Tarihi bir gün yaşadık 12 yıllık hayalim gerçek oldu…

Türkiye tarihinde ilk defa halkın oylarıyla seçilecek olan Cumhurbaşkanı için herkes bugünü bekliyordu hatta belli bir yaşın üstündeki insanların ve yaşları ilerlemiş büyüklerimizin bu seçime daha bir başka heyecanla gittiklerini ve oylarını kullandıklarını gördüm.

Nitekim bu seçim aslında herkes için çok önemliydi neden derseniz bu seçimden sonra ülkemizde bana göre yeni bir dönem başlayacak ve demokrasi açısından önemli olan halkın oyu ve sandığın önemi birkaç kat daha artması bakımından da bu seçimin zaten önemsenmesi gerekir.

Nitekim şimdiye kadar hep birilerinin seçtiği cumhurbaşkanını ilk defa bizler seçiyorduk doğrusu yerel ve ulusal seçimler kadar bana göre önemli bir seçimdi. Artık Cumhurbaşkanını da bizler seçecektik ve halkın oyu ile cumhurbaşkanının seçilmesi çok daha önemliydi. Bunun bambaşka bir anlamı olmalıydı ve o anlama binaen bizlerde oyumuzu kullandık.

Tabi ki bu seçimde farklı bir heyecan olması gerekiyordu ama gördüğüm o ki Muhalefet bu seçimde yine baştan yenilgiyi kabul etmiş gibi görünüyordu bazı sandıklarda sandık müşahitlerinin gelmediğini gördük ve bu da seçimlerden sonra süpekilasyon yapanların aslında bu durumu baştan planladıklarını ortaya koyması bakımından önemliydi.

Bu seçimlerde sonuçlar açıklandığı zaman ve tam kesin sonuçlar bugün belli olduğunda göreceğimiz sonucu aslında tahmin ettiğimizin dışında olmadığını da gördük.

Nitekim sabah saatlerinden itibaren il genelinde ve ilçelerde Ak Parti’nin ileri gelenleri sandıkları dolaşmaya başladı. Bakan Milletvekilleri, il Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İlçe Başkanları ilçe Belediye Başkanlarının hemen hepsi sahada idi.

Ama aynı şeyi Muhalefet için söylemek mümkün değildi bana göre onun içinde seçim sonuçlarına şaşırmamak gerekir diye düşünüyorum. Elbette bu seçimlerde sonuca belki de kimse şaşırmayacak.

Tabi sonucun ne olacağını bizlerde sizlerle birlikte göreceğiz ama benim merak ettiğim konu aslında bu tarihi oylamadan sonra partilerde nasıl bir hava esecek.

Kaybeden ve kazananı mutlaka olan bir seçimi daha geride bıraktıktan sonra acaba partiler halkın ve seçmeninin karşısına ne tür bir bahaneyle çıkacaklar onu merak ediyorum.

Yoksa yine trafoya kedimi girdi diyecekler ne diyecekler bence bu sefer bu söylem baydı tutmaz beyler bir daha! Bana göre tarih bugünü yazacak ve bir kez daha muhalefetin her şeye rağmen çalışmadığını sadece laf ürettiğini de yazacağını unutmamak gerekir.

Bu seçimlerin aslında bir yönü daha var 2015 yılında yapılacak genel seçimlerde önemli bir yansıması olacak.

Ak Parti bu seçimden başarıyla çıktığı için genel seçimlere daha dinamik girecek.

Ama diğer partiler için özellikle CHP ve MHP için aynı şeyleri söylemek mümkün olmayacaktır.

Bu arada diğer irili ufaklı partilerde de bunun elbette yansıması olacak.

Şimdiden seçim sonuçlarının bu ülke için hayırlı olmasını diliyorum.

Bundan tam on iki yıl önceydi Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtar bile olamaz dendiği tarihlerde ben bu ülkenin Başına Başbakan hatta ömrü vefa ederse Cumhurbaşkanı olacak demiştim ve aslında bugün bunu görmenin mutluluğunu yaşadığımı ifade etmek isterim.

Türkiye’nin 12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hayırlı olsun.

Ayrıca bu sonuç benim seçim sonuçlarında ne denli iyi bir öngörüde bulunduğumu da ortaya koyuyor. 3 Ağustos tarihinde kaleme aldığım köşede köşke yönelik bir tahminde benden demiştim ve sonuçlar üç aşağı beş yukarı dediğim gibi oldu ben tahminimde Erdoğan Yüzde 55, İhsanoğlu yüzde 36,5 ve Demirtaş ise yüzde 8,5 alır demiştim. Sonuçlar ise bizim tahminimize oldukça yakın. Hal böyle iken Yeni Türkiye’de ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de bu saatten sonra istifa etmeli ve Yeni Türkiye’de yeni bir CHP’de yeni bir MHP’de dizayn edilmeli.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.