24 Haziran 2020'den önce 'Seçim' olmaz

Türkiye’de 16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği, 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi ile ilkler yaşanmaya başladı.

Parlamenter Sistemin yerini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi aldı.

Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarken TBMM oylamalarında oy sayıları değişti.

Meclis genel kurulu en az 200 milletvekili ile toplanırken karar yeter sayısı için en az 400, yasa kabulü için en az 151 milletvekili oyu gerekiyor.

24 Haziran seçim sonuçlarına göre AKParti 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43 milletvekili çıkardı.

Bugün itibariyle 559 milletvekili bulunan TBMM’de partilere göre dağılım şöyle;AKParti 291, CHP 139, HDP 62, MHP 49, İYİ Parti 39, SP 2, TİP 2, DP 1, BBP 1, Bağımsız 3.

“TBMM’nin tatilde olduğu, Türkiye ve Kocaeli’nin öncelikli gündemleri varken bu bilgiler ve rakamlar nereden çıktı?” diyenler çıkabilir.

Söyleyeyim. Son günlerde ağzı olan konuşuyor, kalemi olan yazıyor.

Bir Allah’ın kulu çıkıp da erken seçim koşullarıyla ilk kez milletvekili seçilenlerin milletvekilliği emekliliği şartlarından bahsetmiyor.

Öyle olunca siyasi parti liderleri ve milletvekillerinin “erken seçim” açıklamalarına, köşe yazarlarının yorumlarına ben de katkı vermek istedim.

Bir: TBMM’nin erken seçim kararı alması için en az 360 milletvekilinin oyu gerekiyor.

İki: AK Parti 291 ve MHP’nin 49 milletvekili ile Cumhur İttifakı toplamı 340 oluyor. Gerekli 360 oyu bulmak için 20 oy lazım.

Üç: CHP 139 ve İYİ Parti’nin 39 milletvekili ile Millet İttifakı toplamı 178 ediyor. Buna HDP’nin 62 milletvekilini de kattığımızda 240 da kalıyor.

Dört: AK Parti’de 150, CHP’de 82, HDP’de 35, İyi Parti’de 20, MHP’de 15 olmak üzere toplam 302 milletvekili ilk kez TBMM’ye girdi.

Beş: İlk kez milletvekili seçilen 302 üye milletvekili emeklilik hakkını elde edecekleri 2 yılı doldurmadan erken emekliliğe “evet” demez.

Altı: 2 yıl milletvekili olarak görev yaptıktan sonra yasal süreyi tamamlayıp emekliliği hak ettiğinde milletvekili emekli maaşı almak varken neden 2-3 bin TL emekli maaşı alsın!

Yedi: Ekonomik sorunları, Güney’de ve Doğu’da terör örgütleriyle mücadeleyi, Ege’de Kuzey Kıbrıs ve Yunanistan ile yaşanan krizi, işsizliği saymıyorum.

Sekiz: 30 Mart 2014 yerel, 7 Haziran 2015 milletvekili, 1 Kasım 2015 milletvekili, 16 Nisan 2016 Anayasa oylaması, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı, 24 Haziran 2018 yerel, 31 mart 2019 yerel olmak üzere son 5 yılda yapılan 7 seçim bütçeyi de seçmeni de fazlasıyla yordu.

Dokuz: Ak Parti’nin kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden günümüze kadar yapılan 6 milletvekili, 4 yerel, 3 halkoylaması ve 2 cumhurbaşkanı olmak üzere 17 yılda toplam 15 seçim yapılmış olmasını saymıyorum.

Neden “Bu meclisten erken seçim kararı çıkmaz” dediğimi sanırım şimdi anlamışsınızdır.

SONUÇ:Yukarıda saydığım gerekçelerle ilk kez milletvekili seçilenlerin milletvekilli emeklilik hakkı olan 2 yılı doldurmadan erken seçim kararı bu meclisten çıkmaz.

27. Dönem Milletvekili seçiminin 24 Haziran 2018’de yapıldığını dikkate aldığımızda olası bir erken seçim kararı ancak 2 yıl sonra yani 24 Haziran 2020 tarihinde alınır.

ÇOK TARTIŞILAN VE YAZILAN

“BHC” YURT DIŞINA GİDİYOR

1980 yılında ithal edilen, 1985’te kullanımı yasaklanan, o tarihten buyana Derince Merkim depolarında imha edilmeyi bekleyen BHC ile o kadar çok yazı yazdım ki sayısını unuttum.

Arşivimi tararken 29 yıl önce bugün 16 Ağustos 1990 tarihinde ilk BHC haberini yaptığımız “Kartepe Dergisini” buldum.

