Başkan Hürriyet "düğmeye" bastı!

CHP milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP’li başkan adayları Hikmet Erenkaya (2004), Fikret Toker (2009), Sefa Sirmen’in (2014) AK Parti karşısında 3 dönem kaybettiği seçimin rövanşını 31 Mart’ta aldı.

Mazbatasını ve İzmit Belediyesi mührünü4 Nisan’da Nevzat Doğan’dan alarak Leyla Atakan’dan sonra koltuğa oturan ikinci “kadın başkan” oldu.

Gençliği ve çalışkanlığının yanı sıra yarattığı sinerji ile “gönül belediyeciliğini” sözde değil özde uygulayarak kısa sürede İzmitlilerin takdirini kazandı.

AK Parti’nin meclisteki çoğunluğuna rağmen İzmit’i yasaların verdiği görev, yetki ve sorumluluklar çerçevesinde yöneteceğini açıkladı.

Başkan olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında İzmit’i temsil etti.

Ankara Anıtkabir’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda saygı duruşunda bulundu, şeref defterini imzaladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret ederek teşekkür etti.

İzmit Belediye Başkanı olarak kadrosunu kurmak, AK Partili yöneticilerin koltuğuna CHP’lileri oturtmak için düğmeye bastı.

Seçilmiş başkan yardımcısı İbrahim Bulut’un ayrılması, bürokrat Adnan Pala’nın Derince Belediyesi’ne geçmesinin ardından meclis üyesi Dilek Yalçın’ı etkili ve yetkili başkan yardımcılığına atadı.

Ardından Nevzat Doğan dönemini mercek altına almak amacıyla CHP’li Başkanlar Fikret Toker ve Hikmet Erenkaya’nın yardımcıları emekli Ömer Tanju Akalp ile Vedat Denizoğlu’nu danışmanlığa getirdi.

1 Nisan sonrası yapılan atamalar ve ihaleler başta olmak üzere ususüz uygulamaları yargıya taşıması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde bürokrat başkan yardımcıları Dr. Mehmet Örgev, Güray Oruç ve Serkan Yeğnidemir’i karşısına alarak,“Belediyede kadromu kurarken sizlerle çalışmak istemiyorum. Ayrılmanız için her türlü kolaylığı gösterir, gitmenize yardımcı olurum”dedi.

Fatma Hanım ikisi bürokrat, biri özel sektörden gelen 3 başkan yardımcısına“Kendinize yeni iş arayın”derken belli ki birileri özlük haklarına dokunamayacağını, istifa etmeden belediye ile ilişkilerinin kesilemeyeceğini söylememiş.

Danışmalığa getirdiği CHP’li Vedat Denizoğlu’nun AK Partili Başkan Nevzat Doğan tarafından koordinatörlüğe getirildiği gibi.

Fatma Hanımın kararını yadırgamadım. Zira Başkanın ekibini oluşturması siyasetin doğasında var.

Bakmayın siz tüm başkanlar gibi Fatma Kaplan Hürriyet’in de parti rozetini çıkardığını söylemesine, il başkanı Cengüz Sarıbay “Örgütümüzün belediyeden iş ve menfaat birliği olmayacak” açıklaması yapmasına.

Fatma Hanım, 2023’e kadar İzmit Belediyesini 5 yıl sırayla kendisine yakın isimler ve güvendiği CHP’liler ile yönetecektir.

2004-2019 AK Partiler, öncesinde CHP’liler tarafından yönetildiği gibi.

Kısaca Başkan Hürriyet Dr. Mehmet Örgev, Güray Oruç, Serkan Yeğnidemir’i başkan yardımcılığından alır ama özlük haklarına dokunamaz.

Yeni yardımcıları kimler olur, belediyeyi 2023’e kadar kimlerle yönetir bilmiyorum.

8 başkan yardımcısı atama yetkisi bulunan Fatma Hanımın siyasi başkan yardımcılıklarından biri İYİ Partili olacak. Diğerlerini bekleyip göreceğiz.

