AK Parti İl Başkanı ile çok özel sohbet

Önceki gün AK Parti il başkanı Abdullah Eryarsoy ve teşkilat başkanı Adnan Turan ile gazetede özel olduğu kadar keyifli sohbet ettik.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi Kocaeli’yi, siyasi partileri, olası adayları konuştuk.

Sevgili Abdullah Başkan öyle şeyler söyledi ki birileri gibi yazsam yer yerinden oynar.

Ama beni tanıdığı, yazmayacağımı bildiği, manşete taşımayacağıma inandığı, hepsinden önemlisi “güvendiği” için sakınca görmedi.

Tahir hocayı sıkıntıya sokan, gazetesinin güven yitirmesine neden olan gazeteci ile bir araya gelmiş olsaydı bana anlattıklarının tek kelimesini söylemezdi.

Abdullah başkanı yolcu ettikten sonra sevgili Ozan, “Hocam ne yazacağız?” dediğinde bize güvenen siyasilerinin güvenini yitirmemek, başka gazete ve gazetecilerin konumuna düşmemek için yazılması gerekenleri yazacağımızı söyledim.

Başta milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik olmak üzere tüm eğitimcileri üzen 7 yaşında ilkokul birinci sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler’in yaşamını yitirmesine neden olan demir kapı ile ilgili “Veliler okul kapılarına sahip çıksın” sözünü manşete çıkardı.

Başka? İbrahim Karaosmanoğlu ile ilgili spekülasyonlara açıklık getirdi.

Önceki il başkanı Şemsettin Ceyhan’ın vekil olmasını istediğini söyledi.

13 belediye sayısının 12’ye inmesinin başarısızlık olacağını anlattı.

3 dönemi dolduran başkanlar dahil bazı belediyelerde mutlaka değişim olacağı mesajı verdi.

Belki de en önemli açıklaması, adı CHP Derince Belediye Başkan adayı olarak geçen baro başkanı Sertif Gökçe ile iş ortaklığını sonlandırabileceğini ifade etmesi idi.

VALİLİĞİN “EFSANE GERİDÖNÜYOR” KAMPANYASI

Kocaeli Valiliği tarafından 13 Ağustos’ta başlatılan 13 Kasım’da sona ereceği açıklanan “Efsane Geri Dönüyor” yardım kampanyasına bugüne kadar 104 bin 134 TL yardım toplanmış.

Bir başka deyişlekampanya süresince Ziraat Bankası E-5 İzmit Şubesi 40176402-5039 numaralı ve TR 16 0001 0024 2440 1764 0250 39numaralı IBAN hesaplarına ortalama bir ayda52 bin 67 TL, bir haftada 13 bin 16 TL, bir günde bin 860 TL yatırılmış.

Öyle anlaşılıyor ki, “Efsane Geri Dönüyor” yardım kampanyası da Kocaeli Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen önce “Okul- Derslik” ardından “Robotik Atölye ve Kodlama Sınıfı” kampanyalarında olduğu gibi amacına ulaşamayacak.

Belli ki, Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında düzenlenen“Efsane Geri Dönüyor” yardım kampanyasına boyunlarında Kocaelispor atkısı ile katılarak fotoğraf karesine girmek için yarışanlar toplantıya niçin katıldıklarının farkında değiller.

Kocaeli milletvekilleri Emine Zeybek, M. Akif Yılmaz, Fatma Hürriyet Kaplan, Haydar Akar, Saffet Sancaklı,il başkanları Abdullah Eryarsoy, Cengiz Sarıbay, Aydın Ünlü, KSO, KOTO ve Esnaf Odaları Birliği temsilcileri “Efsane Geri Dönüyor” kampanyasını fazla önemsememişler.

Her hafta başı rakamları açıklayan Kocaeli Valiliği yetkilileri bir de kampanyaya kimlerin katıldığını ve kaç TL yardımda bulunduğunu açıklasa!

GAZETECİLİĞİNOLMAZSA OLMAZI“GÜVENDİR”

Adına; ister mesleki bilgi ve birikim paylaşımı, ister gazetecilik refleksi, ister “ukalalık” deyin gazeteciliğin itibarsızlaştırıldığına dikkat çekmek istiyorum.

Üççeyrek asırlık yaşamımın yarım asırdan fazlası eğitimcilik ve gazetecilikle geçinceinsan ister istemez bazı gerçekleri yazmayı görev sayıyorum.

Gazetecilik meslek ilkelerini sayarken olmazsa olmazın “güven” olduğunuhatırlatmayı görev biliyorum.

Genç gazetecilerden haber yaparken “gerçek, güncel, kamu yararı olması, masuniyet karinesine uyulması, özel hayatın gizliliğinin korunması” gibi ilkelere uyulması istenir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, yerel mahkemeler ve Yargıtay karar verirken haberlerde öncelikle bu kurallara uyulup uyulmadığına bakıyorlar.

Gazetecilikte “güven” konusu dikkate alınmadığı için kitaplarda da yazmaz, iletişim fakültelerinde de öğretilmez.

Ama Bilecik Valisi Tahir Büyükakın ile yapılan özel görüşmenin Özgür Kocaeli Gazetesinde manşete taşınarak en ince ayrıntısına kadar yazılması gazeteye de gazeteciye de güven kaybettirir.

Anlatılanların kişinin bilgisi dışında haber yapılması gazetecilik ilkeleriyle de bağdaşmaz.

Çalıştığı gazetenin patronu iken işçisi olan İsmet Çiğit’in son zamanlarda sıkça yaşadığı güven kaybı gibi.

AK Parti’ye yakınlığı ile bilinmesine rağmen partililer arasında yaptığı ayırımla tepkilerin hedefine oturan Özgür Kocaeli Gazetesi’nin okur nezdinde itibarsızlaştırıldığı gibi.

Büyükşehir Belediyesinde genel sekreterlik yapan, bir yıldan fazla bir zamandır Bilecik Valiliği koltuğunda oturan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın bunca deneyime rağmen hala kiminle nerede ne zaman ne konuşacağını hala öğrenememiş olmasına ne demeli?

Belli ki, İzmitli gazeteciler Bilecik’e Vali Büyükakın’ı ziyaret için değil Tahir hocayı gafil avlamak ve Kocaeli yerel siyasetini dizayn etmek için gitmişler.

Yaptıkları haberin AK Parti’nin içini karıştırdığını övünerek anlatan Kocaeli’yi yönettiğini sanan gazeteciler Tahir hocayı sıkıntıya sokmanın ötesinde iletişim mezunu, gazeteciliği kurallarına yapmak için soyunan idealist, genç patronlarını da fazlasıyla üzmüşler.

Yarım asrı geçen gazetecilik yaşamımda “güven” o kadar önemli ki, bugün yıllardır gazeteci olarak görüştüğüm bakanlar, valiler, milletvekilleri, başkanlar, rektörler, müdürler, sivil toplum örgüt yöneticileri ile ilk günkü gibi sohbet edebiliyorsam, gazeteme özel bilgi akışı sağlayabiliyorsam tek ve en önemli nedeni güvendir.

Gazetecinin sermayesi haber olsa da “güven” her zaman öze geçer.

Güvenin bittiği ya da prestij kaybettiği yerde gazeteciliğin başarısı da sorgulanmaya başlar.

O nedenle bir günlük konuşulacak manşet atmak yerine sürekli konuşulacak manşetlere imza atmak için güvenin kaybolmamasına özen gösterilmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?