BHC’yi ithal eden Halil Bezmen’in devleti, bankaları ve yakınlarını dolandırdıktan sonra yurt dışına kaçmadan önce sahipliğini üstlendiğim “Kartepe Dergisine” verdiği röportajı okudum.

Yakın tarihte yazdığım onlarca yazıda BHC’nin imha edilmesi ile ilgili alınan kararları ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaştım.

BHC’lerin imha edilmesi için bakanlıkları, kamu kurumlarını zorlayan, maddi ve manevi en büyük desteği vermesine rağmen “çakma çevreciler” ile aralarında Uğur Dündar’ın da olduğu gazeteciler tarafından “günah keçisi” ilan edilen hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen Vefa İbrahim Aracı’ya yapılan haksızlıkları yazdım.

9 Mart 2018 tarihinde BHC’lerin 2019 sonuna kadar imha edilmek üzere yurt dışına gönderileceğini manşetten duyurdum.

BM Küresel Çevre Fonunun (GEF) sağladığı finans desteği ile BHC’nin imha edilmesi için Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) tarafından açılan ihaleyi Yunanlı “taşeron” firmanın kazandığını bilgisini paylaştım.

SEVKİYAT BAŞLADI

Vali Ercan Topaca döneminde depolarda bekletilen 3 bin ton BHC’nin 500 tonu

bertaraf edilmek üzere Almanya’ya gönderildi.

2018 yılında depolardaki 265 ton kontamine malzeme (Ambalaj, varil, beton vs.) İzaydaş yakma tesisinde bertaraf edildi.

İbrahim Aracı sahibi olmadığı BHC’lerden kurtulmak için Çevre Bakanlığını harekete geçirerek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) Türkiye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi yetkililerini bir araya getirdi.

Ekim-2018’de yapılan yaklaşık 2 bin 700 ton BHC ihalesini kazanan Yunanlı Polyecogroup firması bir süre önce Derince Merkim depolarına gelerek “Kalıcı Organik Kirletici (KOK) Stoklarının Bertarafı ve KOK Salımlarının Azaltılması” Projesi kapsamında çalışma başlattı.

Yunanlı Polyecogroup firması bayram öncesi ilk parti yaklaşık 500 ton BHC’yi bidon ambalajlarla Tırlarla yükleyerek imha edilmek üzere yurt dışına götürdü.

2019 sonuna kadar tamamının yurt dışına sevkiyatının tamamlanması beklenen ve yaklaşık 3 milyon Dolar tutarındaki BHC’lerin bertaraf bedelinin yüzde 80’i BM Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından karşılanacak.

SONUÇ: Vefa İbrahim Aracı’nın bıkmadan, hak etmediği olumsuz eleştirilere aldırmadan ısrarla takibi sonrası 40 yıldır depolarda bekletilen yaklaşık 3 bin ton BHC’den kurtuluyoruz.

Düne kadar gerçeği yansıtmayan bilgilerle iş insanı Vefa İbrahim Aracı’yı yıpratmaya çalışan aralarında Uğur Dündar’ın da bulunduğu gazeteciler BHC’ler bertaraf edilmek üzere yurt dışına gönderilmeye başladığına göre iki çift yazı yazarlar.

Çevreci olduklarını söyleyerek BHC’leri depolarda tutmakla, doğayı kirletmekle, bölgede ölüm saçmakla suçladıkları Vefa İbrahim Aracı’dan özür dilerler.

BHC’lerin bertaraf edilmesi için son zamanlarda en küçük bir girişimde bulunmayan, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu üyesi Vefa İbrahim Aracı’ya özverili mücadelesi nedeniyle teşekkür eder.

Ben gazetecilerin de, çevrecilerin de, KSO Başkanının da samimi, olacaklarına, Aracı’nın kapısını çalarak özverili çalışmaları nedeniyle kutlayacaklarını sanmıyorum.

Bildiğim ve tanıdığım kadarıyla Vefa İbrahim Aracı’nın da böyle bir beklentisi de yok.

Varsın onlar duyarsız davransın, varsın böylesi tehlikeli maddenin uzun uğraşlar sonrası yurt dışına sevk edilmesini sağlayan Vefa İbrahim Arac’ya karşı mesafeli dursunlar.

Gerçek çevreciler, duyarlı gazeteciler, samimi sivil toplum kuruluşları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile BM Küresel Çevre Fonu (GEF) Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) yetlilileri Vefa İbrahim Aracı’nın çevre adına çok büyük bir hizmet verdiğini hep hatırlayacaklar ve takdir edecekler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.