Ama CHP ve AK Parti dönemlerinde belediyede müdürlük yapan bürokratların geçiş döneminde başkan yardımcısı olma şanslarının fazla olduğunu düşünüyorum.

SONUÇ:Yerel siyaseti benimseyen, insana dokunmayı ve “gönül belediyeciliğini” seven Başkan Fatma Kaplan Hürriyet bugünlerde “A Takımını”, yol haritasını oluşturmakla meşgul.

İlk günlerde olduğu gibi makam aracı, KOÜ Bahar Şenliği ve odasındaki Atatürk fotoğrafı yanına astığı hodri meydan takvim gibi popülist kararlara son verirse başarılı olacağına inanıyorum.

**************************

Tahir Hocadan,
‘Ulaşım ve Trafik’ hamlesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, akademik kariyerini “makro iktisat” üzerine yaptı.

“Ekonomik krizler ve istikrar politikaları” alanında başarılı çalışmalara imza attı.

Ama benim tanıdığım Tahir hocanın, genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreterliği döneminde ihtisaslaştığı alan “Trafik ve Ulaşımdır”.

Tramvay ve metro başta olmak üzere hızlı, güvenli, konforlu ulaşımı Kocaeli geneline yayma çabaları, ulaşımda havuz sistemini kurma kararlılığı, ulaşım master ve lojistik master planlarını kamuoyu ile paylaşması beni doğruluyor.

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra önceliklerinin ilk sırasına “ulaşım ve trafik” yazması, ilk brifingi ulaşım çalışanlarından alması Tahir hocanın ulaşım kalitesini arttırmaktaki kararlılığını gösteriyor.

Geçmişte hazırladığı projelerin uygulanmasında bürokrat olarak zaman zaman siyasilerin tercihi doğrultusunda taviz vermek zorunda kalan Tahir Hoca, radikal kararlar uygulamakta istediği performansı yakalayamamıştı.

Kamuoyunun başkanlık koltuğuna oturan Tahir Hoca’dan beklentileri çok, alacağı radikal kararları taviz vermeden yolcuları üzmeden, toplu taşıma araç sahiplerini mağdur etmeden uygulayacaklarına inanıyor.

Gelelim Tahir Hocanın gündemine aldığı ve uygulayacağı konulardan bazılarına:

Bir:Turan Güneş ve Bağdat Caddeleri kenarlarına park eden araçları kullanılmadığı için kamu kurumlarına kiralanan otoparka girmeye zorlamak. Caddelerin bir tarafını toplu taşıma araçlarına tercihli yol, diğer tarafı bisiklet yolu yapmak.

İki:Seka Camii karşısındaki batı terminalini Mannesman Boru fabrikasına taşıyarak doğu istikametinden gelecek araçları Seka tünelinden geçirerek İzmit Seka Devlet Hastanesine gidecek yolcuların aktarmasız seyahat etmeleri sağlanacak. Orduevi önündeki ışıklarda yaşanan trafik sıkışıklığı çözülecek.

Üç:Gebze, Körfez, Hereke tarafından gelen toplu taşıma araçlarını batı terminaline sokarak şehre girmeleri engellenecek. Yolcular tramvayla ücret ödemeden aktarmalı istedikleri, yere gidecek.

Dört:Kısa- uzun mesafe ücret tarifesi uygulayabilmek için 7800 noktada akıllı durak oluşturulmasının zorlukları düşünülerek farklı bir sistem uygulanacak. Firmaların üzerinde çalıştığı, haziran ayında denemesi yapılması planlanan demoya göre yolcular akıllı cep telefonunu okutarak minibüslere binecek. Seyahat ettikleri mesafenin ücreti cep telefonuna fatura edilecek.

Beş:Tahir Hocanın genel sekreterken üzerinde çalıştığı ama özel halk otobüs sahiplerinin sıcak bakmadıkları için uygulanamayan hizmet alım sistemi. Sistemin uygulanabilmesi için ulaşım park AŞ dahil 60 ayrı havuzda toplanan tahsilatların tek havuzda toplanması gerekiyor.

