Çöp fabrikasına “Dolar” engeli!

Yerel seçimler öncesi yazılarımda AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın seçim sonrası zorlanacağı konuları yazarken “Ulaşım ve Trafik, Çöp Fabrikası, Kentsel Dönüşüme” dikkat çekmiştim.

Öyle de oldu. Başkanlık koltuğuna oturan Tahir Hoca, ilk brifingi en önemli önceliği olarak açıkladığı “Ulaşım ve Trafik” konusunda aldı.

Kent içi trafiği rahatlatmak, vatandaşı konforlu, güvenli, hızlı araçlarla seyahat ettirmek amacıyla yetkililere çalışma yapmaları talimatı verdi.

Sorunları konuşarak ve uzlaşarak çözmek, radikal kararlar almak için özel halk otobüs sahipleriyle bayram sonrası biraraya geleceğini söyledi.

İkinci önemli konu, “Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesi” iptali için 19 Nisan’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlık Büyükşehir Belediyesi’nin tıkların kaynağında ayrıştırılacağı “Sıfır Atık Uygulamasına” geçme talebi doğrultusunda 4 yıldır üzerinde çalışılan projeyi iptal etti.

Bir başka deyişle; Umuttepe’de yapma kararı alınan Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesiile ilgili ÇED ve kredi süreçleri dahil tüm işlemlerden vazgeçildi.

Sizin anlayacağınız; Büyükşehir Belediyesi 3 üniversiteye raporlar hazırlattığı, Avrupa ülkelerine geziler düzenlediği, detay projesi çalışması başlattığı, ÇED raporu sonrası modelleme şartnamesi yöntemiyle ihaleye çıkmayı planladığı, 350 milyon Dolarlık kredi arayışını sürdürdüğü projeyi yok saydı.

Demokratik, bilimsel, şeffaf ve katılımcı bir çalışma yöntemiyle yapılması planlanan Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesini her fırsatta kamuoyu ile paylaşan Büyükşehir Belediyesi, projenin iptal istemini ve bakanlığın kararını kamuoyuna açıklama gereği duymadı.

Projenin planlama ve yer seçimi aşamasında sık sık basın toplantıları düzenleyen, STK’ları ikna turuna çıkan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri susmayı tercih edince açıklamayı Çevre Mühendisleri Odası Üyesi Sait Ağdacı yaptı.

Projenin iptal istemini ve bakanlığın kararını, Büyüksşehir Belediyesi yerine bakandılığın muhatap almadığı bir kişinin duyurması garip değil mi?

Bence Kocaeli kamuoyu“Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesi” ile ilgili son gelişmeleri bir yetkiliden öğrenmeliydi!

SÜRPRİZ OLMADI

Tahir Hocanın bana anlattıklarını ve 27 Mart’ta yazdıklarımı okuyunca

“Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesi iptal edildi” açıklaması benim için sürpriz olmadı.

İşte o yazı, “Tahir Hoca, Umuttepe’de 200 hektarlık alanda planlanan Kentsel Katı Atık Enerji Üretim Tesisinden açık açık vazgeçtik demedi ama Dolardaki artış, faizlerdeki yükselişi dikkate aldığımızda yeni dönemde Tahir hocanın gündeminde Umuttepe’deki ÇED süreci devam eden “Kentsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi yok gibi. Önceliği, çöp depolama alan arayışı olacak.”

Bu da Tahir Hocanın o tarihlerde bana anlattıkları;

“Yakma tesisinin bu kent için hala fizibıl, rasyonel olup olmadığı gözden geçirilecek. Yeni dönemde atık yönetim anlayışımızı

, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılanSıfır Atık Projesi ile uyumlu bir şekilde yeniden yapılandırmak.”

GERÇEK NEDEN, DOLAR

Evet. Umuttepe’de kurulması planlanan projeyi son 4 yılda çok konuştuk.

Gelinen noktada, Büyükşehir Belediyesi iddialı ve kararlı olduğu tesis kurmaktan vazgeçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı

Sıfır Atık Projesi” elbette tesis yapımından vazgeçilmesinde elbette etkili.

Ama asıl nedenin dolar kurundaki ve yıllık faiz oranındaki artış olduğunu düşünüyorum.

Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesinin tartışıldığı, Umuttepe’de kurma kararı alındığı tarihlerde Dolar kuru 2 TL, yıllık faiz oranı yüzde 3 idi.

Bugün Dolar kuru 6.20 TL’ye, yıllık faiz oranı yüzde 20’ye yükseldi.

Rakamlara baktığımızda bırakın Kocaeli Büyükşehir Belediyesini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bile Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesini yapmaya cesaret edemez.

