Okul müdürlerinin yeni görev yerleri

Eğitim Bir Sen’e (EBS) yakın komisyon üyelerinin verdiği puanlarla merkezde prestijli okullara yapılan müdürlerin görevleri Haziran’da sona erecek.

3 Mayıs tarihine kadar 4 yılını dolduran 382 müdür yerinde kalmak ya da başka okula gitmek için okul tercihinde bulundu.

Tercihlerin sona ermesi beklenirken milli eğitim bakanlığı tercih sürecinin 7 Mayıs Salı akşamına kadar uzatıldığını açıkladı.

Bu arada merkezdeki prestijli okulların yüksek puanlı müdürler tarafından tercih edildiğini öğrenen müdürler ve sendikalar devreye girerek tercih değişikliği yapmaya başladı.

Süre uzatımının amacı dışında kullanıldığının bakanlığa intikalinin ardından

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 4 Mayıs Cumartesi günü saat 18.28’de 81 il müdürlüğüne e-mail üzerinden aşağıdaki yazıyı gönderdi.

“BİLİNDİĞİ ÜZERE EĞİTİM KURUM YÖNETİCİLİKLERİNE YENİDEN GÖREVLENDİRME KAPSAMINDA YÖNETİCİLİK BAŞVURU TERCİHLERİNİN SÜRESİ 7/5/2019 TARİHİŞNE KADAR UZATILMIŞTI. BU DURUM TERCİHLERİNİ ZAMANINDA YETİŞTİREMEYEN ADAYLAR BAKIMINDAN GERÇEKLEŞMİŞTİR. ANCAK BU SÜREÇTE TERCİHLERİNİ BAŞKALARI LEHİNE DURUM BAZI ADAYLARIN TERCİHLERİNİN BAZI ADAYLAR LEHİNE DEĞİŞTİRİLDİĞİ BAKANLIĞIMIZA GELEN DUYUMLARDAN ANLAŞILMIŞTIR. BU DURUMUN DİĞER ADAYLAR BAKIMINDAN BİR MAĞDURİYETE SEBEBİYET VERECEĞİ, TERCİHTE BULUNAN VE SİSTEME GİRİŞLERİNİ YAPAN ADAYLARIN HİÇ BİR SURETTE TERCİHLERİNİ DEĞİŞTİRMEYECEĞİ VE AKSİNE HAREKET EDENLERİN YA DA EDİLMESİNE MÜSAADE EDEN YÖNETİCİLER HAKKINDA GEREKLİ İŞLEM YAPILACAĞI, İL YÖNETİCİLERİMİZİN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALARI HUSUSUNDA BİLGİLERİNİZİ RİCA EDERİM.”

Buna rağmen düşük puanlı sendikaların “prensi” müdürlerin merkezdeki okullarda kalmak ya da daha popüler okullara gitmesi için ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerine yağmur gibi dilekçeler yağmaya başladı.

Kimi yüksek puanlı müdürler tercihlerini değiştirmeye zorlandı, kimileri 3 günde 3 kez değişiklik dilekçesi verdi.

Müdür Atila Demir’in Cahit Elginkan Anadolu Lisesi tercihini değiştirmeyerek direnmesi, Zeki Kalaç’ın İzmit Halk Eğitim müdürlüğünü tercih etmesi Eğitim Bir Sen’in oyununu bozdu.

KİM NEREYE GİDİYOR

Milli eğitim il ve ilçe müdürlükleri, bakanlığın genelgesini dikkate almak yerine tercih değişikliğine göz yumarken yerinde kalan ya da yeni tercih yapan müdürlerin okulları da belli oldu.

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve Vali Hüseyin Aksoy’un önümüzdeki günlerde “noter” gibi onaylayacağı listeler açıklandığında Haziran ayında 382 okul müdüründen kimileri, yerlerinde kalacak, tercih yapanlar yeni okullarına gidecekler.

Bu arada Eğitim Bir Sen yöneticilerinin 382 okulu kapsayan tercih döneminde

sayıları 5’i geçmeyen okul ve “prensleri” müdürler konusunda ısrarcı olmalarını, yüksek puanlı müdürleri sindirerek tercih yapmalarını anlamak mümkün değil.

Eğitim Bir Sen’e direnen Atila Demir gibi ilkeli, Zeki Kalaç gibi Eğitim Bir Sen oyununu bozan müdürleri kutluyorum.

İzmit Ortaokulunu tercih etmişken baskılar karşısında okulu 29 Ekim’de kalmak için değişiklik yapan emekliliği gelen İsmail Demirtaş ile sendikanın isteği doğrultusunda bir haftada 3 tercih değişikliği dilekçesi veren Necdet Yaşa’yı kınıyorum.

