Tek çare Aşure

Yaşım oldu kırk , on yedi yaşından beri dini ve dünyevi konularda verilen konferans söyleşi ve panelleri mümkün mertebe kaçırmamaya çalıştım, diyebilirimki her mezhepten hocanın yorumunu , her siyasi görüşten akademisyenin dine ve dünyaya bakış açısını dinledim.

Sünni bir aileden inançları öğretilerek yetişen Hanefi öğretileriyle büyümüş biri olarak , Hamdolsun Cem evinde’de ibadet ettim , Caferi Camisinde’de , Kutsal Kitabım Kuran-ı Kerimide okudum , İncili , zeburu , tevratıda…

Ve kırk yaşımın olgunluğuyla anladımki Yüce Allah Dini ve Dünya hayatını çok anlaşılır bir lisan ile anlatıyor.

İyi bir dindar olmak için iyi bir insan olun diyor ! , iyi bir insan olabilmek için de , aşırılıklardan sakının diyor.

Aşırılıklardan sakının !

Aşırı çalışmayın , aşırı boş durmayın

Aşırı eğlenmeyin , aşırı üzülmeyin

Aşırı ibadet etmeyin , aşırı ibadeti terk etmeyin

Aşırı sevmeyin , aşırı nefret etmeyin

Aşırı taraf tutmayın , aşırı tarafsız olmayın

Aşırı gezmeyin , aşırı oturmayın

Aşırı duygusal olmayın , aşırı duygusuz olmayın

Aşırı güç kullanmayın , aşırı güçsüz olmayın

Aşırı konuşmayın , aşırı susmayın

Aşırı cesur olmayın , aşırı korkak olmayın

Yukarıdakileri bir çırpıda yazıverdim , dahada uzatmadan özete geleyim , benim yukarıda yazamadığım ama aklınıza aşırı ne geliyorsa yüce Allah o aşırılığı’da men ediyor.

Misal elektiriğin bile aşırısı zarar , aşırı akımı engellemek için aşırı akım röleleri kullanılır , yoksa bütün devreler ilk aşırı akımda zarar görür , bakmayın atraksiyonel yazılar yazıp çizdiğime aşırılığı en iyi aşırı akıma kapılmış insanlar bilir , Allah korusun kömüre çevirir insanı , işte dünya hayatıda böyledir , aşırılık hem bu dünyada hem ahir hayatta çok zarar verir insana , tabi tüm sözlerim “ben dahil” anlayana .

Çare ne biliyormusunuz , çare Aşurede gizli !

Biraz buğday , biraz fındık , biraz ceviz , biraz kuru üzüm , biraz nohut , biraz kuru fasulye , biraz kayısı , biraz incir , biraz şeker , biraz karanfil , biraz tarçın , biraz badem , biraz nar…

Aynı bu ülkeyi bu vatanı ulus devleti yapan bizler gibi

Farklı kültürlerin , farklı lezzetlerin , farklı yörelerin insanlarının , birbirinin tadını işlevini küçümsemeden , yok saymadan bir araya gelip oluşturduğu , haçlıya ve emperyalizme karşı en sağlam kale olan Türk Devleti gibi.

Suriye gibi değil , ırak gibi değil , Libya gibi değil , Arabistan gibi hiç değil

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini attığı Türkiye Cumhuriyeti gibi

Tahammül ile , hoş görü ile , birlik ve beraberlik ile , sabır ile ve en önemlisi Adalet ve hukuk ile , boyun eğdirerek değil , sindirerek değil , yıldırarak değil , ikna ederek .

Başka türlüsü zaten mümkün değil , İslam coğrafyasının durumu ortada !

Allah birliğimizi dirliğimizi yeniden en güçlü şekilde tesis etmemizi nasip etsin İnşallah.

Selam ve dua ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.