Hani, “Mesleki ve teknik liselerimiz” başarısızdı!

Yıllarca mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğrencilerinin başarısız olduğunu yazdık.

Üniversite sınav sonuçlarının ardından gelen başarısızlığın sorumlusu olarak mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerini gösterdik.

“Günah keçisi” ilan ettiğimiz bu öğrencileri dışladık, horladık, üniversite kapılarından çevirdik.

Okullarında ve staj için gittikleri kurumlarda mesleki ve teknik eğitim alan bu öğrencilerimizi alanının en başarılı öğrencileriyle yarıştırarak haksızlık ettiğimiz kabullenemedik.

Mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerinin eğitimlerinin büyük bölümünü atölyelerde ve laboratuvarlarda geçirerek sanayinin ihtiyacı olan “ara değil ana” eleman yetiştirmeyi beceremedik.

Öğrenci ve velilerine, üniversiteye gitmek yerine sanayide çalışmalarının hem kendileri hem ülke için daha yararlı olacağını anlatamadık.

Önceki gün konuştuğum milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli’nin “Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde Kurumsal Dış Değerlendirme Raporuna” göre Türkiye birincisi olduğunu söylerken çok mutluydu.

Son yıllarda eğitimin her alanında hayata geçirdiği projelerle farkındalık yaratan, öğretmenlere itibar ve motivasyon kazandıran Rasim hoca heyecanlanmakta hani haksız da değildi.

Çalışmalarını, performansını ve projelerini takdir ettiğim, örnek göstererek kamuoyu ile paylaştığım Rasim hocaya sahip çıkmakla, destek vermekle yanılmadığımı görmek beni de mutlu etti.

TÜRKİYE’NİN GURURU

Gelelim,2017-2018 eğitim öğretim yılındamilli eğitim bakanlığınca hazırlanan “Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde Kurumsal Dış Değerlendirme Raporuna”.

Kaliteyi sürekli hale getirmek, iyileştirme kültürünü kalite güvence sistemi ile güçlendirmek amacıyla yapılan çalışmaya göre okullar “Proje ve Okul Sektör İşbirliği, Eğitim-Öğretim Ortamı ve Altyapısı, Öğrenci Başarısı Devam ve Disiplin Durumu, Rehberlik Çalışmaları, Sosyal Etkinlik Çalışmaları, Yönetim ve Organizasyon” olmak üzere 6 alanda değerlendirildi.

Kocaeli; Sektör ve Okul İşbirliği akanında Türkiye birincisi, Okullara Kazandırılan Farklı Yeterliliklerdeki Temrinlik Malzeme açısından Türkiye ikincisi, Paydaşların Desteğiyle Öğrencilere Sağlanan Burs açısından Türkiye üçüncüsü, Paydaşların Desteğiyle Sağladıkları Kurs ve Seminer Çalışmaları ile Türkiye dördüncüsü, Paydaşların Desteğiyle Sağladıkları Sosyal Etkinlik Sponsorluk açısından Türkiye dördüncüsü, Beceri Eğitimi ve Stajını İşletmelerde Yapan Öğrenci Oranlarında Türkiye Beşincisi, sadece 23 ilde yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okul adına alınan patent veya faydalı model bulunan iller sıralamasında sekizinci oldu.

BAŞARILI OKULLAR

50 bin 750 öğrencinin öğrenim gördüğü 64 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden değerlendirmeye alınan 34 lisenin temalara göre başarıları:

Eğitim-Öğretim Ortamı ve Altyapısı: Zehra-Emine Öçgüder Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yahya Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Öğrenci Başarısı Devam ve Disiplin Durumu: Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Rehberlik Çalışmaları: Farabi, Mevlana, Dr. Pembe Müjgan Calp Gökçora, Kanuni, Yıldırım, Sabancı, İzmit, Derince, Anadolu Kalkınma Vakfı, Karşıyaka Tüpraş, Başiskele Selim Yürekten, Karamürsel, Yahya Kaptan, Hereke Nuh Çimento, Yavuz, Bahçecik, Zübeyde Hanım, Dilovası, Fevziye Tezcan, Karamürsel 100. Yıl, Başöğretmen, Kartepe, Yıldız Entegre, TOKİ Şehit Can Duyar, Gölcük, Ticaret Odası Vakfı (KOTO), Mürsel Gazi, Kandıra, Tavşancıl Marchall Boya, Gölcük İhsaniye, Hereke, Mustafa Kemal, Körfez, Şehit Öğretmen Ergin Komut Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri.

Proje ve Okul Sektör İşbirliği: İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Sosyal Etkinlik Çalışmaları: İzmit Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Yönetim ve Organizasyon: Kartepe Fevziye Tezcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

SONUÇ:

Bir: Kocaeli’nin dereceye girdiği değerlendirme alanlarından sadece birisinin Yüksek Öğretim Kurumları Sınavını (YKS) etkiliyor, diğerleri tamamen nitelikli eleman yetişti

rmekle ilgili.

