Tahammülsüzlük had safhada!

Her seçimde illaki kabul gören düşünce ayrışması, son yıllardaki seçimlerde ayrışmanın da ötesinde bir “kutuplaşmaya” dönüştü.

Hem de ne kutuplaşma. Öyle böyle değil..!

Yıllardır birbirini tanıyan, sohbet eden dostların, birbirine nasıl hakaretler yağdırdığını görüyor, duyuyor ve okuyoruz.

Özellikle teknoloji harikası sosyal medya da.

Akraba olanların bile birbirini en iyi bilen olmasına rağmen, sadece siyasi tercihlerindeki farklılaşmadan dolayı nasıl hakaretler ve iftiralarda bulunduklarını da görüyoruz.

Tuzu kuru olanların, güçlü yanında oldukları(!) için mevki ve makam sahibi olan kamu görevlilerinin, adeta siyasetçi edasıyla muhalefet partilerine, kendini içinde saymadığı ittifaka şuursuzca saldırmalarına da şahit oluyoruz.

Akıllı başlı diye gördüklerimizin bile tahammülsüzlük hastalığına yakalandığı için, onlar adına üzülüyoruz.

Kurumsal temsiliyeti olan “troller”in, ne kadar ayrıştırıcı, bölücü, düşmanlaştırıcı, toplumsal sorunlar üreten ve körükleyen, kişisel çıkarlarını ön planda tutan, ilkesiz, omurgasız, yalancı, iftirayı öven ve yayan kişilikler haline de dönüştüklerine de şahit oluyoruz.

Yazık ki ne yazık...

İçlerine kadar işlemiş kin ve intikam duygularına hakim olamayanların, yalan yanlış paylaşımlarda bulunmalarını, kendi bireysel saygınlıklarına zarar verdiklerini de gördükçe daha bir üzülüyoruz…

Aslında, dar çevrelerinin kendilerine sağlanan fırsatlarla çoğaldığını, oturdukları makam ve koltuklardan kalktıkları anda, bu kutuplaştırmaları nedeniyle yine kendilerini o dar toplumsal alandaki hapis hayatına hazırladıklarını da maalesef görmüyorlar.

Ya da görüyorlar da tercihleri böyle…

Çok mu zor empati yapmak!

Çok mu zor herkesin senin gibi düşünmek zorunda olmadığını bilmek!

Çok mu zor herkesin senin gibi inanmak zorunda olmadığını kabullenmek!

Çok mu zor senin doğru gördüğünü, başkasının da yanlış görebileceğini bilmek!

Çok mu zor senin ısrarla toplumsal fayda gördüklerinin, başkaları tarafından israf ve ihanet olarak görülebileceğini kabullenmek!

Çok mu zor tahammül duygusuna sahip olmak!

Ama demek zor ki!

Bazı insanların tahammülsüzlüğü had safhada…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

EDİP ÖTENEN - MAALESEF İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUM BU.ÇOK GÜZEL İFADE ETMİŞSİNİZ MUSTAFA BEY.GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI; HERKES HAKLI,HERKES ÇOK BİLEN,HERKESİN ÖNCELİĞİ VE ACELESİ VAR.SIFIR TOLERANS SIFIR EMPATİ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Haziran 13:07