Yakan top!

Sosyal hayatın içerisinde maddi gücü, aklı ve zamanı el verdiğince olmaya çalışan insanlara hep saygı duymuş, özenmişimdir.

Onlar, insani meselelere duyarlı, faydalı iyi insanlar!

Çevrelerinde yaşanan olaylara kulak tıkamayan, görmeye duymaya anlamaya çalışan, sorumluluk almaktan, elini taşın altına koymaktan kaçınmayan münevver insanlar.

Bu insanları yapılan pek çok zahmetli işte görebilirsiniz.

Onlar mı tercih eder yoksa yaradan mı onlara nasip eder bilemem!

Tabi ameller niyetlere göredir dersek, ihtiyacımız olan cevabı da almış oluruz.

Gözlemlediğim ve imrendiğim bu insanların, ortak özelliği zengin olmadıkları, çok fazla boş vakitleri olmadıkları halde, “imkanım yok! ben bilemem! ben yapamam! beni ilgilendirmez! ve ya vaktim yok” demiyor olmalarıdır.

Tüm bunları yapabilmek için gerekli olan “niyet ve yapma isteği” onlarda mevcuttur.

****

Kendilerinden Allah rızası için destek, yardım, bilgi veya maddi katkı istenirse olumlu bir katkıda nasıl bulunurum diye muhakkak kafa yorar gayret ederler.

Haber verilmemiş olsa bile, yapılan hayırlı işlere muhakkak, davet beklemeden icabet ederler

Yapıyormuş, yapacakmış gibi davranmaz, gerçekten ellerinden ne gelirse yaparlar.

Yaptıkları iyiliklerin bir kısmının karşılığında yaptıklarına yapacaklarına pişman edilseler bile vazgeçmezler.

****

Bir de dili ile yaşayan insanlar tanıdım!

Yapıyormuş gibi, yapacakmış gibi yapan ama yapmayan, hatta yapamayan!

Akıl veren, eleştiren, beğenmeyen mükemmeliyetçi ama ellerinden bir şey gelmeyen, bir garip insanlar!

Bu insanlar dışardan önemli, bilgili, yardım sever, çapı çevresi olan birileriymiş gibi gözükse de yaralı parmağa bant sarmayan, şahidi ve ispatı olmayan uydurma anılarına, karşılıksız saygı ve hürmet görmek isteyen hoş ama boş insanlar!

Bu insanların ortak özelliği akıl verici ve her şartta eleştirecek bir şey bulabilecek pratik zekaya sahip olmaları olduğu gibi!

Hiçbir hayır vermedikleri işlerden bile kendilerine pay çıkartabilecek, kimsenin göremediği eksiklikleri görüp eleştirecek yeteneğe sahiptirler.

Hayırlı ve zahmetli işlerde göremeyeceğiniz genelde yaşları büyük bu insanlar “unutulmamak için bazı toplumsal ve fikri meselelerin giriş gelişme bölümünde olsalar dahi” sonuç bölümünde yanınızda göremeyeceğiniz, son anda önemli bir işi çıkmış akıllı insanlardır.

****

Bazen ve genellikle!

Zahmet, emek ve para harcanması gereken hayırlı işlerin, sonuç bölümlerinde bulunmayacakları baştan belli olsa bile, “işin şov kısmını” en güzel onlar yaparlar.

Yaşlarına veya ünvanlarına hürmeten yüzlerine karşı yaptıklarının yanlış olduğunu herkesin aklı olduğunu onların yaptıklarının bir nevi “yakan top” oynamak gibi olduğunu, fantastik fikirlerine değil, şahsen ve madden varlıklarına ihtiyaç duyduğunuzu söyleyemezsiniz, zaten söyleseniz de o yaştan sonra da değişemezler.

Bence yapılacak en doğru şey, gençlerimize münasip bir dil ile, doğru ve yanlış örnekleri göstererek, ileride kronikleşecek sevimsiz bir mizaca sahip olmalarının önüne geçmek! Toplumun “yakan top” oynayanlara değil dili olduğu kadar eli, eli olduğu kadar parası ve parası olduğu kadar zamanı ile katkı sağlayacak faydalı insanlara ihtiyacı olduğunu anlatabilmektir.

****

Başarılı olan siyasi, ticari ve insani topluluklarda “yakan top” oynayan insanların sayısının az, faydalı, emektar, münevver insanların çok olduğunu anlatabilmek gerekir.

Tabi anlatabilmenin en doğru yolu yaparak yaşayarak örnek olabilmektir.

Çünkü nasihat sadece vereni rahatlatır, yapmadığımız şeyleri nasihat edersek hem hiç bir işe yaramaz, hem de bizi yakından tanıyanların gözünde saygınlığımız azalır.

Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.

Selam ve dua ile.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.