Aracı'dan 'İSTİHDAM' yaratacak pilot proje

Sanayicilerin, iş adamlarının, hayırsever insanların sosyal sorumluluk projelerle üretime ve istihdama destek vermelerine hayranım.

Siyasilerin koltuk kavgasından uzak, ekonominin girdiği darboğaza aldırmadan OSB’ler içinde nitelikli ara değil aranan eleman yetiştirecek okullar açmalarını takdir ediyorum.

Sayıları her geçen gün azalan hayırsever iş adamları arasında Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı.

Değerli dostum İbrahim Aracının Koruma Eğitim ve Sağlık Vakfı olarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yaptırdığı okulları, hastaneleri, verdiği bursları başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkes biliyor, takdir ediyor, övgüyle bahsediyor.

Türkiye’nin ilk Kimya Tematik Lisesi olarak üst düzey eğitimin yanında öğrencilere ücretsiz yemek, servis, kıyafet, yurt hizmeti veren, başarılı öğrencileri bursla ödüllendiren GEBKİM Vakfı Başkanı Aracı’nın kazandırdıklarını merak edenler arşivlerden bulur okur.

8‘i kimya, 4’ü endüstriyel otomasyon olmak üzere 12 laboratuvar, Petro Kimya ve Proses Dalları bulunan okulda öğrenciler öğrenirken üretecekler, mezun olduktan sonra eğitim aldıkları iş kollarında istihdam edilecekler.

Verdiği her sözü tutan, eğitim ve sağlık alanında istenenden fazlasını yapan Vefa İbrahim Aracı, bir süre önce verdiği“Pilot üretimtesisindefabrikalardaki üretim prosesleri mikro üretimini öğrencilerin yaparak öğrenmesini sağlayacağız”sözünü yerine getirdi.

Dün GEBKİM’de bir araya gelen Vali Vekili Suat Yıldız, milli eğitim i,l müdürü Fehmi Rasim Çelik, GEBKİM OSB ve Vakıf Başkanı İbrahim Aracı Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı Barış Pakiş, GEBKİM MTAL’de bulunan atölye binasında ayrılacak alanda Komopzit Sanayiciler Derneği tarafından kompozit malzeme üretimi alanında faaliyet gösterecek pilot tesis kurma prtotokolunu imzaladı.

Mesleki Eğitim-Sektör İşbirliği protokoluna göre okuldaki öğrenci ve öğretmenlerin alanlarıyla ilgili teknik ve yöntem tartışmaları, teknolojik bilgi paylaşımlarını sağlayacak pilot tesisin kurulmasını Komopzit Sanayiciler Derneği üstlenecek.

GEBKİM MTAL bünyesinde kurulacak kompozit malzeme üretimi alanında faaliyet gösterecek pilot tesiste eğitim alacak öğrenciler mezun olduktan sonra protokol imzalayan firmalar tarafından işe alınacaklar.

Eğitim ve sağlık alanında yaptığı okullar ve hastanelerin yanı sıra hizmete açılan tesislerde üretime, istihdama karşılıksız, gönülden destek veren Vefa İbrahim Aracı’yı kutluyorum.

GEBKİM MTAL bünyesinde kompozit malzeme üretimi alanında faaliyet gösterecek pilot tesisi yapacak Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı Barış Pakiş’e sanayiye ve eğitime verdiği destek nedeniyle tebrik ediyorum.

Mesleki-Eğitim-Sektör İşbirliği protokolunun 99’uncusunu imzalayan milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’e 100’üncüsünü Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzalayacağı sözünü hatırlatarak hayırlı olsun diyorum.

**********************************************************

KOCAELİ VALİSİ HÜSEYİN ASKOY "ÇİRKİN" İFTİRAYI HAK ETMİYOR

2019-2002 Eğitim Öğretim yılının sorunsuz başladığı 9 Eylül Pazartesi günü, Kocaeli’de eğitim kalitesinin, başarı çıtasının nereden nereye çıktığını hazmedemeyenlerin başarıya gölge düşürecek açıklamalarda bulunacaklarını bekliyordum.

