Sigara sağlığa zararlı diyorlar!

Zamanın birinde bir memur abi , anadoluda bir köyünün arazi ölçüm işleri , tapu kayıtları tescili vesiaire işleri dolayısı ile düşmüş yola , şehirler arası otobüs ile o köye yakın bir bölgeye kadar gelmiş , otobüs şöförü bizim memur abiyi indirmiş , bir yandan köyü tarif ederken , bir yandanda yolda birini görürsen sor , köyün dönemecini kaçırdınmı sonra yolun çok uzar diye de tembihlemiş….

Bizim memur abi elinde evrak çantası o sıcakta epey yürüdükten sonra , tarlasındaki işini bitirmiş , mahsulünü eşeğinin sırtına yüklemiş yola koyulmak üzere olan bir köylü vatandaşa rastlamış….

Selamun aleyküm hemşehrim, bana falanca köyü tarif edebilirmisin demiş.

Ve aleyküm selam memur , bey bende o köydenim eğer bizim hızımızda ağır ağır gitmeye razı gelirsen sana eşlik ederim beraberce gideriz , malum eşeğin yükü ağır hızlı gidemeyiz demiş.

Yolu karıştırmak istemeyen memur abi , yorgunluğunda verdiği memnuniyetle teklifi kabul etmiş , hemde yolda sohbet ederken köy hakkında muhtar hakkında ve köydeki arsa tarla sahipleri hakkında bilgide edinebilirim diye düşünmüş….

Yolculuk devam ederken köylü vatandaşın kurnaz tavırları bazı konuşmaları biraz rahatsız etmiş , içinden bu ne kurnaz adam bundan ne öğrenebilirimki , adam anasının gözü diyede geçirmiş….

Köylü vatandaş bizim memur abiye dönerek; siz şeherlilerin tabakaları neyin oluyor seninde vamı demiş...

Var demiş bizim memur abi

İçine tütün koyuluyo demi sende koydunmu…

Evet koydum demiş

Kağıdı neyin özel oluyo demi , öyle sıradan kağıtnan sarılmıyomuş ….

Üst üste kinayeli sorulardan rahatsız olsada belli etmeyen memur abi , evet özel sigara kağıdına sarılıyor var bende demiş

Neynen yakileyo sarınca , yolda düzde canın çekse nasil yakcen demiş bu seferde ….

Kav, var kav taşıyorum yanımda demiş.

E ozaman sar bakem iki cigarada içelim madem demiş köylü vatandaş….

Adres bilmemezliğin hatırına sabreden memur abi , çökmüş bir taşın üzerine sarmış iki sigara , uzatmış birini köylü vatandaşa , önce kendininkini sonrada köylü vatandaşın sigarasını yakmış başlamışlar içmeye ….

Sinir bozucu bir eda ile tüttürürken sigarasını , bizim memur abiye dönerek , yav şeherli ağam bu cigara içinde zararlı diyolar varmı bi zararı sen eyi bilin demiş ….

Tahammülü kalmayan memur abi , bıkkın bir tavırla ….

Tabaka benden, tütün benden, kağıdı benden, sarması benden, yakması senden, birtek içmesi senden, zararı varsa bana var, sana bir zararı yok demiş.

Şimdi diyeceksinizki yücel kardeşim , gel bakalım asıl meseleye , nedir bu hikayenin ana fikri…

Şimdi çok irdelemeden ülkemi idare eden siyasetçilere seslenmek istiyorum , lütfen Allah aşkına merhamet edin …

Terör politikasında taviz verirsiniz , eşkıya azıtır bebek katilinin posterlerini gözümüze sokarlar sabrın bedeli bizden

Hatadan dönersiniz, iş işten geçmiş olur, şehirlerimiz viran olur, yüzlerce şehit veririz, bedeli bizden

Cemaatle aranız iyi olur karı size , aranız bozulur , öfkeden gözünüz hiçbir şey görmez , olağan üstü kararlar alırsınız , maddi manevi bedeli bizden

Avrupayla iyi geçinirsiniz karı size , aranız bozulur , bedeli bizden

Anayasa yapmaya kalkarsınız yaparsanız karı size , yapamazsanız siyasi kaos olur , bedeli bizden

Güzel bir söz var tövbe edebilmek için bile ilk önce hatayı kabul etmek lazım , mükemmellik Allah’a mahsus değilmidir ! , insan hep doğru olamaz , hep kusursuz olamaz bu insanın fıtratına yaradılışına aykırıdır , gelin eteğinizdeki taşları dökerken hepsini başımızdan aşağı dökmeyin , milletimizin birlik ve beraberliği çok zedelendi , zararın neresinden dönersek kardır .

Gelin Allah aşkına , bırakın milletin yaşantısında hiçbir şey değiştirmeyecek , anayasa yapma söylemlerini , hep birlikte gönüller yapalım , kaybolan güven duygumuzu tesis edelim , Adaleti sağlayalım , Allah rızası için lütfen birinden başlayıp işe koyulalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Vatandaş - Bir zamanlar Devletimin memuru göreve Otobüs ile giderdi şimdi trilyonluk Mercedes veya özel jet ile

Bir zamanlar Devletimin memuru sigarasını KAV kibrit ile yakardı Şimdi Ayakkabı kutularındaki USD veya EURO ile

Bir Zamanlar Devletim Kendi Ulusu için Anayasa , Kanun vs çıkartırdı , Şimdi Reza mı Rıza mı adı her neyse ya onun için yada milletin değil!! vekilin çıkarları için için çalışılıyor.

Bu söylemleri sayfalar dolusu kitaplar dolusu hatta bir kütüphaneyi dolduracak kadar çoğaltabiliriz ,ama nafile, Ne Hükümet Ne Muhalefet hiçbir şey yapamaz HALK UYANMADIKÇA!!!!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Nisan 18:00