AK Parti'de Mahmut Civelek faktörü

AK Parti’nin başarısınınaltında birçok neden arayabiliriz. Her seçimde oylarının artması ve hele heleilimizdeki oylarını buna paralel olarak yukarıya çıkarmasının en önemlisebeplerinden bir tanesi, AK Parti rakipleri gibi seçimden seçime değil aradönemlerde de hız kesmeden çalışmalarına devam etmesidir.

Bunun en son örneğiparti de nöbetleşe duran yöneticilere Milletvekillerinin de eklenmesi. Bu konudaAK Parti il başkanı Mahmut Civelek’in çoğu zaman acımasızca eleştirildiği deoldu. Olmaya da devam ediyor.

Ama bir konuunutuluyor. AK Parti’de Mahmut Civelek İl Başkanlığı koltuğuna oturduktan sonrahem üye sayısında hızlı bir artış gözlendi. Hem de gelen bütün eleştirilergöğüslemeyi bildi. Mahmut Civelek’in bugüne kadar sızlandığını görmedim, duymadım.

Hiçbir zaman bunu daben yapmadım demedi. Hem de bütün şimşekleri üzerine çekmesine rağmen. Yanipartide yapılan ne varsa iyi yada kötü yönetim anlamında hepsinin üstesindengelmeyi bildi. Kimi zaman parti içerisinde belkide kendiyle alakası olmayan tümkonuların müsebbibi benim dedi. Çünkü bu partinin ilimizdeki temsilcisi olmanınvermiş olduğu sorumluluğun bilincinde olunmalıydı. O da davranması gerektiğigibi hareket etti. Bu yönüyle gerçekten takdir edilecek biri. En sonMilletvekillerinin de İl Başkanlığında vatandaşın dertlerini dinleme nöbetikonusunda da gayretleri vardı. Bunu da gerçekleştirmiş oldu.

Bu arada içten içebirileri parti içerisindeki dengeleri kendilerine göre şekillendirmek vedeğiştirmek isteyecektir. Önümüzdeki aylarda yapılacak AK Parti il Başkanlığıseçimlerinde Mahmut Civelek’in karşısına aday çıkarma gayretleri de var. Bunlarbiliniyor. Ama siyaset de bence rüzgara göre hareket edenler değil ki yerindeve zamanında nasıl hareket edileceğini bilenler mutlak suretle başarıyıyakalamışlardır.

Bugüne kadar öyleolmuştur. O nedenle bugünden sonrada bu olgunun pek değişeceğine ihtimalvermiyorum. AK Parti ilimizde yaklaşık iki yıl sonra yapılacak yerel seçimlerede genel seçimlerdeki yöneticilerinin bir çoğunu değiştirmeden gidecek. Bunuilçe seçimlerinde gördük. İl Başkanının değişebileceği ya da başka birisininçıkmasını pek de mümkün görmüyorum.

Siyasette hızlıdüşünebilen çevik ve atak hareketler yapabilen insanlar genellikle başarısağlayabiliyor. İlimizde siyasetin içerisinde olanlar çok iyi bilirler ki çokkozmopolit illerden birisidir. Bu nedenle hangi parti daha iyi çalışıyorsa oparti ekseninde insanlar kenetlenir. Bunun en bariz örneğidir,

Kocaeli CHP’ninkalelerinden biriydi. Bunu bilmeyen yoktur ama son dönemlerde Ak Parti’ninkalesi haline gelmesi bunun en bariz örneğidir.Şimdi belki şunu diyebiliriz bubaşarı iktidarda olmanın nimetlerinden faydalanma başarısıdır. Onun etkisimutlaka vardır ama şunu da unutmamak gerekir ki halkımız artık eskisi gibideğil. Birçok olayı artık araştırıyor ve ondan sonra kararını veriyor. Artıkbabadan, dededen gördüğü siyaseti devam ettirmiyor.

AK Parti Kocaeli’deki yükselişinde bence her şeye rağmen uyumlu çalışmasına bağlı. Her ne olursa olsunparti içerisindeki dengeleri İl Başkanı Mahmut Civelek göstermiş olduğu farklıyönetim tarzıyla ve dik duruşuyla sağlamasının etkisi büyük. Partinin Kocaeli’desağladığı başarı ve yükselişte elbette bütün unsurları ile birlikte hareketetmesi başta geliyor.

Her ne kadar uyumsorunu var gibi görünse de bunun etkisi kısa sürüyor. Bence esas önemli olandabu.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.