OKULLARA YENİ MÜDÜR

Son anda milli eğitim yöneticilerinin, bakanlık genelgesini “delme alışkanlığını” devam ettirmezlerse kimin hangi okula gideceği belli gibi.

İşte o müdürler ve okulları:

Eğitim Bir Sen’in oyununu bozan, Namık Kemal Anadolu Lisesi müdürü Atila Demir Cahit Elginkan Anadolu Lisesi müdürü oluyor.

Eğitim Bir Sen’in “prenslerinden” Cahit Elginkan Anadolu Lisesi müdürü Ayhan Erin’in yeni okulu ise Muallim Naci Anadolu Lisesi.

Kanuni MTAL müdürü Yılmaz Yiğit’in tercihi Mimar Sinan Anadolu Lisesi.

Kanuni MTAL’ye 3 kez tercih değişikliği yapan Yahya Kaptan MTAL müdürü Necdet Yaşa.

Nuh Çimento (Yavuz) MTAL müdürü Adem Şahinkaya’nın yeni okulu Namık Kemal Anadolu Lisesi.

Geçtiğimiz günlerde milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’un eşi Rana Selçuk’u konuk eden, defile ile beğeni toplayan Zübeyde Hanım MTAL müdürü İngilizce öğretmeni Dr. Elif Yapıcı’nın adı olduğu Kartepe AL müdürü olarak geçiyor.

Zübeyde Hanım MTAL müdürlüğüne Gölcük’ten Aynur Kadiroğlu’nun geleceği konuşuluyor.

Gazi Anadolu Lisesi Haziran ayında kapanacağından müdürü Zeki Koyun’un Kartepe’de bir okula atanması bekleniyor.

Bir dönem Gazi Anadolu Lisesi müdürlüğü yapan halen Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi müdürlüğünü yürüten Zeki Kalaç, İzmit Halk eğitim müdürü oluyor.

İzmit (Hızırreis) Ortaokulu ilk tercihi olmasına rağmen dilekçe veren İsmail Demircan ikinci tercihi kendi okulu 29 Ekim Ortaokulunda kaldı.

İsmail hocanın vazgeçmesi sonrası düşük puanlı Ali İldeniz 4 yıl okulu İzmit (Hızırreis) Ortaokulunda görev yapacak.

Necati Kal’ın emekliye ayrılmasıyla boşalan Yahya Kaptan 23 Nisan İlkokul müdürlüğüne Mehmetçik İlkokul müdürü Cemal Aygüzel’in adı geçiyor.

Mehmetçik İlkokul müdürlüğüne Gültepe İlkokul müdürü Eyüp Özer atanacak.

Dr. Ferdi Koçal İlkokul müdürü Hicabi Utandı, Hızır Reis İlkokul müdürlüğü kesin gibi.

Yarbay Refik Cesur İlkokul müdürlüğüne Erkan Mert, Emek Dayanışma İlkokuluna İsmail Aslan, Kuyvayı Milliye İlkokuluna Mikail Bülbül, Pireilli Okuluna İsmail Uçar geliyor.

Okullarında kalacak müdürler arasında İlyas Tosun TBMM İlkokul, Ulugazi İlkokul müdürü Abdullah Ünüvar, Akmeşe Okul müdürü İbrahim Ergün, Türkan Dereli İlkokul müdürü Alper Yazıcı, Akçakoca İlkokul müdürü Halit Keser, Atatürk Ortaokul müdürü Nevzat Aktaş adı geçiyor.

SONUÇ: Milli Eğitim Bakanlığı, yerinde kalacak ya da tercih yapacak müdürlerin başvuru takvimini 3 gün uzatarak yaptığı hatayı tercih yapanların değişiklik yapmayacağını açıklamasına rağmen değişiklik dilekçelerinin havada uçuşması ikinci bir krize ve usulsüzlüğe neden oldu. Sendikaların 382 okula yapılacak müdür tercihlerini 3-5 müdürle sınırlandırarak kavgaya dönüşmesi tercihlerin mahkemeye taşınmasına neden olacak.

******************

ÜNİBEL YERİNE

DİŞ POLİKLİNİĞİ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün zaman zaman her konuda ve alanda önemli katkılar sağladığını paylaşıyorum.

Gerçek dostlarıyla güven tazelediğini, dost görünüp arkasından kuyusunu kazanlarla yollarını ayırdığını yazıyorum.

Aldığı kararlardan belli bir kesim rahatsız olsa da kazananın Kocaeli Üniversitesi olduğuna dikkat çekiyorum.

Pazartesi günü rektör hocayla üniversitenin dününü, bugününü ve yarınını konuştuk.