İki: Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine fırsat verilir, gerekli ortam hazırlanır, eğitimlerini haftanın en az 4 günü sanayide almaları gerçekleşirse mezun olduktan sonra eğitim aldıkları kurumlarda iş başı yapma şansları var.

Üç: Kocaeli’nin Türkiye sıralamalarında ilk sıralarda yer alması Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin şansını arttırıyor.

*************

‘ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ’

BAŞVURUSU YÖK’E YAPILDI

Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün ikinci kez rektörlüğe atanmasının ardından 26 Kasım’da kaleme aldığım yazıda, 4 yılda neler yapması gerektiğini yazmıştım.

Sadettin hocanın bu dönemdeki hedefinin,“Kocaeli Üniversitesini Araştırma Üniversitesi yapmak olmalıdır”diyerek önceliğine dikkat çekmiştim.

İşte o yazıdan satır başları,“Çağın ihtiyaçlarına cevap verebilen, kendisini sürekli yenileyen hocalar, akademik çalışma sayısını arttırmalı. Teknoloji Transfer Ofisi ve Teknopark ile sanayiye bilgi aktarırken ekonomiye, ulusal ve uluslararası işgücüne sağladığı olumlu katkıyı daha yukarılara çıkarmalı. Uluslararası alanda tanınan ve dünyaya entegre olan kimliğini sürdürebilmek için öğrenci hareketliliğini geliştirmeli. Tıp ve Mühendislik Fakülteleri başta olmak üzere tüm birimlerde çalışan akademisyenlerin bilimsel etkinliğini 2 binlerden 4-5 bine, yayın sayısını 10 binden 20 bine, SCI yayın sayısını 400’lerden, SCI atıf sayısını 5 binlerden, uluslararası bildiri sayısını 1.600’den, atıf indeks sayısını 7.400’den İKİ KATINA çıkarmaları için desteklemeli. Üniversiteler sıralamasında ilk 10’a girmek, dünya üniversiteler sıralamasında ilk binde yer almak için uygulanabilir ve yükseketki değerine sahip plan ve projeleri hayata geçirmeli.”

HEYET KOÜ’YE GELDİ

Dünyayla rekabet edebilmek, dünya çapında araştırmalar yapılabilmek, sıralamalarda yükselebilmek için Kocaeli Üniversitesi’nin Araştırma Üniversitesi olmasının şart olduğunu bilen Sadettin hoca geçtiğimiz günlerde YÖK’e başvurdu.

Kocaeli Üniversitesi’nin araştırma üniversitesi olması için değerlendirme ve inceleme istedi.

Ulusal düzeyde kapsamlı,evrensel bilime ve teknolojiye en çok katkı sağlayan kurumlar olan Araştırma Üniversitesi öyle isteyince kurulmuyor.

Bu amaçla YÖK’te KOÜ’yü değerlendirmek üzere Prof. Dr. Öktem Vardar başkanlığında Prof. Dr. Feza Korkusuz, Prof. Dr. Mehmet İhsan Soysal, Prof. Dr. Huriye Şebnem Burnaz, Prof. Dr. Feza Kerestecioğlu, Doç. Dr. İlker Murat Ar, Öznur Oğuzoğlu, Muhammet İyisan’dan oluşan“Kalite Kurulu” oluşturuldu.

Kurul başkanı Prof. Dr. Öktem Vardar başkanlığında bir ekip Sadettin hocayı ziyaret ederek Umuttepe Kampüsünü gezdi.

Önümüzdeki günlerde gelecek olan ekip, Kocaeli Üniversitesi’nin akreditasyon belgesi alan Tıp, Mühendislik, Denizcilik, Sivil Havacılık Fakülteleri ile büyük olasılıkla İhsaniye Ford Otosan ve Uzunçiftlik Meslek Yüksekokulunda incelemeler yapacaklar.

Araştırma Üniversitesi olmanın temel koşulları arasında yer alan öğrenci kabul süreçleri, akademik personellerin kalitesi, akademik yükseltme ve mezuniyet, akademik üstünlük ve mükemmeliyetçilik, yönetişim kavramı gibi kriterleri değerlendirerek hazırlayacakları raporu YÖK genel kuruluna sunacaklar.

YÖK’ün alacağı karar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği onay sonrası Kocaeli Üniversitesi Araştırma Üniversitesi olacak.

***************

ZÖHRE ARACI EVİ

KALBEN DERNEĞİ

Kocaeli’nde sosyal sorumluluk projeleri denince akla, Koruma Şirketler Grubu ve İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe ARACI kardeşler gelir.

Sevgili İbrahim Aracı ve kardeşlerinin anne ve babaları için yaptırdığı hastanelerle okulları uzun uzun anlatacak değilim.

Anneleri Semahat Aracı adına Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde yaptırdıkları 5 yıldızlı otel konforunda 110 yataklı hastaneden bahsetmezsem haksızlık etmiş olurum.