Altı:Özel halk Otobüsleri sahipleri tek çatı alta girmeyi, gelirleri tek havuzda toplamayı kabul etmezlerse daha önce olduğu gibi Tahir Hoca Ulaşım Park olarak 12 metre uzunluğunda doğalgazlı, hızlı, güvenli, konforlu en az 200 otobüs alacak.

SONUÇ:Kocaeli’ni bir bütün olarak düşünen, projeleri“ortak akıl ve ortak kanaat”ile hayata geçirmek konusunda kararlı görünen ulaşım ve trafikte yeni hamlelere hazırlanan Tahir Hocanın başarılı olacağına inananlardanım. Alacağı radikal kararları taviz vermeden uygular ise karşısında kimse dik duramaz, diklenemez.

*************************

AOSB KOTO OKULUNA

MÜDÜR DAYANMIYOR

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), 122 yıllık geçmişiyle övünen, zaman zaman yaşadığı yol kazalarına rağmen ayakta kalmayı başaran önemli bir sivil toplum kuruluşudur.

Bugün yaklaşık 14 bin üyesi olan KOTO’da, geçmişten günümüze görev yapan tüm başkan ve yönetimleri özverili çalışmaları sonrası Kocaeli’nin ticaret çıtasının yukarılara çıkmasında etkili olmuştur.

Ama aldığı her işi, üstlendiği tüm sorumlulukları başarıyla yerine getirmesine rağmen “Arslanbey OSB KOTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” işletmeciliğini beceremedi.

Bakmayın siz dünkü ve bugünkü KOTO yöneticilerinin eğitim-öğretimden çok kantindeki insansız ve kontrolsüz “para kutusundan” öğrencilerin alışveriş etmelerini anlata anlata bitiremediklerine.

Özel davetle götürülen gazetecilerin gördüklerinden çok etkilendiklerini köşelerinde allayıp pullayıp yazdıklarına

“Para kutusu” öğrencilere dürüstlük başta olmak üzere bazı değerleri ve alışkanlıkları kazandırması bakımından elbette önemli ve örnek bir uygulama.

Ama öğrencilerin başarılı, okulun marka olması için yeterli olmadığı gibi tek krater değil.

Geliniz; henüz mezun vermeyen, açıldığından buyana 2 müdür değiştiren, zaman zaman “nöbetçi müdür” tarafından yönetilen “

AOSB KOTO MTAL” zaman tünelinde kısa bir yolculuk yapalım.

Okul, sanayinin en çok ihtiyaç duyduğu eğitimli ve nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla hayırsever iş adamı Fehmi Yıldız tarafından başkan vekilliğini yaptığı Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi içinde yaptırıldı.

Fehmi Bey, okulun işletmesini önce üyesi olduğu Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’na teklif etti, “hayır” cevabı aldı.

Dönemin KOTO Başkanı, daha sonra FETÖ davasında mahkum olan Murat Özdağ egosunu tatmin etmek için “Ben işletirim” diyerek ortaya atıldı.

Okulun KOTO’ya devri ile ilgili protokol imzalandı, işletmesini KOTO Ticaret Odası Vakfı (KOTEV) üstlendi.

Yönetmelikler yayınlandı, yönetim kurulu üyelerinden 10’ar bin, meclis üyelerinden 5’er bin TL para toplandı.

Müdürlüğe meslek lisesi mezunu olan, meslek liselerinde 37 yıl öğretmen ve müdür olarak çalışan, İzmit MTAL müdürü iken emekli olan Özcan Bedel atandı.

Yüksek puanlı öğrencilerin kayıt yaptırdığı “

AOSB KOTO MTAL” 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında törenle açıldı.

Özcan hoca okula kurumsal kimlik kazandırmak için özveriyle çalışırken, öğrenci ve veli memnuniyeti tavan yapmışken beklenen oldu.

