Lütfen oruç tutmayalım…

Kıymetli ve muhterem okurlarımız,

Malumunuz başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise inşallah cehennem azabından kurtuluş olan, mübarek Ramazan ayına kavuşmak üzereyiz.

Hem bedenen hem de ruhen büyük faydaları mevcut bu mübarek ay ile ilgili adınız gibi bildiğiniz her yıl defalarca duyduğunuz ilmihal bilgilerinden bahsedip yahu arkadaş bu da az buz adam değilmiş bak hele neler de biliyor, ayetlerle hadislerle de süslemiş yazısını dedirtip, edebiyat yapmayacağım.

İlahiyatçı değilim sade bir Müslümanım, meslek olarak da fotokopi makinası tamircisiyim, kitap fotokopisi çekerken gördüklerimden aklımda kalanları sizlerle paylaşıyorum, yanlışım eksiğim varsa da cehaletime verin.

Din Allah’ındır; anlarsak yaşarsak bize faydası vardır.

Dini bilgileri bin kere dahi duymuş ve okumuş olsak bile, dilimizde on bin defa tekrar etmiş olsak bile hayatımızda uygulayamıyorsak, günlük hayatımızda yeri yoksa yani amelimiz bozuksa biliyor olmak bize ahir hayatta fayda değil , iyi sıkıntı verir diye düşünüyorum.

Şimdi haddimi aşmadan ufak ufak meramımı arz edeyim.

Mübarek ramazanda oruç tutup, kalp kıracaksak,

Sinirli gergin davranıp huzur bozacaksak,

Milletin üstüne araba sürüp ben orucum yakarım yıkarım şekerim düştü ayranım kabardı yapacaksak,

Araya adam koyup başkasının işini, hakkını elinden alacaksak,

Yalan dolan iftira ile günü kurtaracaksak,

Fitreden zekâttan tasarruf etmenin hesabını yapacaksak ki Hz. Ali (r.a) şöyle söylüyor: “Kırkta bir züğürdün zekâtıdır.”

Hele hele birde iftarımızı herkesin hakkı olabilecek sofralarda açacaksak, körler sağırlar birbirini ağırlar misali açları değil tokları doyuracaksak , konu komşu birbirine gide gele bir fakir gariban yüzü dahi görmeden evcilik oynayacaksak ki, en acı durumlardan biride bu, vallahi cahil aklımla sanki oruç tutmayan daha az günah işlemiş sayılır diyesim, hatta lütfen oruç tutmayalım diyesim var.

Misal benim en fazla mutlu olduğum iftarların başında Bayşad’ın öncülüğünde hafız Osman Saraç ile birlikte Filistin ve Doğu Türkistan için düzenlediğimiz ve kendi helal kazançlarımızla aldığımız ekmek, zeytin ve su iftarları gelir , inşallah mevlam aynı idrak ile nice iftar sofralarına erişmeyi nasip eder.

Demem o ki, ramazanda yoksulları anlayalım , muhtaçları gözetelim , kul hakkına riayet edelim , oruç bir ritüel veya kültürel faliyet olmadığını , Allah’ın emri olduğunu unutmayalım.

Bir önemli ve derin mesele daha varki en büyük kanayan yara diyebiliriz.

Belediye başkanları inşallah , her sene olduğu gibi bu senede belediyelerinin bütçesiyle iftar vermezler , halkın tamamının parasıyla bir kesime verilen iftarlar bence iftar veren içinde iftara katılan için de doğru değil , caiz değil diye düşünüyorum.

Yok, bunu belediyenin yan kuruluşu üstlendi, dik kuruluşu üstlendi, yok bunu falanca birime havale ettik, biz bu iftar herkese açık demiştik, geleydin yiyeydin gibi söylemler bu yanlışı masumlaştırmaz. Ha! Eğer belediye başkanı kıyıpta kendi parasıyla yapabiliyorsa helal olsun Allah kabul etsin, örneğin ben şimdiye kadar hiçbir belediyenin iftarına katılmadım, bundan sonrada katılmayı düşünmüyorum ama belediye başkanlarının kendi kesesinden olmayan yaptığı her harcamada da hakkım var.

Helal etmedim etmiyorum bilinmesini istiyorum! “umursayan varsa”

Bu işlerin şakası yok ağalar, Allah(c.c) çok açık ve net emrediyor kul hakkı en önemli haktır. Gece kendi kendine fetva verip gündüz aklına yatanı uygulayanlar , bunu da yanındaki kendi gibilere tastik ettirenler zarardadır, lütfen bu mübarek aylarda tövbe kapısı açıkken ve hala fırsat varken zarardan dönelim inşallah ve genel bütçelerden verilen iftarlara davet edilsek bile katılmayalım, katılanları da lisanı münasip bir dil ile uyaralım , çünkü oruç sosyal bir aktivite değil, İslamın şartlarından biridir.

İftar sofralarıda helal kazançlarımız ile bereketlenmelidir.

Hayırlı ramazanlar dilerim.

Selam ve dua ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.