Okul Öncesi, Okuma Yazma, Okullaşma,Hayat Boyu Öğrenme, Engelsiz Kocaeli İçin Çal, Keşfedilen Yetenekler, Sosyal Kültürel Sportif Etkinlikler, Sıfır Atık, Çölyak, Bağımlılıkla Mücadele, Öğrenci Devamsızlığı, Okul Sağlığı ve Güvenliği gibi farkındalık yaratan, örnek gösterilen projelerden rahatsız olan bazı ard niyetlilerin bir şeyler yapacağını tahmin ediyordum.

Mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla Sektör-Okul-İşletme işbirliği kapsamında iş adamları ve sanayicilerle 98 işbirliği protokolü imzalanmasını, 53 okulda robotik sınıf ve kodlama atölyeleri açılmasına karşı olanların niyetlerinin farkındaydım.

Eğitim kalitesini yükseltmek adına elini taşın altına koymayan sendikaların ilk günden sistemi, yönetmelikleri, iktidarı eleştireceklerini anlıyordum.

Eğitimdeki başarıları görmeyip birkaç adli olay sonrası yaşanan üzücü olaylar üzerinden eğitimcileri itibarsızlaştırmayı alışkanlık haline getiren bazı medya ve mensuplarının olumsuz haberler yapacağını bekliyordum.

Gerçeği yansıtmayan bilgi ve düzmece belgelerle Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT, emniyet, yargı dahil bir çok kurumda kurulan kumpaslar sonrası Balyoz, Ergenekon, Kafes, Yakamoz, Eldiven, Sarıkız, Ayışığı davalarında asker, gazeteci, akademisyenin cezaevlerinde neler yaşadığına tanık oldum.

Ama son yıllarda eğitimle ilgili tüm projelerin hayata geçirilmesi talimatını veren, takip eden Vali Hüseyin Aksoy’a birilerinin “kumpas” kuracağını, alçakça iftira atacağını doğrusu hiç düşünmemiştim.

YALAN VE KASITLI

Gelelim, asıl konumuza ve yukarıda yazdıklarımın nedenlerine.

Önceki yıllarda, okulların açılacağı, ilk ders zilinin çaldığı günlerde yerel ve ulusal medya okulların derslik, öğretmen eksiklerini manşete taşır, derslerin çekiç-keser seslerinin gürültüsünde yapıldığı haberlerini manşetten verirdi.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı; Vali Aksoy ve il milli eğitim müdürü Rasim Hocanın aldığı önlemlerle birkaç okulda yöneticilerinin beceriksizliğinde kaynaklanan aksaklığı saymazsak “sıfır sorun” ile başladı.

Ama gelin görün ki Sözcü Internet sitesinde Sultan Uçar imzalı “Ya evinize ya imam hatibe!” başlıklı haberin yer almasının ardından iktidar karşıtı gazete, televizyon ve internet sitelerinde “Validen velilere imam hatip dayatması” olarak verildi.Sözcü Gazetesi muhabiri Sultan Uçar, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine neden olan Darıca’daki belli çevrelerin kurduğu “kumpasın” tarafı olacağı yerde keşke elinde belge ve kanıt olmadan, taraflarla görüşmeden eğitim haberi yapmayan Sözcü Gazetesi Kocaeli temsilcisi Uğur Enç’i arasaydı.Olayla ilgili uzaktan yakından ilgisi olmayan Vali Hüseyin Aksoy’u fotoğrafını da kullanarak itibarsızlaştıracak ifadeler kullanmadan önce öğrenci velisini dinlediği(!) gibi bir de Darıca ilçe ya da Kocaeli il milli eğitim müdürünü dinleyip gerçeği öğrenseydi

