Pakmaya yıllardır sorun

Pakmaya fabrikasını bilmeyen yoktur. Ben bildim bileli de hep sorun olmuştur. Zaman zaman çevre ile ilgili, zaman zaman da kokusuyla ilgili sorunlarıyla gündeme gelmiştir. Bu günlerde ise işçileriyle gündemde. Bir ara sesi soluğu çıkmayan bu fabrikanın bu günlerde gündem de olması akıllarda farklı soruların oluşmasına sebep oluyor.

Uzun bir süredir ses soluk çıkmıyordu Pakmaya'dan ama son günlerde yoldan geçtiğinizde yine aşırı derece çevreye rahatsızlık veren bir koku yayılıyor. Bunun için yetkililerin acilen önlem alması gerekmektedir. Elbette bizim derdimiz kimsenin ekmeği ile oynamak değil ama fabrika çevreye rahatsızlık verecek hem de orada çalışan işçileri haksız yere işten çıkartacak ya da gerekli haklarını verilmeyecekse buna bur dur denmeli.

Yıllardır fabrikadaki işçilerin hem zor şartlarda çalıştırılıp hem de iş verenin istediği zammı almaları doğru bir şey değil. İşçilerin istediği tek şey sadece sendikalı olabilmek. Bu eski Türk filmlerini aklımıza getiriyor. Hatırlarsanız yıllar önce çekilen Kemal Sunal’ın filmindeydi. Ücretin az olduğunu gören işçi soruyor "Diğerleri neden fazla aldı da ben az aldım" diye. Orada bulunan işçilerden biride "Onlar sendikalı diyor" bunun üzerine Kemal Sunal; "Ben de Harranlıyım" diyordu.

Yıllar öncesinde bile sendika konusu gündemde iken bu gün bunu garipsemek gerçekten de mantıklı gelmiyor.

Aslında bunlardan ders almak lazım, hangi çağda yaşıyoruz, artık sendikanın sorun olmaması gerekir. Elbette sendika diye bir hak verildiği için bunu kötüye kullanmamak gerekir. Hem işveren bu konuda adım atmalı hem de işçiler oradan ekmek yemeğe devam etmeli.

Bu sorun sadece Pakmaya'da yaşanmıyor, birçok işyeri aynı dertten muzdarip. Gelmek istediğim asıl konu; çevre konusunda bu kadar sorunlu olan bir fabrika acaba şehrin dışına bir yere taşınamaz mı?

Her gün D-100 karayolu üzerinden geçmek durumunda olanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Oradan burnunuzu tıkayarak geçmek zorunda kalmak bir yana bir de böyle işçi-işveren sıkıntılarıyla gündeme gelindiğinde oturup düşünüyoruz.

Kocaeli hep bir şeyleri verip alamamaktan şikayetçi yıllardır...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.