Personel ücretleri dışındaki giderlerle faturaları bile ödemekte zorlanan Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın kararını bu nedenle doğru buluyorum.

İtirazım, projenin iptal istemini ve baklanlığın kararının kamuoyu ile Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin değil de projeye karşı çıkkanların açıklamasına fırsat verilmesine.

ÇÖP DEPOLAMA ALANI

Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesinden vazgeçildiğine göre Başkan Büyükakın’ın gündeminde, 2 yıllık ömrü kalan İzaydaş bölgesindeki çöp depolama alanları yerine yeni alanlar aramak var.

Yıllık 650 bin ton evsel katı atık tüketilen Kocaeli’de yeni depolama alanı kesinlikle Umuttepe olmayacak.

Biri İzmit, diğeri Gebze bölgesinde olmak üzrer 2 ayrı bölgede çöp depolama alanı olacağını biliyorum.

Ama nereler olduğunu benim gibi Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de bilmiyor.

Çevre dairesi başkanlığı yetkilileri alternatif alanlar üzerinde çalışıyorlar.

Bu aradahızlı nüfus artışının, çarpık kentleşmenin, plansız sanayileşmenin, çevre sorunlarının tavan yaptığı Kocaeli’de üretilen günlük bin 800 kilo, yıllık 650 bin ton evsel katı atığı yok etmek için Sıfır Atık projesini topluma tanıtmak gerekiyor.

Çevrenin ve doğanın daha fazla kirletilmesini önlemek için okullardan başlayarakeğitimleri yaygınlaştırmalıyız.

İşe evlerden başlayarak çöplerin yüzde 25’ini oluşturan geri kazanabileceğimiz plastik, karton, metal türleri ayırmalıyız.

Ayrılan çöplerin toplanacağı konteynır çeşitliliğini ve sayılarını arttırmalıyız.

RADİKAL KARARLAR

Tahir hoca ile konuşurken, başkanlık koltuğuna oturduğundan buyana ziyaretler dışında neler yaptığını sordum.

Cevabı, “Hocam, ben belediyeyi CHP’den değil AK Parti’den devir aldım. Yaklaşık 12 yıldır önemli görevlerde bulundum. O nedenle belediyeyi tanıyorum. Arkadaşlardan brifingler alıyorum. Kimse farkında değil ama kısa sürede radikal kararlar aldım." oldu.

Ömer Polat ve İlhan Bayram’a takılan, Büyükşehir’den ayrılmalarının ardından alınan kararları görmeyen medya, Tahir Hocanın radikal kararını da atlamıştı.

Önümüzdeki günlerde tüm birimlerden alacağı brifingleri tamamlamayı hedefleyen Başkan Büyükakın’ın bayram sonrası özel halk otobüsleri sahipleriyle yapacağı toplantılar dahil yeni radikal kararlar alması bekleniyor.

*********************

HABERCİLİĞİME

LAF SÖYLETMEM

Kocaeli’nde 7’si İzmit’te 13 günlük, 31 haftalık ya da aylık gazete ve dergide yaklaşık 200 gazeteci aktif çalışıyor.

Meslek ilkelerine uyan, güvenilir, araştıran, belgeli haber yapan gazeteci sayısını sorarsanız iki elin beş parmağını geçmiyor.

Ve meydan kulaktan dolma haber yapan, meslek büyüklerine saygısızlıkta yarışan, heyecanını yitiren gazetecilere kalıyor.

Sorumluluklarını unutup sorunlarını konuşan, patronlarının tetikçiliğine soyunan gazetecilerin sayısı artınca seçmene ve üyeye şirin görünmek isteyen bazı siyasetçi ve sendikacılar yaptıkları açıklamalarla övünüyor!

Hele biri var ki; Kocaeli’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı temsil eden valiye meydan okuyacak, milli eğitim il müdürünün okul müdüründen özür dilemesini isteyecek kadar haddini aşıyor.

Vali, rektör, başkan, milli eğitimmüdürü gibi haber kaynaklarımı “köstebek” olarak gösterecek kadar saygısızca davranan bu kişi istekleri yerine gelmeyince çaresizliğini hakaret ederek gösteriyor.

Toplumun her zaman gözü önünde olan, saygın üyeleri bulunan kurumu temsil eden kişiler eleştiriye tahammüllü olacaklar, hoşgörülü davranacaklar.

Eleştiriye tahammülü olmayan, “hoşgörü” fakiri sendikacılar ve siyasetçiler ya kendilerine çeki düzen verecek ya da bu işi bırakacaklar.