Sadettin hoca, Ek Poliklinik Binası ile ilgili“4 binin üzerinde hastanın hizmet alacağı binada, hocalarımız daha donanımlı, her türlü tıbbi olanağın sağlandığı ortamlarda hasta tedavi edecek”derken mutluluğu her halinden belli oluyordu.

Yakında hizmete açılacak binada hizmet verecek birimlere baktığımızda:

Alt kat;Depo ve otopark.

Zemin kat;Cerrahi Bilimler Poliklinikleri.

Birinci kat;Dahili Bilimler Poliklinikleri. Türkiye’de ilk olacak ambulans dahil her türlü ekipmanın bulunacağı İyi Hekim Simülasyonu Uygulama Merkezi.

İkinci kat:Dahiliye, Kadın Doğum Poliklinikleri ve Perinatoloji.

Üçüncü kat;Gastro-Endoskopi ve Gastroenteroloji Poliklinikleri, çok amaçlı toplantı salonları, VİP servisi.

Çatı kat:Helikopter hizmeti verecek.

“İyi Hekim Simülasyonu Uygulama Merkezi”nden söz etmişken hayırsever işadamı Vefa İbrahim Aracı’dan bahsetmezsem haksızlık etmiş olurum.

İbrahim Bey, “İyi Hekim Simülasyonu Uygulama Merkezinin” kadavra ve diğer uygulama araç gereçleri için bu yıl için yaklaşık bir milyon TL katkıda bulunacak.

31 Mayıs Cuma günü GEBKİM OSB camisinin açılışı sonrası Kocaeli Üniversitesi ile imzalanacak protokolla GEBKİM çalışanlarının yanma dahil yaralanmaları halinde KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi yoğun bakım dahil tüm ünitelerinden yararlanmaları konusunda öncelik tanınacak.

ÜNİBEL YAPILMAYACAK

Sadettin Hocaya, Ek Poliklinik Binasına rağmen rektörlük öncesi ve sonrası açıkladığı Anıtpark’ta ÜNİBEL açmak konusunda ısrarcı olup olmadığını sordum.

Cevabı,“Galip Hoca, Anıtpark’ta ’de ÜNİBEL açma sözü verdiğim süreçte amacımız hastalara daha iyi poliklinik hizmeti vermekti. Gündemimizde Ek Poliklinik Binası da yoktu. Modern, donanımlı, hasta ve hekim memnuniyetini en üst düzeye çıkaracak binamızı yakında hizmete açacağız. Hocalarımızla da konuştuk. ÜNİBEL’in personel dahil ek maliyetler getirmesi söz konusu. O nedenle vazgeçeceğiz”oldu.

Hocaya hak verdim. Ekonomik ve personel sıkıntısı çekildiği bir dönemde ek poliklinik binası bitmek üzereyken yeni masraf kapıları açmaya gerek yoktu.

Her zaman KOÜ’nün yanında olan, her türlü desteği veren Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediye Meclisinin 25 Nisan 2016 tarihinde oy birliği ile aldığı “SekaKağıt Fabrikası Mekanik atölye binası “Konservatuvar” yapılmak koşuluyla Kocaeli Üniversitesine tahsis edildi” kararını uygularsa önemli mesafe alınır.

KOÜ’nün Kandıra’daki binasına karşılık Büyükşehir Seka’da tahsis edilen atölyeyi konservatuvara dönüştürme taahhüdünü hatırlayarak gereğini yaparsa KOÜ Konservatuvarı Anıtpark’tan Seka’ya taşınacak.

Konservatuvarın bulunduğu binaya da, KOÜ Araştırma ve Uygulama hastanesinden hizmet alan hastalar için kan alma ve tahlil birimi kurulacak.

Yuvacık’taki Diş Hekimliği Fakültesi polikliniklerine ek poliklinikler açılacak.

İnşallah verilen sözler tutulur, alınan kararlar uygulanır, konservatuvar Seka’ya taşınır.

Anıtpark’ta kan alma ünitesi ile Diş Ek Poliklinik Merkezi açılır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

serkan kandemir - galip bey.zaman zaman eğitimcilerle ilgili yaptığınız yorumlar-sendika ayırt etmeden-insaflı olmayabiliyor.ama eğitimin sorunlarını, yıllarını eğitime vermiş bir hoca olarak,en iyi siz anlatıyorsunuz,bilgi sahibi oluyoruz sayenizde.en son makalenizde malum- sen ile ilgili yazınızdan dolayı facebook ta şahin yaşlık ve yancıları çok ağır hakaretlerde bulunmuşlar. bu seviyesiz edepsiz küfürbaz eğitimcilere çocuklarımızı emanet ediyoruz.yazık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 17:12