Necmi Bulut yönetiminin görevlendirdiği sürücü kursu sahibi olan yönetim kurulu üyesi Yıldırım Yılmaz görev, yetki ve sorumluluğunu aşarak okulu yönetmeye kalkınca Özcan Hoca, “Benden bu kadar” diyerek sözleşmesinin bitimine 3 yıl kala istifa etti.

Okul yöneticilik deneyimi olmayan beden eğitimi öğretmeni Recep Karaaslan’a teslim edildi.

Derken 2018’in sonlarında, bir dönem İzmit Öğretmenevi müdürlüğü yapan, milli eğitim şube müdürü iken emekli olan Süleyman Yıldırım “

AOSB KOTO MTAL” başına getirildi.

O günlerde Başkan Necmi Bulut’a, “Süleyman hoca hayırlı olsun. İlkeli ve prensip sahibi titiz bir arkadaştır. Özcan hoca döneminde olduğu gibi işlerine, görev, yetki alanına müdahale edilirse anında istifa eder” demiştim.

Necmi başkanın cevabı, “Yok hocam, yeni müdürümüzle konuştuk anlaştık. Görev ve yetkilerine müdahale edilmeyecek” olmuştu.

Özcan Hocanın 3 yıl görev yaptığı AOSB KOTO MTAL’de Süleyman Hoca 3 ay çalışabildi ve sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti.

Dün Süleyman Hocayı aradım ve istifa gerekçesini, yönetimin müdahalesi olup olmadığını sordum.

Hiç düşünmeden, eveleyip gevelemeden “Bana abi diye hitap eden başkan Necmi Bey dahil yönetimden ve dışarıdan hiçbir müdahale olmadı. Tek nedeni sağlık sorunum. Biliyorsun by-pass ameliyatı geçirdim. Tansiyon sorunum var Ben de, yönetim de, öğrenciler de, çalışanlar da çok mutluyduk. O kadar ki ağlayarak ayrıldım” dedi.

Süleyman Yıldırım gibi deneyimli bir yönetici her ne gerekçeyle olursa olsun okulların kapanmasına bir iki ay kala okulu müdürsüz, öğrencileri sahipsiz bırakmaz.

Kaldı ki Süleyman Hoca, sağlık sorunlarını, geçirdiği ameliyatı ve tansiyonu gerekçe göstererek ayrılmasına ayrıldı da 3 ay önce görevi kabul ederken aynı sorunları yok muydu?

İstifa gerekçesi gibi okul yönetimi ile sorununun olmadığı açıklaması da bana samimi gelmedi.

Süleyman Hocanın istifasının ardından Necmi başkan ve yönetimi müdür aradığı okulun yönetimi ikinci kez “nöbetçi müdüre” teslim edildi.

Sahi, “nöbetçi müdür” beden eğitimi öğretmeni Recep Karaaslan’ın KOTO’daki referansı kim merak etmiyor musunuz? Ben merak ediyorum.

ÖZETLE: Mezun vermeden 3 müdür değiştirilen, sahipsiz kaldığında “nöbetçi müdüre” teslim edilen AOSB KOTO MTAL’ye müdür dayanmaması okuyanlar kadar sınav kazanarak tercih etmeyi düşünen öğrencileri de karar kara düşündürüyor. Kurumsal kimlik kazanması, örnek okul olması hedeflenen okul 3 yılda 3 müdür değiştirecekse yönetim ya “Okul işletmek bizim işimiz değil” deyip okulu milli eğitime devretmeli ya da kesin ve kalıcı çözüm bulmalı.

*********************

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mert - Tramvay sehir hastanesine uzatildiginda bekirdere basaran bolgrsinde bir makas ile turan gunes caddesini takiben ucyol zincirlikuyu santral devlet hastanesini bac cumhriyet parki ramoa cikabilirse kultur teoesune kadar tek hatla takiben tramvaylarin karsilikli birbirine yil vermesi icin belirli noktalarda ornegin istasyonlarda 2 hatla gecerek tramvayi sehir merkezi icine sokmak lazim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 17:09