Yazılanlardan rahatsız olanlar cevap haklarını kullanabilirler, açıklama gönderebilirler, hatta yargıya başvurabilirler.

Ama yasalar ve vicdanlar hiçbir şekilde hakaret etme, haddini aşma hakkını vermez.

Manşet atar gibi yazdığım, güncel, gerçek ve kamu yararı içeren köşe yazılarıma ve haberlerime laf söyletmem.

Kamuoyu, okurlar ve özellikle de eğitimciler beni de yazılarım nedeniyle hakaret edenlerileri de çok iyi biliyor.

Açöıklamalarıyla, hakaretleriyle ne kadar küçülürlerse küçülsünler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi yazılarımı hedefine saplanan sivri ok, düşmanın kellesini bir vuruşta koparacak keskin kışıç gibi yazmaya devam edeceğim. Böyle biline.

İŞTE O YAZI VE FARKI

Gelelim, milli eğitimi yönetmeye kalkışmasına rağmen aradığını bulamayan, “prenslerine” sahip çıkamayan beyefendiyi(!) çileden çıkartan, öğretmene yakışmayan hakaretlerle saldırmasına neden olan o yazılara.

8 Mayıs çarşamba, “Siyasette iktidar, sendikalarda koltuk kavgası”.

10 Mayıs cuma, “Okul müdürlerinin görev yerleri”.

Her iki yazımda da 4 yılını tamamlayan 382 okul müdürürün puanlarına göre okul tercihi yaparken yaşananları, iddiaları, perde arkası kulisleri yazmıştım.

Ama herkesin bildiği, gördüğü, duyduğu, yaşadığı olayları yazmamızdan beyimiz rahatsız olsun.

Varsın rahatsız olsun. O rahatsız olsa da, hakaret içeren sözcüklerle yalanlamaya kalksa da biz duyduklarımızı, gördüğklerimizi, bildiklerimizi, öğrendiklerimizi, konuşulan iddiaları yazmayaca devam edeceğiz.

Temsil ettikleri saygın zümreye yakışmayan üslup kullansalar da, sokak kabadayısı edasıyla efelenseler de bildiklerimizi kamuoyu ile paylaşacağız.

30 Temmuz2018’de de “Sendikaların müdür pazarlığı” başlıklı yazıda 125 okula yapılacakmüdür görevlendirmelerini yazmıştım ama beyefendi bu kadar rahatsız olmamıştı.

Neden? Çünkü o tarihte,e “En fazla üyeye sahip Eğitim Bir Sen, 125 okula yapılacakmüdür görevlendirmelerindeyine aslan payını alacak” yazmıştım.

Bu sefer ne yazdım, “Eğitim Bir Sen prenslerini istediği okula yerleştiremedi.”

Gelelim son günlerde 382 okula yapılacak müdür ataması ile ilgili haberlerle Galip Hocanın habercilik farkını gösteren yazılarına.

Müdür görevlendirmeleriyle ilgili ilk yazıyı 11 Mart 2019 tarihinde kamuoyu ile “385 okula 385 müdür” başlığıyla paylaşmıştım.

8 ve 10 Mayıs tarihlerinde; milli eğitim müdürleriyle tercih yapan müdürlerden çoğunun dahi haberdar olmadığı görevlendirmeleriyle ilgili bilgileri titiz araştırma sonunda yazmıştım.

Son bir not; Çok konuşulan ve tartışılan müdür Adem Şahinkaya’nın görev yaptığı Nuh Çimento (Yavuz) MTAL’ye Derince Çınarlı MTAL müdürü Süleyman Toktaş atanıyor.

SONUÇ:Eğitim başta olmak üzere güncel, gerçek, kamu yararı olan haber ve yazılarımın tartışılmasına izin vermeyeceğim gibi gazeteciliğime de laf söyletmem. Yazılarımı manşet atar gibi ilk günkü heyecanla “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganıyla yazmaya devam edeceğim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Hasan Atrak - Galip Bey çöp fabrikasının ve çöp depolama yerinin Umuttepe olmayacağı sürprizini yazınızla öğrendik Çöp tesisinin Umuttepe ye yapılmaması için başından itibaren gösterdiğiniz ilgi ve mücadeleniz için teşekkür ederiz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 15:02
03

Ahmet Çelik - Umuttepe çöp fabrikası projesi İzmit de Ak Partiye seçimi kaybettirmiştir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 15:02
02

Salih Peker - Alikahya İzaydaş nedeniyle yeni çöp depolama alanı olarak en doğru yer olur Dilovası ve Gebze. 2. Yer

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 15:02
01

Süleyman - Gebzenin çöpü neden İzmite geliyor Çok saçma

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 15:02