ANLATAYIM DA ÖĞRENSİNSözcü Gazetesi’nin “mal bulmuş mağribi” gibi araştırmadan, taraflara sormadan, gerçeğe ulaşmadan tek taraflı masa başında yapılan haberin doğrusunu anlatayım da Sultan Uçan öğrensin.Vali Hüseyin Aksoy gibi 19 yıl aralıksız valilik yaparak rekora imza atan, hayata geçirdiği farkındalık yaratan sosyal sorumluluk projeleriyle ünlenen Vali Aksoy’a “iftira” atan Sultan Uçan’ın haberini okuyanlar olayın gerçeğini bir de buradan okusun.Bir: Tüm Türkiye’de olduğu gibi Darıca’da da yerleştirmeler öğrencilerin ikamet adresine yakın okullardan oluşan kayıt alanı içerisinde “Ortaokul Başarı Puanı” üstünlüğüne göre merkezi sistemle yapıldı.İki: Birinci tercih, birinci ve ikinci nakil dönemlerinde toplam 3091 öğrenciden 3.089’u bir okula yerleşirken 2 öğrenci tercih yapmadığı ya da boş kontenjan olmayan okulları yazdığı için önümüzdeki günlerde açık öğretimde okuyacak.Üç: An itibariyle Darıca’da Gökşen Mustafa Yücel AL, Ülkü Yalçın AL, Şehit Polis Edip Zengin AL, Fevzi Çakmak AL, Sırasöğütler ALDeniz Yıldızlaru MTAL, Ö. Füsun Erdemir MTAL, Şehit Murat Tevlim Anadolu İmam Hatip Lisesi tüm kontenjanlar dolduDört: Kamuoyunu yanıltan haberde isim verilmeyen Darıca’daki tek İHAL’de (Şehit Murat Tevlim Anadolu İmam Hatip Lisesi) 374 kontenjanın tamamı ilk yerleşmede dolduğundan Vali Aksoy’un öğrencileri “Ya evinize ya imam hatibe” diyerek zorladığı iddiası doğru olmadığı gibi fiziksel olarak mümkün değil.ETİK VE YASAL DEĞİLDemokratik toplumun vazgeçilmez unsuru olan basın, kamuoyunun aydınlatılmasına katkıda bulunurken önemli bir denetim işlevi de görmektedir.İfade özgürlüğü, haber gerçek olması koşuluyla sarsıcı etki yaratacak şekilde kaleme alınabilir.Eleştiri övgü olmadığına göre yazılanlar sert, kırıcı, incitici hatta bir derece abartmayı ve kışkırtmayı da içerebilir.Ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların gerçek olmayan, kamu yararı ve toplumsal ilgi, konu ile ifade arasında düşünsel bağlılık bulunmayan kulaktan dolma masa başında yazılan haberler kamuoyunu yanılttığından eleştiri olmaktan çıkmaktadır.Kaldı ki Vali Hüseyin Aksoy’un ilgisi ve bilgisi ve talimatı olmayan bir konuda adının ve fotoğrafının kullanılarak hedef gösterilmesi etik olmadığı gibi yasal da değildir.

1984 yılında İçişleri Bakanlığında göreve başlayan, çeşitli ilçelerde kaymakamlık yapan, 2000 yılında İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri olan,

2001’de Muğla, 2006’da Mersin,2010’da Samsun, 2014’te Diyarbakır Valiliğine atanan, 13 Haziran 2017 tarihinden buyana Kocaeli Valiliği görevini başarıyla yürüten Vali Hüseyin Aksoy’a yapılan “çirkin iftira”dır.

SONUÇ: Son zamanlarda eğitim kalitesinin artmasıyla öne çıkan milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’i yıpratamayacaklarını anlayan bazı ard niyetli kişiler ibreyi Vali Hüseyin Aksoy’a çevirerek yerinden oynatılamayacak sert ve sağlam kayaya tosladılar.

Umarım yukarıda yazdıklarımdan sonra“Ya evinize ya imam hatibe!” ve “Validen velilere imam hatip dayatması

” başlıklı haber yapan iktidar karşıtı gazete, televizyon ve internet siteleri şapkalarını önlerine koyup nerede yanlış yaptıklarını düşünerek Vali Aksoy’dan özür dileyeceklerdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahmet - Eğitimle ilgili olmakla birlikte desteklerinizi taktirle karşılıyoruz. Hocam size sağlık diliyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Eylül 16:41