Anneleri Semahat Aracı adı verilen hastane önümüzdeki günlerde açılınca Alzheimer, Demas, Parkinson ve hareket bozukluğu olan, fiziki sorunu bulunmayan hastalara hizmet verecek.

Bu arada Aracı kardeşler babaları Şükrü Aracı adına da aynı yerde yaptırmayı planladıkları 50 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanesi temeli de yakında atılacak.

İbrahim Aracı’nın eğitim ve sağlık alanında yaptırdığı okul ve hastaneler kadar beni heyecanlandıran bir diğer sosyal sorumluluk projesi,“Koruma Altında Yetişen Gençler ve Korumaya Muhtaç Ailelere”hizmet veren KALBEN Derneğine bina bağışlaması.

İbrahim Aracı ve kardeşlerin Kozluk Mahallesi Dut Sokaktaki tarihi binayı restore ettirdikten sonra bağışladıkları KALBEN Derneği Kocaeli Şubesi yarın açılacak.

Feyza Ekşi’nin Kocaeli Şube Başkanı olduğu KALBEN Derrneği Genel Başkanı

Pelin Çalışkanoğlu ile konuştum.

2 yıllık bir dernek olan, genel merkezi ve ilk şubesi İstanbul Kadıköy’de bulunan KALBEN Derneği Başkanı Çalışkanoğlu,“Türkiye’de yaklaşık 6 bin koruma altında yetişen gençler ve korumaya muhtaç aile olduğunu tespit ettik. 5 ilde yaptığımız çalışmada Kocaeli’nin İstanbul’a yakın, gönüllü sayısının fazla ve 200’e yakın koruyucu aile olması nedeniyle ikinci şubemizi İzmit’te açtık. Şubenin açılmasında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu büyük destek verdi”dedi.

Yarın açılacak KALBEN Derneği İzmit Şubesi, Kocaeli’nde bulunan yurtta ve yuvada kalan çocuklarla koruyucu ailelere hizmet vermenin yanı sıra farkındalık yaratacak çalışmalar yapacak, projeler üretecek.

*************

KADINLAR SEÇİYOR,

AMA SEÇİLMİYOR

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık 1934 tarihinden buyana 84 yıl geçti.

Her yıldönümünde olduğu gibi nutuklar atıldı, kadın haklarından bahsedildi.

Ülkemizde Fransa, İtalya, Yunanistan, İsviçre, Çin, Meksika, Arjantin, Güney Kore, Japonya, İsrail, Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 100’den fazla ülkeden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiğini söyleyerek övündük.

Aman nüfusun ve seçmen sayısının yarısını oluşturan kadınlardan milletvekili seçilerek TBMM’ye girenlere baktığımızda, sayının düşük olduğunu görüyoruz.

Sizin anlayacağınız, her seçim döneminde kadınlar seçiyor, seçilmiyor.

8 Şubat 1935’te yapılan seçimde TBMM’ye ilk kez kadın milletvekili girdi (395’in 377’si erkek, 18’i kadın, oran yüzde 4.6).

24 Haziran 2018 seçimlerinde 600 milletvekilinin 496’sı erkek, 104’ü kadın, oran yüzde 17.48.

104 kadın milletvekilinin partilere dağılımı ise şöyle; AK Parti 53, HDP 26, CHP 18, MHP 4, İYİ Parti 3.

1950-1991 arası yapılan seçimlerde kadın milletvekili oranı yüzde 0.6 ile 1.8 arası değişiyor.

İstatistikler, AK Parti’nin iktidar olduğu 2002 yılından sonra kadın milletvekili sayısında önemli ölçüde artış olduğunu gösteriyor; 2002’de 24, 2007’de 50, 201’de 79, 7 Haziran 2015’te 97, 1 Kasım 2015’te 81, 2018’de 104.

30 Büyükşehir’in 2’sini,1.351 il ve ilçe belediyesinin 37’sini kadın başkan yönetiyor ama hükümette bakan yok.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Türkiye, 1935’te yapılan seçimlerde yüzde 4.6 oranla dünyada 21. sırada iken günümüzde bu oran ortalamanın çok altında olup dünyada 91. sırada yer alıyor.

5 Aralık aynı zamanda, 5 Aralık 1789’da Fransa Ulusal Meclisinde okunan İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesinde sadece erkeklerden bahsedilmesi nedeniyle “Kadın ve Yurttaş hakları Bildirgesi” yayınlanmasının ardından kutlanmaya başlayan “Dünya kadın Hakları Günü” yıldönümüydü.

Kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, farkındalık yaratılması ve çözümler bulunması amacıyla kutlanan bu gün sessiz sedasız kutlandı.

Her iki yıldönümüne Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925’te Kastamonu’da yaptığı “Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur” konuşması emesine rağmen 91 yıl sonra bugün her alanda “erkek egemen toplum” konuşma damgasını vurdu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?