ebu Bekr’in evinin bahçesinde inşa ettiği küçük bir mescid ise İslam tarihinde özel olmakla birlikte , inşa edilen ilk mescid olarak kabul edilmektedir. Burada Hz.Ebu Bekir güzel sesiyle Kur’an okuyarak ibadette bulunmuş, onun sesini duyarak etkilenen birçok kişi müslüman olmuştur yani mescid İslama özendirme yeridir.

Sevgili Peygamberimizin mescidlere, camilere verdiği önemi onun nezih ve güzel hayatında görmek mümkündür , müslümanların sayılarının artışına paralel olarak Peygamberimiz mahallelere ve köylere yeni mescidler kurulmasını emretmiştir.

Şanlı ecdâdımız da gittikleri her yerde mescidler inşa etmiş, insanları islamda müslümanlarıda camilerde birleştirmiştir. Yani camiler birlik ve beraberliğin yeridir , siyasetin ötekileştirmenin , kişisel rekabetlerin yeri asla değildir. Ve bahse konu olan düşünceler İslam dinindeki , beklide en büyük günahlara eşdeğerdir.

Peki neydi onlara bu aşkı bu gayret ve fedakârlığı bahşeden şey !

Peygamber efendimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor:

“İnsanoğlu öldüğü zaman amel defteri artık kapanır. Ancak şu üç husustan dolayı ona kıyamete kadar sevap yazılır. Birincisi, insanlara ve insanlığa hayrı dokunan her türlü hayır hasenat müessesesi….

İkincisi, insanların faydalandığı ilim ve ilmî faaliyetler….

Üçüncüsü de, kendisine dualar eden salih evlat….

takdir edersiniz ki, camilerimiz ve mescidlerimiz, ibadetin de, ilmin de, duanın da en güzel icra edileceği mekânlardır.

Gelelim Yücel kardeşinizin anlatmak istediği soysal meseleye ….

Malumunuz siyaset cumhuriyet tarihimizde devletin tüm kurumlarına dönem dönem sirayet etmişti, dönem dönemde güç ve otorite el değiştirmiş ve bunların sonucundada insanımız çok ağır bedeller ödemişti.

Bu acı günlerin tekrar yaşanmaması için üç kurumumuz varki buraları siyasetten izole etmek , sakınmak ve aşırı özen göstermek gerekir diye düşünüyorum.

Adliyeler , okullar ve camiler ….

Kabul etmek gerekirki siyaset ekip ve disiplin işidir , iktidar olanlarda kendilerini iktidara taşıyanları biryerlere taşırlar buraya kadar yine kabullenilebilir , geçmiştede bunun örneklerini gördük ama bu taşıma işlemi %50 ler civarındaydı , şimdi sorunun büyüklüğünün nedeni hem her yerde etkin hemde % 100 e yakınlaştı.

Size önemli bir örnek vermek isterim , geçenlerde Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan Türk Milliyetçisi öğrenciler Ege Üniversitesi’nde bölücü örgüt sempatizanı gençler tarafından şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu için KOÜ Umuttepe Yerleşkesi karşısında bulunan Umuttepe caminde mevlid okutmak ve caminin kültür merkezinde panel icra etmek istemişti , önce izin verilen proğram daha sonra güvenlik gerekçesiyle dernek yetkilileri tarafından iptal edilmişti , mağduriyet ve üzüntüler oluşmuştu.

Biz dilerizki en güvenilir yer , sığınılacak en kutsal mekan olan camilerimizde güvenlik gerekçesi ile hayırlı işlere imkan tanınsın , hutbeler devletimizden yana ve birlik beraberlik mesajları içersin , siyasi gerekçelerle milletimiz camilerden soğumasın , siyasi söylemler ve siyasetçiler camilerimizden beklenti içerisinde olmasın , çünkü yarın tekrar bir diriliş inşallah nasip olduğunda bunun başlayacağı yer camilerimiz olacaktır , din görevlilerimiz ve özellikle siyasetin en çok tesir ettiği cami koruma dernekleri , Allah ‘ın evini ve sosyal imkanlarını herkese açsın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.