Cengiz Topel çalışmayınca kim zengin oluyor

Cengiz Topel havaalanı büyüdü. Hesapta Cengiz Topel Hava Limanı unvanını elde etti ama ne hikmetse bir türlü dikiş tutmadı.

Elbette bunun bazı sebepleri var.
Bunlardan bir tanesi de yıllardır hep söyleriz ya Kocaeli Türkiye ye kazandırdıklarını bir türlü kendisine kazanım olarak çeviremiyor diye.
Evet aynen doğru ama tek neden bu değil. Bu kenti yönetenlerinde, bu kentte söz sahibi olanlarında bunda elbette suçu büyük.
Çünkü bazıları seçim zamanı geldiğinde Milletin gözü önünde birilerini suçlar sonra da Kol kola girip gezerler. Ama ne hikmetse kenti ilgilendiren konularda bir araya gelip bir şey düşünemezler.
Tıpkı önce ismen büyütüp havalimanı yaptığımız, gül gibi hava limanımızdan uçaklar yine kalkmayacak.
Nitekim bu tür haberleri yapmayı yada bu konuda yazı yazmayı çok sevmesekte yazmak durumunda kalıyoruz.
Elbette bu konuda ciddi çalışmalar yapılsa buradan İstanbul’a her gün insanlar gitmek zorunda kalmayacaktır.
Belki diyeceksiniz ki yolcu yok.
Nasıl yok?
İlimizdeki Ak Partililerin de arabalarının olduğu ve her gün İstanbul’a havalimanına yolcu taşıyan Ak Mis Seyahat nasıl zengin olacak.
Şimdi belki diyeceksiniz ki bu nereden çıktı. Efendim zaten uzun süreden beri var bu konu ama gerçekten de birileri ısrarla görmezlikten geliyor. Kimse çıkıp "efendim biz aslında bu havalimanını çalıştırmak istiyoruz da yolcu yok" bahanesi ileri sürmesin.
Akmis seyahatın arabaları her gün sadece ilimizden değil çevre illerden de harıl harıl İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına yolcu taşıyor.
Neden diyecek olursanız, geçtiğimiz günlerde Sakarya'da da araçları ben bizzat gördüm. Zaten bu konuda sitelerine girdiğinizde nerelerden servis yaptıklarını görürsünüz.
Elbette kendilerini suçlamıyorum, onlar ticaret yapıyorlar ama asıl merak ettiğim o firmada kimlerin arabaları var.
Yada o firmanın önünü kimler bu kadar açtı ve bu Cengiz Topel Havalimanı'nın çalışmamasında acaba bu durum etkili olabiliyor mu.?
Bunun cevabını da bu konunun muhatabı olanların araştırması gerekir.
Evet insanlar ticaret yapma özgürlüğüne sahiptir, ama birileri ticaret yaparken diğer yandan birilerinin hakkına girerek yapıyorsa bununda sorgulanması gerekir.
Yıllardır İstanbul'a bir sürü yolcu taşınırken ulaşım konusu bu kadar rahat olan bir yerin tercih edilmemesinin anlamı nedir bunu sorgulamak gerekir.
Bu kentin hala İstanbul’un bir ilçesi gibi çalışmasına her halde kimsenin gönlü razı değildir.
Benim demek istediğim bu koskoca şehrin ileri gelenleri oturup bazı yerleri dizayn edeceklerine, kime ne ihale verileceğini hesaplayacaklarına biraz da bu kentin hak ettiklerini bu kente kazandırmayla uğraşsınlar.
Her şeyi kendileri dizayn etmekten vazgeçerlerse bu kente çok daha faydaları olmuş olur.
Kaç yıldır ümitle bende herkes gibi bekliyorum Cengiz Topel Hava Limanı çalışacak, bir çok yere uçaklar uçacak, bizde seyahat edeceğiz diye ama nafile.
Türkiye’nin en ücra yerlerine bile uçaklar uçarken Kocaeli gibi büyük bir şehrin uçaklarının kalkmaması ayıp olarak her halde birilerine yeter.
Birileri her konuda olduğu gibi bu konuda da kulaklarının üzerine yatmaya devam etsin.
Nasıl olsa gazetecilerin yazdıkları her şeye kendilerince bir kılıf buluyorlar.
Bu yazıya da bir kılıf bulurlar.
Zira alıştık artık halkın yararına bir şey yazdığımızda birilerinin surat ifadelerinin ve davranışlarının değiştiğini görmeye. Ama hiç önemli değil biz doğruları ve bu halkın yararına olabilecek her şeyi yazmaya gayret edeceğiz.
Temennim odur ki birileri asıl işlevine döner de halkın gerçekleriyle ilgilenir.
Yoksa Ankara’nın yaptığı işlerle daha ne kadar gider bu iş bilemem.
Hemen birileri bir şey yazdığında ya da söylediğinde hainlikle suçlarlar ya varsın olsun suçlasınlar, ama bu kentin hakkı olanı da kazandırmak için mücadele etsinler.
Ha belki yine bizler yazdıklarımızla kalacağız. Bir şey değiştirmeyecek, onlar kendi bildiklerini okumaya ve birilerini zengin etmeye devam edecekler.
Varsın olsun ama biz görevimiz yapalım.
Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?